Jump to content



Чат мания (Юни/Юли/Август, 2021)


Препоръчани коментари

преди 1 час, zai4eto82 каза:

Ти не можеш да го разбереш. Почиваме всички във вторник. Всички работим наравно заедно с шефовете, даже шефовете се трепят повече. Аз даже като почивам във вторник имам ден и половина почивка. Отделно шефовете много ми помагат и те чистят и те мият кухня, под и други работи. Другаде не знам шефове да помагат така. Даже като виждат, че имам много работа и съм изморена и ми спестяват работа и помагат. Всички си помагаме взаимно, затова и на мен помагат. Аз от шефовете не мога да се оплача. Може би сме едно от малкото заведения, да не кажа единственото, което почива на Коледа, Нова година и Великден. Даже са ми плащали и извънредно като съм имала много работа. Отделно като съм гладна на мен шефовете ми правят да ям безплатно, а другите си маркират. Тьй, че за шефовете да не съм чула лоша дума. Най-добрите са от всички досега- когато имаш нужда от пари ти дават, плащат винаги на точните дати, Знаеш ли ,че ако не бяха те да платят скъпата болница на един колега, който беше много зле и 2 месеца беше в болнични , момчето не знам как щеше да оживее, защото то няма толкова пари. Отпуска- отпуска лятото няма по заведенията, взема се зимата. Пък и по време на пандемията аз си я взехме. Ако не я вземем, ни я плащат. С шефовете си споделяме всичко и са като приятели, можеш да говориш с тях за всичко. 

Танче, опитай се да разбереш разликата ШЕФОВЕ и СЛУЖИТЕЛИ. Вие не сте наравно, а това е техен бизнес и приоритет, не трябва да е твой. Ако искат могат да работят всеки ден, по 12ч. Не мога да повярвам, че ги съжаляваш / съчувстваш, на такива никакво.

Повярвай ми, в заведенията на ШЕФОВЕТЕ им е през оная работа кой ще е там, ти или някой друг, просто е важно някой да работи.

Не ги защитавай, много по-кадърна си от това ниво, на което сама си е сложила и не мърдаш от там, а минаха толкова много години. Разбирам да живееш в някоя забутана провинция, ама не. Особено сега лятото.

Подибни хора като тях НЕ ЗАСЛУЖАВАТ уважение, защото не ти дават заслуженето. Работиш с ЕДИН ДЕН почивка, което е НЕЗАКОННО. Нямаш почивки, отпуски и болнични - НЕЗАКОННО.

Не се опитвай да кажеш АМА ТОВА Е ЗАВЕДЕНИЕ, не СУБЕКТИВНИТЕ ПРАВА (отпуска напр), са сходни навсякъде.

  • Like 4
  • Dislike 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, чушка. каза:

Танче, опитай се да разбереш разликата ШЕФОВЕ и СЛУЖИТЕЛИ. Вие не сте наравно, а това е техен бизнес и приоритет, не трябва да е твой. Ако искат могат да работят всеки ден, по 12ч. Не мога да повярвам, че ги съжаляваш / съчувстваш, на такива никакво.

Повярвай ми, в заведенията на ШЕФОВЕТЕ им е през оная работа кой ще е там, ти или някой друг, просто е важно някой да работи.

Не ги защитавай, много по-кадърна си от това ниво, на което сама си е сложила и не мърдаш от там, а минаха толкова много години. Разбирам да живееш в някой забутана провинция, ама не. Особено сега лятото.

Подибни хора като тях НЕ ЗАСЛУЖАВАТ уважение, защото не ти дават заслуженето. Работиш с ЕДИН ДЕН почивка, което е НЕЗАКОННО. Нямаш почивки, отпуски и болнични - НЕЗАКОННО.

Не се опитвай да кажем АМА ТОВА Е ЗАВЕДЕНИЕ, не СУБЕКТИВНИТЕ ПРАВА (отпуска напр), са сходни навсякъде.

Болнични няма как да нямаш. Недей пиши, защото ме дразниш. Няма да коментирам повече!!!!!!

  • Haha 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, zai4eto82 каза:

Актриса от Колумбия. Навремето ходеше с актьора Карлос Понсе. Разделиха се, защото той не искаше деца. Преди това тя има син на 17 години от предишна връзка, който роди на 19 години. Откакто срещна Джей Адкинс е толкова щастлива, този мъж я обожава. Роди му дъщеря Луна, а в началото на тази година му роди и втора дъщеря Скай като тази година по време на бременността Химена беше и болна с коронавирус, но слава богу оздравя. И по- интересното е,че синът й е казал,че ще има общо 3 деца и че Химена е сънувала децата си точно с тези имена и всичко се сбъдва. Страхотен мъж си намери Химена и тя казва,че е помолила Господ за точно такъв съпруг като Джей Адкинс и точно такъв е получила. И тя казва,че ако още не сте срещнали половинките си, не се отказвайте. Ще дойде, кгоато сте готови.

