Jump to content



Чат мания (Юни/Юли/Август, 2021)


Препоръчани коментари

преди 34 минути, WindWalkerMonk каза:

Между другото, знам че като по чудо, аз ще съм човекът който ще се опита да е настраната на Таня срещу гласът на разума от всички вас, но макар @чушка. и другите да казват нещата както са, пропускат три много важни неща:

1. Чушка живее в София, там нещата са по. - уредени.
2. Миячи много, под път и над път. Което в тази криза усилва страха на хората да не си загубят работата. В това число Таня.
3. Таня, без да искам да я обидя няма емоционална интелигентност. Тя не прави разлика, както и мнного хора между приятели и колеги (шефове). Нормално това се учи в първите две работни години, но нея както много други неща са я пропуснали.

За финал, от нещата дето сме чели, техните я пресират с това, че нямат пари и тя трябва да изкарва. Не исках да се изказвам за майка й и рожденият ден, но е безумно неуважение да не го отложат докато Таня е почивка. Поне в моето семейство е немислимо някой да отиде като пропуснем някого, освен ако не е в чужбина за дълъг период от време.

1. Ами не смятам, че в София нещата са по-уредени или където и да е било в България. Човек се адаптира и свиква с обстановката. Например в провинцията, ако печелиш заплата от 800лв средно, това се равнява на 1200 лв. най-малко в столични условия.  Имайки предвид че не плащаш наем, разходите не са толкова големи и тн.

2. Нямам против никоя работа и уважавам всеки човек, който работи и си изкарва хляба. Но за да си мияч, не ти трябва никакво образование, дори може да не владееш езика. Това е от работите, за които не се изисква нищо, освен две сръчни ръце. А Таня според мен може да предложи нещо повече от това. Просто не иска. Тя е на тази длъжност не от една или две години, а от сигурно над 7-8 вече, за да се оправдава с ковид.

3.Реших да се включа, сгреших, защото Таня не приема чуждо мнение и има свое виждане за нещата. Очевидно връзка с женен мъж, минимална заплата, да бъде третирана като роб на работа й харесват. Няма какво да направим в нейна полза.

Отношенията й със семейството няма да ги коментирам, само мога да кажа, че да си на 40 години и да живееш с вашите (освен ако нямат здравословни проблеми и си единствено дете), не е здравословно.

  • Like 6
Link to comment
Сподели в други сайтове

Бургас е един от петте най-големи града в страната, не е дълбока провинция. Нещата са достатъчно уредени и там.

Да, вероятно заведенията в София са една идея по-уредени откъм права на служителите, първо защото има много по-голям избор на персонал (в оборотните заведния е направо признание  да те назначат), второ защото много повече ги следят, но за мен е редно така да е в цялата страна. 

Парадоксалното е, че точно бранша на заведенията най-много пищяха срещу мерките, но масово погазват всеки един закон, който би работил в тяхна полза в такава ситуация. "Що да плащам 800 лева на държавата, като мога да дам 400 на ръка на служителя да е доволен и останалите 400 да си ги пъхна в джоба?". Разбирам недоверието към държавата и нежеланието на много хора да плащат пълните данъци, които дължат, ама тя монетата има две страни. Ако в хазната влизаха всички пари, които трябваше, колкото и да се краде, все щеше да има и за хората.

Мой познат, съдържател на заведение, който винаги е спазвал всяка една наредба, по време на локдауна взимаше много добра сума от държавата, с която успя да плаща заплати на работниците си, за да ги задържи и да издържа семейството си в това време. Ама иди го кажи това на Ганьо.

 

  • Like 8
Link to comment
Сподели в други сайтове

Абе така е, но ако ти трябват пари и нямаш сигурност не е лесно да сменяш. Таня има качествата като професионалист, но чисто човешките й липсват. Къде я надъхвате.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, Blueberry каза:

@Willy измисли/намери ми програма да превръща аудио на български в текст без грешки, ще ти подаря цялото си имущество + един бъбрек и черен дроб минимум.

Опита ли с приложението на Google Cloud? Гледам че има и български като опция. Може да правиш безплатно пробване.
https://cloud.google.com/speech-to-text/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=emea-emea-all-en-dr-skws-all-all-trial-b-gcp-1010042&utm_content=text-ad-none-any-DEV_c-CRE_377886454203-ADGP_Hybrid | SKWS - BMM | Txt ~ AI %26 ML ~ Speech-to-Text%23v1-KWID_43700053280107826-kwd-24062932221-userloc_2807&utm_term=KW_%2Baudio %2Bto %2Btext-NET_g-PLAC_&ds_rl=1242850&ds_rl=1245734&ds_rl=1242850&ds_rl=1245734&gclid=Cj0KCQjw5PGFBhC2ARIsAIFIMNcwiHpovi5FR9Tz-5mRSO3euj1RY1kVr-azDYYvfa9SSveRZgWeIC8aAnXKEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 12 часа , pacho каза:

В чл 1, т. 10 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда /КТ/ е предиведно, че „работно време“ е всеки период, през който работникът или служителят е длъжен да изпълнява работата, за която се е уговорил. Работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа.

