Jump to content



Кой е най-добрия период в попфолк музиката и защо?


Попълнете бланката  

29 потребители гласуваха

Нямате права да гласувате или да виждате резултатите от тази анкета. Ако искате да дадете своя глас, абонирайте се за клуба или темата. Моля, впишете се в сайта или се регистрирайте, за да гласувате в анкетата.

Препоръчани коментари

Да решим този въпрос веднъж и завинаги. Обмислях дали да разделям 90те години на две, но този период е твърде навързан с мутренски истории, и прецених да го оставя така така. Ако не харесвате зададените периоди, гласувайте за най-близкия.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Категорично - 2003-2008! След 2008 нещата тръгнаха надолу, няма чак толкова хитове и песни останали във времето или ако има се броят на едната ни ръка. За мен като цяло периода 2002 до 2008 е най-силен. После също има и хубави песни, но не е това, което беше.

image.jpg.62e5dcb4645c5400d838b8c6f96e9856.jpg

 

Пожелай му "Да гори в любов"! :wub_anim:

Link to comment
Сподели в други сайтове

@Fast, четеш ми мислите! Тъкмо тези дни си мислех, че е добре да се направи някаква такава тема, за да се раздвижи форумът.

Отговорът ми, no surprise, са първите две опции, като гласувам за първата. През 90те чалгата беше такъв титан, какъвто човек трябва да е виждал, за да повярва. Тони Дачева и Кристал положиха някои основи, а после Глория, Сашка Васева, Румяна и още десетки имена циментираха жанра, превръщайки се в големи звезди. Почти всеки дебютант правеше поне по един хит. Това продължи и след 2000 до към 2007, 2008, но с изменен вид, в който чалгата взе нов връх на интереса. Върховете на Азис, Десислава, Камелия, Ивана, Рени, Анелия, във втората половина на този период - Преслава... и още... и още... Началния етап на монопола докара нещата дотам никому известни тогава имена като Гергана да стават звезди буквално за денонощие.

Просто не виждам как опциите след 2008 биха могли да се мерят с първите две. Основния плюс е появата на много повече начини за слушане на музиката навсякъде, от което изпълнителите не се възползваха като хората, а точно обратното. Точно в този период връх взеха изпълнители като Галена, Цветелина Янева, Андреа, в които имаше потенциал и през годините издадоха и доста добри неща, но тяхната формула да точат банковите сметки на съпрузи/родители за кариери се отрази пагубно на жанра. По същия начин се отрази и наглостта на някои като Преслава и Фики. Мнението на масовия българин вече не беше толкова важно, колкото това няколко имена да се надиграват със суетата си. Парите и връзките взеха твърде голям връх и затова за дълго време жанрът изгуби едно от най-важните неща - силата да създава нови големи звезди, която ниша временно беше придърпана от попа. В последните няколко години най-накрая се появиха нови успешни имена и в поп-фолка, но и те не успяват да станат звезди като предхождащите ги. А въпросните предхождащи или вече са се отказали, или циклят на едно място. Резултатът е, че истинските хитове вече се броят на пръсти. Погром...

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, SG каза:

четеш ми мислите! Тъкмо тези дни си мислех, че е добре да се направи някаква такава тема, за да се раздвижи форумът.

Забелязвах че в последно време тази дискусия доста често изниква от нищото в скандалите и остава в задънена улица, та реших да направя централно място където можем да обсъждаме по обширно.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Fast каза:

Забелязвах че в последно време тази дискусия доста често изниква от нищото в скандалите и остава в задънена улица, та реших да направя централно място където можем да обсъждаме по обширно.

Мисля, че преди години имаше подобна тема и резултатът пак си беше нещо от сорта на 2000 до 2006. Но е интересно отвреме-навреме да я пробваме наново, та да видим до каква степен се е засилило заслепението във форума на Преслава и Галена.

Link to comment
Сподели в други сайтове

1998 - 2003

Това е периодът, в който най-много креативни и в същото време музикално грамотни, образовани и  с широк поглед към музиката хора са работили и творили активно по едно и също време - говоря за творческите екипи - страхотно разнообразие от автори  - композитори, текстописци и аранжори. Всички успехи на чалгата след този период са просто ехото на тези години.

6590227P.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Най-ранният период, разбира се! Огромно разнообразие от ритми, звуци, метафори и поезия. От рок стил, през етно фолк до денс музика.

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Категорично 2003-2008. Имаше най-голямо разнообразие и в същото време тъкмо започваха първите наченки на повече авторски песни. Турнетата. Големите звезди - Ивана и Преслава. Андреа и Галена, които изгряваха. Като общо на втора позиция слагам преди 1999-2002. Тогава бе силен подем.

После бих поставил 2009-2012 като ниво на чалгата, но като хитове - имаше повече от 2013-2018.