Синът й наскоро навърши 17 години и казва,че не иска той да ходи в колеж. Тя е изненадана, но ще го подкрепи каквото и да реши и също споменава Химена, че не не нужно да ходиш в колеж, за да си интелигентен, защото мъжа й също не е ходил в колеж, ама колко успешен е само. 

А кой е Карло Понсе? Много съм изостанал! 

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, zai4eto82 каза:

Болнични няма как да нямаш. Недей пиши, защото ме дразниш. Няма да коментирам повече!!!!!!

Тук не съм останал с впечатлението, че някой се опитва да ти навреди, наклони към нещо по-лошо за теб, отколкото в момента. Всъщност сме на твоя страна и обясняваме твоите права, които ти имаш като служител, все пак Бургас не е самостоятелна единица, със свое управление и закони..

Щом имаш право на болничен, макар че първите 3 дни се заплащат от страна на работодател, съмнява ме МНОГО да ти се изплаща. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час, zai4eto82 каза:

Ти не можеш да го разбереш. Почиваме всички във вторник. Всички работим наравно заедно с шефовете, даже шефовете се трепят повече. Аз даже като почивам във вторник имам ден и половина почивка. Отделно шефовете много ми помагат и те чистят и те мият кухня, под и други работи. Другаде не знам шефове да помагат така. Даже като виждат, че имам много работа и съм изморена и ми спестяват работа и помагат. Всички си помагаме взаимно, затова и на мен помагат. Аз от шефовете не мога да се оплача. Може би сме едно от малкото заведения, да не кажа единственото, което почива на Коледа, Нова година и Великден. Даже са ми плащали и извънредно като съм имала много работа. Отделно като съм гладна на мен шефовете ми правят да ям безплатно, а другите си маркират. Тьй, че за шефовете да не съм чула лоша дума. Най-добрите са от всички досега- когато имаш нужда от пари ти дават, плащат винаги на точните дати, Знаеш ли ,че ако не бяха те да платят скъпата болница на един колега, който беше много зле и 2 месеца беше в болнични , момчето не знам как щеше да оживее, защото то няма толкова пари. Отпуска- отпуска лятото няма по заведенията, взема се зимата. Пък и по време на пандемията аз си я взехме. Ако не я вземем, ни я плащат. С шефовете си споделяме всичко и са като приятели, можеш да говориш с тях за всичко. 

1) Извънредни трябва да ти плащат абсолютно всяка седмица, защото работиш повече от установените от закона 5 дена. Извънредния труд в събота и неделя даже се плаща още повече.
2) Всеки труд след 22:00ч се води и нощен труд, за който също трябва да взимаш нещо допълнително.
3) Ако те осигуряват на минимална (или даже половин минимална), то значи средно пестят от данъци само за теб горе долу около 600-700 лева., това са около 8000 лв на година от 1 служител. Ако сте 10 служителя, им пестите 80 000 лв.

  • Like 6
Link to comment
Сподели в други сайтове

Утре Рики Мартин ще бъде в Шоуто на Елън да говори за новата си музика. предстоящото си турне с Енрике Иглесиас и още нещо

EELEN SHOW- 7.06.2021.jpg

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, zai4eto82 каза:

Утре Рики Мартин ще бъде в Шоуто на Елън да говори за новата си музика. предстоящото си турне с Енрике Иглесиас и още нещо

EELEN SHOW- 7.06.2021.jpg

Кой е Елън??? 

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, zai4eto82 каза:

Болнични няма как да нямаш. Недей пиши, защото ме дразниш. Няма да коментирам повече!!!!!!

Съвсем нормално, как да имаш болнични като не работиш на договор ... 

То тоя въпрос хич не е като да не го игнорираш вече година и половина. 

Вкрайна сметка, решението си е твое да бъхтиш по тия заведения. А имаше чудесна възможност по тия локдауни да се замислиш и преквалифицираш. 

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Olay каза:

1) Извънредни трябва да ти плащат абсолютно всяка седмица, защото работиш повече от установените от закона 5 дена. Извънредния труд в събота и неделя даже се плаща още повече.
2) Всеки труд след 22:00ч се води и нощен труд, за който също трябва да взимаш нещо допълнително.
3) Ако те осигуряват на минимална (или даже половин минимална), то значи средно пестят от данъци само за теб горе долу около 600-700 лева., това са около 8000 лв на година от 1 служител. Ако сте 10 служителя, им пестите 80 000 лв.

Това за събота и неделя не е така, защото има длъжности с ненормирана работна седмица, сиреч почивките и работните дни се измезват и н съвпадат с нормата събота и неделя.

