Jump to content



Как определяте обстановката в страната?


Как определяте обстановката в страната?  

51 потребители гласуваха

Нямате права да гласувате или да виждате резултатите от тази анкета. Ако искате да дадете своя глас, абонирайте се за клуба или темата. Моля, впишете се в сайта или се регистрирайте, за да гласувате в анкетата.

Препоръчани коментари

преди 38 минути, nikitrz каза:


Къде отидоха 5те милиарда, които изтеглиха като заем?Даваха няколко месеца добавка от 50 лева на пенсионерите, но това са няколко милиона.Останалите пари къде потънаха и защо никой не говори и не пита за тях?Единственото сигурно е, че народа ще ги връща!
Бойко Борисов се превърна в копие на Тодор Живков с криенето от народа, с показването само на места където никой няма да му задава неудобни въпроси, с нагласените мероприятия, които посещава, с откриването на "заводи" и т.н..Надявам се да си отиде по същия позорен начин, по който и Тато беше детрониран!

Няма как да стане промяната без самосъзнание. В крайна сметка младите поколения растат в къщите на хората от соца. Те репликират поведението, навиците на родителите си. 

Съгласен съм, че е нужен контрол, но тогава хората няма да са доволни, че навсякъде ги следят. Вижте как мрънкат за камерите по пътищата. Представете си да се вписва, снима и контролира всяко плащане над 1000 лв, например. От фриволната балканска жилка ще остане - нищо.

Много хора останаха в държавата точно заради компромиса по отношение на свободията.

Иначе това с добавката за пенсионерите. Мисля от октомври 2020 я дават. Вече 8 месеца.

При 1.8 млн пенсионери. Сметката е 100 милиона на месец ориентировъчно. Ако я продължат ще надскочи милиард. 

Не знам къде са отишли останалите 4 (ако е имало такива въобще), но потенциално при мерки 80 на 20 или 60 на 40, ако има останали 100 хиляди без работа...че то за да се покрие 60 от заплататите им, което е поне 300-400 лв. на месец... можеш сам да сметнеш за какви пари говорим. Говорим за 200-300 милиона на месец. И тук са обезщетенията, а за бизнесите дето пострадаха сигурно и отделно има някакви помощи.

И това са груби сметки. Не мисля, че са изчезнали. Това че аз, ти и нашето обкръжение не се е облагодетелствало - не прави 5те милиарда изчезнали.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 7 часа , DenFevgo каза:

По темата за човешкия материал - живея в Англия от миналата година и спокойно мога да потвърдя мнението на ред други хора, че това са изключително ограничени, тъпи и извратени същества, доста често с психични отклонения. Тук може да бъде открит много повече кофти материал, отколкото в България.

НО държавата така е уредила нещата, че всеки си знае правата и задълженията. Как да си позволи някой дрогиран да те прегази на пешеходна пътека, като знае какво го очаква? А в България същия този какво го чака - три дни медиен шум, линч във фейсбук и няколко месеца по-късно - такова престъпление вече няма, даже в повечето случаи виновен се оказва... прегазеният.

Така че хич не ми говорете за човешки материал. България е прекрасна страна с трудолюбиви хора, но всички управляващи в последните 30 години целенасочено работят за това да не е така. 

В чужбина за едно открито камъче ще направят археологическа изложба, за едно дърво на тротоара ще направят ограда. В България се заличават културни ценности, секат се дървета, бетонират се плажове. 

Тъй че хич не ми защитавайте мафията. На българина му трябва някой с твърда ръка да го вкара в правия път и няма да имаме грешка. 

В единия абзац подчертаваш свободния избор на хората тук - "как да си позволи някой дрогиран да те прегази на пешеходна пътека", а в следващия обобщаваш "България е прекрасна страна с трудолюбиви хора".