 

Няма такова нещо за събота и неделя и никъде в КТ не се споменават дните събота и неделя.

Всичко зависи от предприятието и трудовия договор. Може да си се пада месеци наред да почива само вторник и сряда примерно.

Да, прав си, но май пропусна, че Зайка работи не 5, а 6 пъти в седмицата. Върти го, сучи го, поне един от шестте работни дена ще се пада през събота или неделя.

И ...  при положение, че работи 6 дена в седмицата, всяка седмица:

Чл. 262. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
2. 75 на сто - за работа през почивните дни;

Всяка една събота или неделя, която й водят работна, трябва да се плаща отгоре със 75%. Демек, ако надника й е 40 лева (при заплата 800 може би?) - то трябва да взима за събота заплата й трябва да е 70лв.

И още:

Чл. 146. 
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 107 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) Продължителността на извънредния труд не може да надвишава:
1. 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през 1 календарен месец;
2. 6 часа дневен или 4 часа нощен труд през 1 календарна седмица;
3. 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през 2 последователни работни дни.

30 часа максимум на месец, тя работи 4 или 5 дена дена повече всеки месец = 32 или 40 часа извънредни на месец. (при допустими 30)
8 на седмица (при допустими 6) 
416 извънредни часа при допустими 300.
 

  • Like 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

Излезе дебютният албум на А.L.E.K.S:: 

https://open.spotify.com/album/7pXCuMz4fe6ygxN9Fk0hzl

Добре, че го гледах сега в Музика Музика по BNT1 вчера е бил гост, че да разбера, че най-накрая пусна дебютния си албум:

https://bnt.bg/news/aleks-v-muzika-muzika-295319news.html?fbclid=IwAR1vK8eFORCutDWqC608TcNMxnn_N7wJ6_YQK5ScMu9NOsRedgK2vxHGsmE

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

Добре де, мамка му, може ли ние да сме винаги най - тъпите копелета. В Германия са фанали българин със сертификат за ваксини и кво се оказало: лекарв му го дал, а не го ваксинирал. Как го фанали, заразил се и потърсил лекарска помощ. Лесно се разбрало, сертификата бил истински де. Що се излагаме така.

  • Thanks 1
  • Sad 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 11 часа , WindWalkerMonk каза:

За финал, от нещата дето сме чели, техните я пресират с това, че нямат пари и тя трябва да изкарва. 

Не съм останал с такова впечатление. Всичко, което изкара го харчи за себе си, или поне така излиза. Фризьор, потничета, гащи, дискотеки, не знам си какво. Според мен тя е просто в огромна степен толкова свикнала на това място, че не иска никаква промяна. Както каза някой, да стане касиерка. Много по-добре е. И ще е седнала на всичкото отгоре.

  • Like 4
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час, WindWalkerMonk каза:

Добре де, мамка му, може ли ние да сме винаги най - тъпите копелета. В Германия са фанали българин със сертификат за ваксини и кво се оказало: лекарв му го дал, а не го ваксинирал. Как го фанали, заразил се и потърсил лекарска помощ. Лесно се разбрало, сертификата бил истински де. Що се излагаме така.

Липса на етика. 

  • Like 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 6 часа , Olay каза:

Да, прав си, но май пропусна, че Зайка работи не 5, а 6 пъти в седмицата. Върти го, сучи го, поне един от шестте работни дена ще се пада през събота или неделя.


 

Не е вярно, не е нужно почивните й дни да се падат точно в събота и неделя и никъде в кодекса не се говори за събота и неделя. Понятието "почивни дни" се отнася за почивните дни по график, които могат да бъдат всеки един ден от седмицата.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 5 часа , pacho каза:

Не е вярно, не е нужно почивните й дни да се падат точно в събота и неделя и никъде в кодекса не се говори за събота и неделя. Понятието "почивни дни" се отнася за почивните дни по график, които могат да бъдат всеки един ден от седмицата.

Ох имам чувството, че говорим на два различни езика.
Добре, по график за месец юли по закон трябва да са - 22 работни. Тя като ще работи 27 дни другия месец, няма ли 5 от тия дни да й се падат в някой от предвидените за 'почивни'?

  • Like 4
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 2 часа , Olay каза:

Ох имам чувството, че говорим на два различни езика.
Добре, по график за месец юли по закон трябва да са - 22 работни. Тя като ще работи 27 дни другия месец, няма ли 5 от тия дни да й се падат в някой от предвидените за 'почивни'?