Най-вероятно ги водят на 4 часов работен ден и яко лъжат в месечния график за смените на служителите, не мога да си обясня иначе как се работи 6 от 7, освен ако не е спонтанно по заместване, ама 4 пъти в месеца явно не е спонтанно.

Таня, ако взимаш минималната за цялото това бъхтене, по-добре кандидатствай за продавачка или касиерка в супермаркет. Абсурдно е да не ти отчитат до минута изработения труд, защото например сега юни има 176 часа, а ти ще работиш + още 4 дни х 8 = 32 часа отгоре за месеца. Ако взимаш 800лв. за месеца (подозирам, че за Бургас е съвсем нормално да взимаш толкова за този тип работа) делено на 176ч. ти излиза по 4,54лв. на час. Сметни си ги сега тези извънредни 32ч. за целия месец и ето ти ги едни 145лв. неплатени.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Olay каза:

Ако те осигуряват на минимална (или даже половин минимална), то значи средно пестят от данъци само за теб горе долу около 600-700 лева., това са около 8000 лв на година от 1 служител. Ако сте 10 служителя, им пестите 80 000 лв.

Ще се самоцитирам, но следващия път като питате, 'къде е държавата, защо не помага' искайте помощ от 'работодателите', дето кътат данъците. Парите са ви там, не в държавата :)

  • Like 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, pacho каза:

Това за събота и неделя не е така, защото има длъжности с ненормирана работна седмица, сиреч почивките и работните дни се измезват и н съвпадат с нормата събота и неделя.

Най-вероятно ги водят на 4 часов работен ден и яко лъжат в месечния график за смените на служителите, не мога да си обясня иначе как се работи 6 от 7, освен ако не е спонтанно по заместване, ама 4 пъти в месеца явно не е спонтанно.

Таня, ако взимаш минималната за цялото това бъхтене, по-добре кандидатствай за продавачка или касиерка в супермаркет.

За събота и неделя е така, дори и да се води ненормирана работна седмица, при 6 работни дни, поне 1 работен ден винаги ще й се пада в събота или в неделя.

Всъщност да, има лимит на извънреден труд, мисля че беше 30 часа на месец. Ако работи 48 часа всяка седмица, то тя надвишава и допустимия лимит. Но ако в графика я водят на 40 или 20 часа, такъв проблем няма :D

 

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

В чл 1, т. 10 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда /КТ/ е предиведно, че „работно време“ е всеки период, през който работникът или служителят е длъжен да изпълнява работата, за която се е уговорил. Работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа.

 

Няма такова нещо за събота и неделя и никъде в КТ не се споменават дните събота и неделя.

Всичко зависи от предприятието и трудовия договор. Може да си се пада месеци наред да почива само вторник и сряда примерно.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

И така, накарах те да мислиш, че ще остана завинаги
Казах някои неща, които изобщо не биваше да казвам
Да, разбих сърцето ти както някой разби моето
И сега няма да ме обикнеш за втори път

Приеми ме обратно, защото искам да остана
Запази си сълзите за някой друг
Осъзнавам, че съм закъснял твърде много
И че заслужаваш някой по-добър
Запази си сълзите за някой друг ден (О, да)
Запази си сълзите за някой друг ден (да)
 
Можеше да ме попиташ защо разбих сърцето ти
Можеше да ми кажеш, че си рухнала
Но ти мина покрай мен, сякаш ме нямаше
И просто се престори, че не те е грижа

 

 

  • Dislike 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, zai4eto82 каза:

 

Но ти мина покрай мен, сякаш ме нямаше
И просто се престори, че не те е грижа

 

Не съм и на метър от тебе,

а ти не ме виждаш и не ме чуваш

😁😁😁

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

Цитат

Продължителността на извънредния труд не може да надвишава:

  • 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през 1 календарен месец;
  • 6 часа дневен или 4 часа нощен труд през 1 календарна седмица;
  • 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през 2 последователни работни дни.
Цитат

Съгласно чл. 143, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време. Това означава, че законът счита за извънреден всеки труд, който е положен в повече от работните часове, определени в трудовия договор или в заповедта за назначаване в държавната администрация, било по писмена заповед на началника, било с неговото изрично съгласие.

Цитат

Съгласно чл. 264 КТ за работа през дните на официални празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника или служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение. Това правило важи и при нормално и при сумирано работно време.

Отделно от това положеният извънреден труд на празник се заплаща с увеличение - ако се наложи работникът или служителят да работи извънредно през празниците - следва да му се плати четворна надница.

Цитат

Според чл. 262 КТ положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:

  • 50 на сто - за работа през работните дни;
  • 75 на сто - за работа през почивните дни;
  • 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
  • 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.