Да, заличават се културни ценности в България - нека започнем с взривяването и премахването на мавзолея на Георги Димитров. Кому беше нужно да се заличава този паметник на комунистическото изкуство или занемаряването на страна на държавата и ограбването, разбиването и плячкосването на паметника на Бузлужда от страна на видни "трудолюбиви хора". Хората тук имат невероятен и необясним стремеж да се откажат от историята си и да я заличат, осланяйки се единствено на омраза и ненавист. Да не говорим за изключително късата народна памет, която определя Васил Левски като най-големия национален герой, а хора като княз Борис 1-ви, извършил покръстването на българския народ, цар Симеон, чийто управление е ознаменувано като ЗЛАТЕН ВЕК на българската култура и писменост, дори един хан Аспарух, който е основал българската държава, е тотално забравен. Не целя да омаловажа нечий постижения, но на всички горе изброени хора от мен са значими в един или друг аспект за цялостното развитие на татковината ни. 
В нас са наслоени едни комплекси от време на турско робство - на принципа на "преклонена глава - сабя не я сече", няма как това да се изчисти, когато децата са основен продукт на родителите си и попиват тяхното възпитание, начин на мислене и държание.


Дори и някой да иска да прокара реформи, които са изцяло революционни и потъкващи заразното статукво - няма да бъде избран или ще бъде набързо изфижган от поста си, заради неудобрение от страна на гласоподаватели и партийни дейци.

Българинът не обича контрола и винаги прави на пук.

Жалкото сега е, че толкова много хора от държавния сектор, някои, които наистина стойностни и с принос към сектора, в който работят, ще останат без работа.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, meleto каза:

 

Много хора останаха в държавата точно заради компромиса по отношение на свободията.

 

И много хора си дойдоха от чужбина миналата година, заради видимо хлабавите мерки тук, в сравнение с обитаваните до онзи момент от тях държави.

И не ми говорете, че българинът бил видимо притиснат тук, затова напускал държавата и хуквал да бачка в чужбина. Ако един човек държи истински на държавата си и на хората около себе си - ще съумее да изгради достойна кариера и в България. Ние сме нацията, която се отличава с най-усърдното търсене на мекото на баницата. Затова сме се докарали и до тук, изплащаме си кармата под формата на последствия от натрупаните негативни действия. 
И не някой да ми говори - о, аз колко обичам България, плача всеки път като чуя "Носталгия" или "Я, кажи ми, облаче ле бяло" в чужбина - долно лицемерение и подлизурство, ти не плачеш за родината си, а за роднините си, които си зарязал тук на произвола на съдбата.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

Отговорът на въпроса не може да бъде еднозначен. И почти всяко твърдение би било вярно. Както бях писал и в темата за изборите, политиците, това са част от самите нас. И наистина е най-лесно да казваме "то с такива управляващи...", "то с тия крадци", то т'ва, то онова... Ми те са издигнати от нас, ние сме им дали инструментите, с които да правят това, което правят. Но да погледнем на пó друго ниво, това извън политиката, ми до голяма степен всичко е сякаш една проекция на същата тая политика. Разбира се, че другите държави не са също толкова цветущи откъм мат'риал. И там ги има както качествените хора, така и изметта (мразя подобни определения са се поставя към хората, но реално си ги има), както е и в България. Но един почтен човек там и един такъв тук едва ли живеят на еднакви начала. Тук по-скоро на човека му е много по-трудно. Отвсякъде все нещо сякаш те "мачка". И ето ти какво се получава на национално ниво - едно потиснато общество. 

Само един малък пример ще дам. Майка ми живя 12 години в Испания, та няколко пъти съм ѝ гостувал. Останах очарован от това как живеят старите хора. Та, там има специални дискотеки за хора от третата възраст. Гледаш ги намахани, оправени баби и дядовци танцуват, забавляват се. По самите улици ги виждаш как се движат със самочувствие. А тук, при нас, едни свитички, броят си стотинките, чудят се как да си купят хляб и кисело мляко. Къде ти ще мислят за забавления... А и самото ни общество в България сякаш като минеш 50, и вече не те броят много, много за човек. Манталитетът ни много пречи. И с тези овчедушие и безразличност... Тук сме много примирими и много бързо забравяме. С пълна сила работи приказката "Всяко чудо за 3 дни". 