В днешни дни - чалгата е лидер, но няма хитове, които да оцелеят във времето с 2-3 изключения като ВНЛ и...?? Звездите не са масови. 40+ разбират за новите първи след 3 години. Например Денис Теофиков не мисля, че дори го знаеха. Дори ако погледнем, дори Емрах и алфите не са никои за 50+ и колкото по-надолу вървим в поколения, все повече ги разпознават.

Навремето топ имената се знаеха от млади и стари. Толкова масова беше чалгата между 2004-2007. 

Впрочем 2001 - тв Планета и 2004 - турнето бяха най-силните ходове в индустрията.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

За мен 2003-2008.

Фурорът, който някои изпълнители правеха тогава е пословичен. Турнетата много набраха скорост тогава.

2009-2012 също имаше стойностни песни обаче, мисля, че и за 2013-та се отнася. Преди 2003-та също, но като цяло през 90-те беше андърграунд жанра. Повечето песни от около 2014 докъм 2018-та нещо не ме грабват, но на Преслава песните от есента на 2019-та до пролетта на 2020 бяха супер. 2021 и 2022, както и 2023-та досега са ми по-слаби от 2019 и 2020-та.

За мен лично за Пайнер и Ара особено 2003-2008 си е Златната ера, повечето ми любими песни от фолка са от тогава или около тези години. 2009-2012 по него време не ми харесваха вече повечето песни, но сега като ги сравня с това, което излезе след 2014-25 особено ми допадат.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Оф,какъв е този мерак да се превръщате в Кити половината? Човек като ви чете ще си помисли,че вече никой не слуша чалга,а си е най-слушания жанр.

Гласувах за периода 2013-2018. 2009-2012 също ми е приятен.Периода от 2019 тепърва започва,а през останалите всичко е много кръчмарско.

Link to comment
Сподели в други сайтове

1994 - 2002

Период, който роди най-запомнящите се и кадърни изпълнители на жанра, с най-разнообразните дискографии. Времето, в което правеха от нищо - нещо.

Глория, Десислава, Нелина, Таня Боева, Ивана, Рени, Есил, Петра, Екстра Нина, Лия, Румяна, Валя, Весела, Еми Стамболова, Дачева, Цветелина, Емилия, Камелия и много други.

Да не говорим за композиторите и текстописците - Ленко Драганов, Лобошки, Илия Загоров, Димитър Петров, Надежда Захариева и т.н.

За мен това е и периодът, в който се създаде най-характерния за нас попфолк, най-чистото звучене до нашия фолклор (говоря за авторската музика). Много песни на Десислава и Цветелина звучат точно така, примерно "Обади се", "Горещи страсти" и др. Имаше наистина желание да се създава наш собствен стил и леко разграничаване от останалите народи на Балканите. Наред с това и много експерименти с български инструменти.

Следващият период беше много успешен най-вече заради отъпкания път и събраната публика на предходния. Направиха се много хубави песни, но голяма част от тях бяха с повече поп звучене. Някои извадиха най-добрите албуми в цялата си кариера - факт.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Най успешния период е 94/2002 без прецедент. Най големите хитове са тогава, най големите звезди са се появили тогава - Глория, Камелия, Деса, Стораро, Ивана, Азис.  След 2003 само Преса и Галя са изгряло. То дори една Анелия има най - големите си хитове 2002.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 10 часа , xroflx9 каза:

Оф,какъв е този мерак да се превръщате в Кити половината? Човек като ви чете ще си помисли,че вече никой не слуша чалга,а си е най-слушания жанр.

Гласувах за периода 2013-2018. 2009-2012 също ми е приятен.Периода от 2019 тепърва започва,а през останалите всичко е много кръчмарско.

Никой не твърди, че не е най-слушаният жанр, но ако съпоставяме каква истерия имаше преди 2008 и в днешни дни... 

Да, сега децата пак полудяват по Алфите, но няма масов лидер, който да се харесва и на по-възрастните, както беше с Ивана, Преслава и отчасти Галена.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, meleto каза:

Никой не твърди, че не е най-слушаният жанр, но ако съпоставяме каква истерия имаше преди 2008 и в днешни дни... 

Да, сега децата пак полудяват по Алфите, но няма масов лидер, който да се харесва и на по-възрастните, както беше с Ивана, Преслава и отчасти Галена.

Нима очаквате 30 години жанра да е във все същата истерия като в началото? Разбира се че ще дойде момент на засищане. То и по попа имаше истерия преди 6-7 години ама сега отново е на дъното,докато чалгата все още предизвиква интерес.

Галена пък никога не е била лидер сред по-възрастните както Преслава и особено при Ивана. А в наши дни лидер сред по-възрастната аудитория няма защото повечето песни,които излизат дори не са насочени към тях.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, meleto каза:

Да, сега децата пак полудяват по Алфите, но няма масов лидер, който да се харесва и на по-възрастните, както беше с Ивана, Преслава и отчасти Галена.

И Преслава и Ивана ги хранеха тогава че са бледо копие пред сръбските певици и за нищо не стават.