Ами, вече не знам за какво говорим. :D На такива фирми като нейната, които си имат собствен график им е най-важно за месеца да си изработи часовете и ако може да не прекрачва извънредно, защото трябва да й се плаща. Тя да си бачка всяка събота и неделя, но да си излезе накрая с 22 работни дни.

 

Я кажете, ако има икономисти, редно ли е спестявания в левове да се обърнат в евро. Предстои инфлация, а и сме в чакалнята.

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

Здравейте! Нов потребител съм и много се радвам да открия активен форум, в който се обсъждат подобни неща. Извинявам се, ако въпросът ми не е за тук, но не знам къде да питам.

Издирвам нещо много странно. Може би някой ще си спомни, но когато Пантерите бяха известни, пуснаха на пазара комплекс с кукли Барби, които приличат на тях. Дори имаха такава песен и клип с кукли. Толкова много исках да ми го купят, но, уви...

Наясно съм, че едва ли някога ще намеря дори и едно от Барбитата, но във вас ми е надеждата. Някой да е имал или да познавате някого, който би се съгласил да ми ги продаде? Ще се радвам да разбера дали имате спомен за тези кукли. Хубава вечер!

  • Love 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, angie_voight каза:

Здравейте! Нов потребител съм и много се радвам да открия активен форум, в който се обсъждат подобни неща. Извинявам се, ако въпросът ми не е за тук, но не знам къде да питам.

Издирвам нещо много странно. Може би някой ще си спомни, но когато Пантерите бяха известни, пуснаха на пазара комплекс с кукли Барби, които приличат на тях. Дори имаха такава песен и клип с кукли. Толкова много исках да ми го купят, но, уви...

Наясно съм, че едва ли някога ще намеря дори и едно от Барбитата, но във вас ми е надеждата. Някой да е имал или да познавате някого, който би се съгласил да ми ги продаде? Ще се радвам да разбера дали имате спомен за тези кукли. Хубава вечер!

Кити, ти ли си?

  • Haha 6
  • Love 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 часа , angie_voight каза:

Както казах, нов потребител съм. Жалко, мислех, че форумът си струва.

Тук сме леко скептични към "нови" потребители. 

Аз лично за пръв път чувам за такива кукли, или че имало някви Пантерите ли каза? така че ... сори. 

Реално шансовете да намериш запазени, или да не кажа изобщо, тези произведения е някъде към минус безкрайност, но бих ти предложил да изринеш олекс секцията с барбита и кукли може би? Отделно, ако случайно някой е склонен да се раздели с тия артикули, цената вероятно ще е солидна. 

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 9 часа , pacho каза:

Ами, вече не знам за какво говорим. :D На такива фирми като нейната, които си имат собствен график им е най-важно за месеца да си изработи часовете и ако може да не прекрачва извънредно, защото трябва да й се плаща. Тя да си бачка всяка събота и неделя, но да си излезе накрая с 22 работни дни.

 

Я кажете, ако има икономисти, редно ли е спестявания в левове да се обърнат в евро. Предстои инфлация, а и сме в чакалнята.

Ако понякога взима 2-3-4 почивни дни може, ма ако верно почива само един ден в седмицата, се правят някви врътки с 'официалния' график.

За лева в ввро, все тая, щото левът е вързан към еврото с фиксиран курс.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

Рики в Шоуто на Елън е казал,че две годишната му дъщеря Лусия му е забранила да пее, докато близнаците му нямат търпение да тръгнат на турне с Рики пак. 

 

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, zai4eto82 каза:

Рики в Шоуто на Елън е казал,че две годишната му дъщеря Лусия му е забранила да пее, докато близнаците му нямат търпение да тръгнат на турне с Рики пак. 

 

 

 

Дори дъщеря му не иска да го слуша, ти тука ни тормозиш 24/7, каква си 

 

  • Like 3
  • Haha 4
  • Dislike 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

Елън снощи пита Рики за дъщеря му; Тя знае ли че ти си певец?

Само положителни коментари за гостуването на Рики снощи има. А как изпълни Рики вчера студиото на Елън с толкова много кошници с цветя. И тя му вика много си сладък. Рики е както винаги топ. ❤️ 

А на плажа дето е качил сега клипче, много е готин. И той е на 50 почти коментират хората, а как изглежда само. 

Вчера потвърдено  и от Рики. Новият сингъл на 10 юни. 

Днес е ден за мързелуване и ще излизам. Заслужила съм си го. 😛

Link to comment
Сподели в други сайтове

И Рики и той е много добър с езика като го гледам какво прави с него същото както и Коце. 

Божеее, какви настройки имало във фейса. Да избереш някой, който да наследи акаунта ти след смъртта ти и той да го управялва. или да бъде изтрит.

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • meleto locked this Тема
  • pechenko unlocked and locked this Тема
  • pechenko unfeatured and unpinned this Тема
Guest
Тази тема е затворена за нови коментари.
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...