И аз съм "за" привнасяне на някого от чужбина да ни управлява. Някой, необременен от статуквото, някой колколкито и либерален да е, да действа с твърда ръка и да налага ред. 

  • Like 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, ice_hot_sm каза:

 

И аз съм "за" привнасяне на някого от чужбина да ни управлява. Някой, необременен от статуквото, някой колколкито и либерален да е, да действа с твърда ръка и да налага ред. 

Не съм "за" внасянето, защото не може хора, които не познават манталитета просто да наложат нов модел. Не съм убеден, че е възможна промяна чрез личност, защото дори най-чистият човек да се захване с политика ще бъде очернен моментално от цялата медийна система. То дори и медиите не са толкова проблем, а пишещите в социалните мрежи, които най-добре показват принципа на овцата решервайки еднакви лъжи, клюки и манипулации. Никога не е било по-лесно да се гавриш публично.

Всеки е срещу всеки. Няма единодушие по която и да е тема.

И още нещо: тук не сме имали никакъв локдаун. Изобщо не можем да се жалваме. Имам познати в Америка и Италия. Бога ми, тия хора бяха като заклещени в домовете си буквално и ги следяха всеячески.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

Нека да не бъдем толкова късопаметни, с привнасянето на чужденец, който да ни управлява. само да не се получи Национална стратегия "Ран Ът" втори номер.

Link to comment
Сподели в други сайтове

По-скоро имах предвид не точно чужденец, а някой с български произход. В смисъл, с родител/и българи/н, да е роден в чужбина, или в БГ, но израснал и образовал се навън, което да му е дало пó другото мислене, но предвид корените си - достатъчно свързан с България. 

Разбира се, самостоятелелно една личност не би могла да направи кой знае какво, но чрез своето ръководене, организирало и подбрало добре и кадрите, които ще са под прякото му подчинение, защо не. 

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 часа , meleto каза:

Не знам къде са отишли останалите 4 (ако е имало такива въобще), но потенциално при мерки 80 на 20 или 60 на 40, ако има останали 100 хиляди без работа..

Да уточня защо попитах къде са милиардите - до септември 2020та Борисов не спря да тръби, че видите ли България е единствената, която в условията на такава криза се справя без да тегли кредити и заеми.После обаче протестите се засилиха, хората скочиха, а той взе да се крие във Фейсбук и няколко месеца по-късно изтеглиха 5те милиарда.Да откраднем като за последно...
60/40 стартира много преди да изтеглят кредита и от правителството на ГЕРБ твърдяха, че пари за тая субсидия има, така че въпросния кредит не е потребен за това.
Аз работя във фирма, където всичко е чисто, ясно и точно - данъци, осигуровки и т.н.От целия бранш, в който оперираме, единствено ние и още една фирма сме одобрени за 60/40.Останалите фирми, които никак не са малко, поради факта че осигуряват служителите си на минимална заплата и дават пари под масата, не можаха да покрият критериите за кандидатстване.Според вътрешна информация, програмата 60/40 беше многократно удължавана, защото пари за нея има, но остават неусвоени, тъй като повечето фирми не отговарят на изискванията за кандидатстване, защото не могат да докажат 20% спад в приходите си.Това се дължи на факта, че пред държавата преди кризата са имали много по-малки разходи за заплати от колкото в реалност, а също така и много по-малки приходи от колкото реализират.
Така че, ако предположим че 1 милиард са отишли за добавките на пенсионерите, то остава въпроса за какво са потребени или в кой джоб потънаха останалите 4 милиарда?