Пак си бяха фаворитки на възрастовата група до 30 макс както сега Алфите.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, xroflx9 каза:

Нима очаквате 30 години жанра да е във все същата истерия като в началото? Разбира се че ще дойде момент на засищане. То и по попа имаше истерия преди 6-7 години ама сега отново е на дъното,докато чалгата все още предизвиква интерес.

Галена пък никога не е била лидер сред по-възрастните както Преслава и особено при Ивана. А в наши дни лидер сред по-възрастната аудитория няма защото повечето песни,които излизат дори не са насочени към тях.

Според мен не е до жанра, а до песните и изпълнителите. Сами се затвориха до чалготеките и кръчмите. Истерията я предизвикват новите изпълнители (но трябва да са в по-общ таргет). Сега можем да сравняваме. Нищо повече. 

И да, Галена не беше лидер след лелите. Но сега ще се учудя ако не я знаят, особено след Гласът. За песните, тя като цяло няма изявени хитове от ранга на Луда по тебе.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Emanuela.Carey каза:

И Преслава и Ивана ги хранеха тогава че са бледо копие пред сръбските певици и за нищо не стават.

Пак си бяха фаворитки на възрастовата група до 30 макс както сега Алфите.

Пресилено. Масата не ги хранеше. Поп гилдията яко сипваше и медиите около тях. Но те самите се затриха с това говорене. По-скоро критиката беше, че не могат да пеят, но като отиваха при Слави и рязко утихваха хейтърите. 

Продажбите на албуми къртеха до 2004-2005. Даже Не съм ангел на Преслава също стана златен, нищо че интернет беше развит. Мисля, че ставаше дума за 2007.

Че Лили Иванова като колос в музиката я хранят за какво ли не... това че 30% плюят, не е масовото мнение, нали?

Link to comment
Сподели в други сайтове

Най - големия лидер в чалгата е била Глория до 2002. Нещата които тя тогава е правила сама никой в днешна дата не може да ги направи. Там някъде са били Азис и Слави. Към днешна дата Глория и Слави са на дъното, но това не променя историята. 
Продажбите 2000 година са в пика си, но това не означава, че Галена не е успешна. Просто критерия е друг, същото важи и за света, това че Тейлър е по - "малко" продавана от Уитни като албум или от Марая не я прави по - малко успешна. Тя има други критерии за успех - Спотифай, концерти, гледания, реакции. Това е нещото което прави Галена лидер. Глория, Ивана и в по - малка степен Преслава покриваха друг критерий според времето си. 
 
 
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, WindWalkerMonk каза:
Най - големия лидер в чалгата е била Глория до 2002. Нещата които тя тогава е правила сама никой в днешна дата не може да ги направи. Там някъде са били Азис и Слави. Към днешна дата Глория и Слави са на дъното, но това не променя историята. 
Продажбите 2000 година са в пика си, но това не означава, че Галена не е успешна. Просто критерия е друг, същото важи и за света, това че Тейлър е по - "малко" продавана от Уитни като албум или от Марая не я прави по - малко успешна. Тя има други критерии за успех - Спотифай, концерти, гледания, реакции. Това е нещото което прави Галена лидер. Глория, Ивана и в по - малка степен Преслава покриваха друг критерий според времето си. 
 
 

Какво дъно пък е Слави точно? Точно той е най-голямата звезда в чалгата,след него е Азис и всички останали.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, xroflx9 каза:

Какво дъно пък е Слави точно? Точно той е най-голямата звезда в чалгата,след него е Азис и всички останали.

Откакто е в политиката е масово мразен, дори разликата в ретрото в видима. Преди го въртяха с по 10 песни, сега ако пуснат 1 е нещо. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, WindWalkerMonk каза:

Откакто е в политиката е масово мразен, дори разликата в ретрото в видима. Преди го въртяха с по 10 песни, сега ако пуснат 1 е нещо. 

Е и? Това по никакъв начин не променя хитовете и успехите му.
 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Вярно си е, че един жанр като чалгата трудно може да се задържи със същата истерия за дълго. Все пак в първите 15-20 години бума беше главно защото хората се чувстваха скандализирани от тази разкрепостена нова музика и дори издигането на някои изпълнители и с прилични песни не помагаше на поп-фолка да се отърве от етикета 'чалга'

НО имаше какво да направят, за да не са чак толкова зле, колкото днес. Трябваше да продължат да балансират комерси с експерименти, дискотечни участия с концертни, сингли в YouTube с албуми на носител. Напълно си заличиха имиджа на звезди, днес са просто някакви певачки като тия дето така или иначе си пеят по кръчмите, просто са малко по-лъскави защото имат повече пари и защото някои от тях някога са се докоснали и до добрите години. Никаква тежест, никакво открояване.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 часа , xroflx9 каза:

Е и? Това по никакъв начин не променя хитовете и успехите му.
 

На никой не ги променя, но към днешна дата хората просто не ги харесват вече.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...