Посочените минимални прагове на увеличеното заплащане, предвидено за работа в почивните дни, на официалните празници, както и за положения извънреден труд, са определени в КТ и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ), са задължителни. Това означава, че работодателят не може да плаща по-ниско трудово възнаграждение от посочените. Винаги обаче при наличие на финансово икономическа възможност и желание на работодателя може да се платят по-големи увеличения за работа на празник, в почивен ден или за полагане на извънреден труд, от посочените по-горе минимуми. Увеличението се изчислява на базата на основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер на работника или служителя по индивидуалния трудов договор, освен ако е договорено друго.

Цитат

Според чл. 263 КТ за извънреден труд, положен от работници и служители с ненормиран работен ден в работните дни в извънработно време, не е предвидено да се заплаща трудово възнаграждение с увеличение. Поради особения характер на работата работодателят може да установява за някои длъжности ненормиран работен ден. Той предприема това след консултации с представителите на синдикалните организации и с представителите на работниците и служителите. Списъкът на длъжностите, за които се установява ненормиран работен ден, се определя със заповед на работодателя.

Работниците и служителите с ненормиран работен ден поначало са длъжни при необходимост да изпълняват трудовите си задължения и след изтичането на редовното работно време. Ето защо, за работниците и служителите, за които е въведено ненормирано работно време по законоустановения за това ред, работата над редовното работно време в работни дни се компенсира с допълнителен платен годишен отпуск, а работата в почивни и празнични дни - с увеличено възнаграждение за извънреден труд. За извънреден труд, положен от работници и служители с ненормиран работен ден през дните на седмичната почивка и през дните на официалните празници, на основание чл. 263, ал. 2 КТ се заплаща трудово възнаграждение в посочените минимални размери: 75 на сто - за работа през почивните дни и 100 на сто - за работа през дните на официалните празници.

Цитат

Според чл. 152 КТ работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. А по правилата на чл. 153 КТ при петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият поначало е в неделя. В тези случаи на работника или служителя се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.
 

Някой от по-интересните моменти, които ми направиха впечатление (може да не е 100% актуално всъщност ся ми направи впечатление че говорят за празници 2016/17та) 

 

  • Like 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, pacho каза:

В чл 1, т. 10 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда /КТ/ е предиведно, че „работно време“ е всеки период, през който работникът или служителят е длъжен да изпълнява работата, за която се е уговорил. Работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа.

 

Няма такова нещо за събота и неделя и никъде в КТ не се споменават дните събота и неделя.

Всичко зависи от предприятието и трудовия договор. Може да си се пада месеци наред да почива само вторник и сряда примерно.

КТ е по-общ Нормативен акт, който определя в по-широкъм смисъл правата/задълженията, можеш да погледнеш по-подбрно подзаконовите нормативни актове, т,ч Наредбата за работното време,, почивките и отпуските.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, zai4eto82 каза:

Bomfunk МC's пак са отказали за втора поредна година да участват на Spice Music Festival в Бургас. На какви се правят, не знам.

Еми как да дойдат като ша им искат 20 лв за вход за афтърпартито в едната ви дискотека. 

  • Haha 2
  • Love 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час , Lelqtian каза:

Съвсем нормално, как да имаш болнични като не работиш на договор ... 

То тоя въпрос хич не е като да не го игнорираш вече година и половина. 

Вкрайна сметка, решението си е твое да бъхтиш по тия заведения. А имаше чудесна възможност по тия локдауни да се замислиш и преквалифицираш. 

Имам болнични и съм на договор. Недей си измисля. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, zai4eto82 каза:

Имам болнични и съм на договор. Недей си измисля. 

И на цялата ти заплата ли те осигуряват или на 20 часа за да не ти плащат извънреден труд който иначе ти се полага? 

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

Между другото, знам че като по чудо, аз ще съм човекът който ще се опита да е настраната на Таня срещу гласът на разума от всички вас, но макар @чушка. и другите да казват нещата както са, пропускат три много важни неща:

1. Чушка живее в София, там нещата са по. - уредени.
2. Миячи много, под път и над път. Което в тази криза усилва страха на хората да не си загубят работата. В това число Таня.
3. Таня, без да искам да я обидя няма емоционална интелигентност. Тя не прави разлика, както и мнного хора между приятели и колеги (шефове). Нормално това се учи в първите две работни години, но нея както много други неща са я пропуснали.

За финал, от нещата дето сме чели, техните я пресират с това, че нямат пари и тя трябва да изкарва. Не исках да се изказвам за майка й и рожденият ден, но е безумно неуважение да не го отложат докато Таня е почивка. Поне в моето семейство е немислимо някой да отиде като пропуснем някого, освен ако не е в чужбина за дълъг период от време.

  • Like 7
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • meleto locked this Тема
  • pechenko unlocked and locked this Тема
  • pechenko unfeatured and unpinned this Тема
Guest
Тази тема е затворена за нови коментари.
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...