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час , ice_hot_sm каза:

По-скоро имах предвид не точно чужденец, а някой с български произход. В смисъл, с родител/и българи/н, да е роден в чужбина, или в БГ, но израснал и образовал се навън, което да му е дало пó другото мислене, но предвид корените си - достатъчно свързан с България. 

Разбира се, самостоятелелно една личност не би могла да направи кой знае какво, но чрез своето ръководене, организирало и подбрало добре и кадрите, които ще са под прякото му подчинение, защо не. 

Звучи добре, но как можеш да наложиш мислене сред инакомислещи хора? Това е все едно да съм живял в България и да опитам да променя родината си Германия. Тук е силна народопсихология. Ако я нямаш, как ще те припознаят като лидер? Първоначалният хайп ще изчезне, защото българинът иска резултати тук и сега. Веднага. И когато не ги получи оттегля подкрепата си. Безброй много пъти сме гледали този сценарий.

Донякъде това сме го правили със Симеон Втори в периода 2001-2009. Е, не се получи. Нито самостоятелно, нито коалиционно. 

преди 50 минути, nikitrz каза:

Да уточня защо попитах къде са милиардите - до септември 2020та Борисов не спря да тръби, че видите ли България е единствената, която в условията на такава криза се справя без да тегли кредити и заеми.После обаче протестите се засилиха, хората скочиха, а той взе да се крие във Фейсбук и няколко месеца по-късно изтеглиха 5те милиарда.Да откраднем като за последно...
60/40 стартира много преди да изтеглят кредита и от правителството на ГЕРБ твърдяха, че пари за тая субсидия има, така че въпросния кредит не е потребен за това.
Аз работя във фирма, където всичко е чисто, ясно и точно - данъци, осигуровки и т.н.От целия бранш, в който оперираме, единствено ние и още една фирма сме одобрени за 60/40.Останалите фирми, които никак не са малко, поради факта че осигуряват служителите си на минимална заплата и дават пари под масата, не можаха да покрият критериите за кандидатстване.Според вътрешна информация, програмата 60/40 беше многократно удължавана, защото пари за нея има, но остават неусвоени, тъй като повечето фирми не отговарят на изискванията за кандидатстване, защото не могат да докажат 20% спад в приходите си.Това се дължи на факта, че пред държавата преди кризата са имали много по-малки разходи за заплати от колкото в реалност, а също така и много по-малки приходи от колкото реализират.
Така че, ако предположим че 1 милиард са отишли за добавките на пенсионерите, то остава въпроса за какво са потребени или в кой джоб потънаха останалите 4 милиарда?

Ама защо да са потънали? Откъде тръгва това твърдение? В държавата има хиляди пера, които трябва да бъдат задоволени. Дори парите за ваксини и ковид болни да идват от средства на ЕС, то те едва ли идват накуп и от ден 1. Нали през това време сме правили разходи. Ако погледнем другите държави, които имат огромен дълг, при нас говорим за 5-10млрд.

Ето виж тук кой е с най-нисък дълг

https://www.nsi.bg/bg/content/11476/брутен-държавен-дълг

Данни за тази година няма все още, но при кризисна 2020, това са числата.

За мен подобни изявления не почиват на истината. Всеки пише каквото му скимне, а картината е много по-комплексна. Да, в даден момент може да сме били на по-голям дефицит, защото са плащани дадени задължения, а после да има възстановяване. 

Аз не виждам проблем за 2020. Виж Гърция, Италия и тн.

 

Сам си видял колко е гнила системата ни, защото не се плащат реалните осигуровки, но затова са виновни фирмите. Те и затова не кандидатстват, защото знаят положението си.

  • Like 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, meleto каза:

Звучи добре, но как можеш да наложиш мислене сред инакомислещи хора? Това е все едно да съм живял в България и да опитам да променя родината си Германия. Тук е силна народопсихология. Ако я нямаш, как ще те припознаят като лидер? Първоначалният хайп ще изчезне, защото българинът иска резултати тук и сега. Веднага. И когато не ги получи оттегля подкрепата си. Безброй много пъти сме гледали този сценарий.

Донякъде това сме го правили със Симеон Втори в периода 2001-2009. Е, не се получи. Нито самостоятелно, нито коалиционно. 

Ама защо да са потънали? Откъде тръгва това твърдение? В държавата има хиляди пера, които трябва да бъдат задоволени. Дори парите за ваксини и ковид болни да идват от средства на ЕС, то те едва ли идват накуп и от ден 1. Нали през това време сме правили разходи. Ако погледнем другите държави, които имат огромен дълг, при нас говорим за 5-10млрд.

Ето виж тук кой е с най-нисък дълг

https://www.nsi.bg/bg/content/11476/брутен-държавен-дълг

Данни за тази година няма все още, но при кризисна 2020, това са числата.

За мен подобни изявления не почиват на истината. Всеки пише каквото му скимне, а картината е много по-комплексна. Да, в даден момент може да сме били на по-голям дефицит, защото са плащани дадени задължения, а после да има възстановяване. 

Аз не виждам проблем за 2020. Виж Гърция, Италия и тн.

 

Сам си видял колко е гнила системата ни, защото не се плащат реалните осигуровки, но затова са виновни фирмите. Те и затова не кандидатстват, защото знаят положението си.

Не съм фен на ББ, но за мен  има 3 неща за които мога да го лайкна :1000(14):

1 Оправи държавния дълг

2 Опази България и Европа от мигранти

3 Справи се с короната

останалото е :1000(27):

Затова трябваше да  подкрепят правителство на Даниел Митов но с точно разписани точки за реформи.Тогава ББ щеше да се съгласи на всичко.ЕНП  също можеше да помогне, да му дръпнат малко ухото и работата би потръгнала.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, xarax каза:

Не съм фен на ББ, но за мен  има 3 неща за които мога да го лайкна :1000(14):

1 Оправи държавния дълг

2 Опази България и Европа от мигранти

3 Справи се с короната

останалото е :1000(27):

Затова трябваше да  подкрепят правителство на Даниел Митов но с точно разписани точки за реформи.Тогава ББ щеше да се съгласи на всичко.ЕНП  също можеше да помогне, да му дръпнат малко ухото и работата би потръгнала.

+ забрана за тютюнопушенето (макар да се нарушава)

+ задържане на еднаква данъчна политика

Определено имаше много издънки. Даже след 4 април бях много въодушевен, че другите ще направят нещо, но като ги видях... еми те освен да произвеждат избори и махленски седянки - нищо друго не опитаха. 

Даниел Митов не успя и нямаше да успее, защото всички са против ГЕРБ. Всъщност аз съм привърженик на коалициите. Даже е по-добре да се коалират с ДПС, за да може големите партии да ги контролират. 

Същото и с антиГЕРБ - да бяха направили широка коалиция. 

Не виждам как новите избори ще променят реалностите. Дори ИТН да е пред ГЕРБ, в което дълбоко се съмнявам.

  • Like 3
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, meleto каза:

+ забрана за тютюнопушенето (макар да се нарушава)

 

Ами от както излезе тая забрана единствено като съм работил на морето не даваха да се пуши до 17 часа.

Навсякъде другате забрана не се спазваше. За този период съм работил в 3 или 4 заведения + 6 сезона в Несебър!

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, THE IIconic каза:

Ами от както излезе тая забрана единствено като съм работил на морето не даваха да се пуши до 17 часа.

Навсякъде другате забрана не се спазваше. За този период съм работил в 3 или 4 заведения + 6 сезона в Несебър!

Да, но това е по вина на заведенията и заради посетителите, които са склонни да си затварят очите.

Има и още нещо, което ГЕРБ въведоха, но не се говори затова:

+ електронните рецепти, досие и т.н

+ електронни билети при БДЖ (нищо че беше абсурдно чекирането им, а сега само хвърлят един поглед) / транспорт

В момента "новата" власт опитва да спре прилагането им, макар всички в този сектор да са готови за промяната. Веднъж вече отлагаха за половин година. 

 

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

Меле, това че нещо го има на хартия, но реално няма ефективност, или тя е много под предполагаемата, не може да се пише като актив. Конкретно за тютюнопушенето. И точно тук е един от големите проблеми - неспазването, или по-точно, самата регулация и мерките, които се предприемат към налагането на дадена заповед/забрана. Кел файда, че го има в нормативен документ, като масово не се спазва. Да, има някакви си там проверчици от време на време, но всичко това е такава бутафория... Едно че първо ги предупреждават, друго че често биват подкупвани по един или друг начин проверяващите, и накрая евентуално, ако се стигне до констатирани на нарушение, то са предписания и някви мижави глоби. И това май е валидно за повечето наредби. 

Трябва да се наблегне на механизми към контрола. Например, като бях в Испания и се разхождаме навън, аз, нали, като българин, свикнал с тукашните привички, си вървя където ми падне, в случая по велоалеите, и в този момент веднага другите българи ме предупреждават да не го правя повече, че можело да си отнеса глобата. И го казват с такава сериозност, все едносамо да стъпиш там е кой знае какво нарушение. А какви велоалеи са, е друг въпрос. По-широки са от самата част за пешеходците и буквално са абсолютно навсякъде из града. А тук, к'во - някви мижавки и тесни. 

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

Ето, бе, как да се определи обстановката в държавата ни? Бабаитите все се измъкват, а хората нека си страдат... Не само, че страдат, но и това са години напрежение, надежди, ядове. И накрая, к'во някъв си "гъзар" ще излезе чист като сълза. Е, не е честно. Не може така да се толерира агресивността, бе... Егати. И после защо хората ги е страх да се обадят, видейки някаква нередност на пътя, в транспорта или където и да било. Защото едно, че ще ядат бой, друго, че после агресорът ще е защитен от "справедливия" ни съд. Много е жалко е това. 

https://btvnovinite.bg/bulgaria/opravdatelna-prisada-shokira-blizkite-na-pochinal-sled-spor-zaradi-klakson-na-ulicata.html

Link to comment
Сподели в други сайтове

От 20.05.2021 г. от 19:33, meleto каза:
  • Как определяте обстановката в страната?
  • Кой е най-големият проблем в страната?

Допреди Корона кризата имах усещане, че вървим напред, сега ми се струва, че просто се потулва лошото и реално вървим назад.

Проблемите са много и сте изброили повечето, но за мен основният проблем се корени в 40-те години социализъм и фактът, че след разпадането на строя, ни управляват същите хора, само че пребоядисани.

Вижте, че единствената държава от Източния блок, която е в добро положение е ГДР/Източна Германия и то се дължи на това, че първо ФРГ се е развивала през това време, второ... са германци и имат съвсем друг манталитет.

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 21 часа , ice_hot_sm каза:

Меле, това че нещо го има на хартия, но реално няма ефективност, или тя е много под предполагаемата, не може да се пише като актив. Конкретно за тютюнопушенето. И точно тук е един от големите проблеми - неспазването, или по-точно, самата регулация и мерките, които се предприемат към налагането на дадена заповед/забрана. Кел файда, че го има в нормативен документ, като масово не се спазва. Да, има някакви си там проверчици от време на време, но всичко това е такава бутафория... Едно че първо ги предупреждават, друго че често биват подкупвани по един или друг начин проверяващите, и накрая евентуално, ако се стигне до констатирани на нарушение, то са предписания и някви мижави глоби. И това май е валидно за повечето наредби. 

Трябва да се наблегне на механизми към контрола. Например, като бях в Испания и се разхождаме навън, аз, нали, като българин, свикнал с тукашните привички, си вървя където ми падне, в случая по велоалеите, и в този момент веднага другите българи ме предупреждават да не го правя повече, че можело да си отнеса глобата. И го казват с такава сериозност, все едносамо да стъпиш там е кой знае какво нарушение. А какви велоалеи са, е друг въпрос. По-широки са от самата част за пешеходците и буквално са абсолютно навсякъде из града. А тук, к'во - някви мижавки и тесни. 

Не ги проверяват, защото всяка власт би се страхувала да изгуби гласоподаватели. Виж, че за нищо не глобяват масово. Като правят проверки на КАТ - съобщават предходния ден :D Цялостната концепция е такава.

Ако стане както даваш за пример - всички ще реват. Че те ако изпълняват глоби за това, че паркират на тротоари, половин София ще писне. За велоалеите - потресаващи са. Например тези в Младост 2-3 са шокиращи - за да си пешеходец трябва да вървиш на зиг-заг. На някои участъци са толкова тесни, че няма шанс да вървиш без да навлезеш във велоалеята. 

Всички тези неща хора са ги правили, мъдрили. Явно това е капацитетът. 

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

И един малко пó друг въпрос: Как оценявате отношенията на България спрямо големите, например САЩ и Русия? За мен руското влияние е доста спъващо за България и всички твърди русофили на наша територия са вредни за страната ни. 

https://youtu.be/VPlvMuQw3Pc

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час, ice_hot_sm каза:

И един малко пó друг въпрос: Как оценявате отношенията на България спрямо големите, например САЩ и Русия? За мен руското влияние е доста спъващо за България и всички твърди русофили на наша територия са вредни за страната ни. 

https://youtu.be/VPlvMuQw3Pc

Нали сега сме в лоши отношения. Кефя се :D 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Каквато е била винаги, бг идиотизъм. Като се научим не само на нас да ни е добре и да си правим каквото си искаме, тогава може и да сме нещо добро :)

  • Like 2

spacer.png

Link to comment
Сподели в други сайтове

От 25.05.2021 г. от 19:30, ice_hot_sm каза:

И един малко пó друг въпрос: Как оценявате отношенията на България спрямо големите, например САЩ и Русия? За мен руското влияние е доста спъващо за България и всички твърди русофили на наша територия са вредни за страната ни. 

https://youtu.be/VPlvMuQw3Pc

Има две главни причини за русофилията тук:
1) начинът по който се интерпретира периода на България в Османската империя и Руско-турската война в училищата в продължение на десетилетия, особено в провинцията, където има недостиг на учители, и масово преподават хора в преклонна възраст по остарели методи.
2) влиянието на православната църка в обществения живот.

Голяма част от населението стигат до извода, че руснаците са ни "православни братя, които са ни избавили от турското робство" . 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 часа , Fast каза:

Има две главни причини за русофилията тук:
1) начинът по който се интерпретира периода на България в Османската империя и Руско-турската война в училищата в продължение на десетилетия, особено в провинцията, където има недостиг на учители, и масово преподават хора в преклонна възраст по остарели методи.
2) влиянието на православната църка в обществения живот.

Голяма част от населението стигат до извода, че руснаците са ни "православни братя, които са ни избавили от турското робство" . 

1) Да. И без да се изучава и другата страна - как Русия издевателства над България и се опитва да я контролира. Чувал съм, че е имало и зверства, за които обаче много малко се говори. 

2) А нашата църква е просто... Толкова да е поклонническа на руската, че нямам думи. А отказът ѝ (на българската църква) да стане Църква майка на северномакедонската, при все, че съседната е поискала това, за мен се равнява на национално предателство. Някъде четех, че този отказ идва пак под натиска на Русия, в частност - на руската църква. 

Просто не мога да си го обясня. Ок, трябва са сме в добри отношения и с Русия, и с ЕС, и със САЩ и т.н., но преди всичко, на първо място трябва да стои българският интерес, след това да се съобразяваме с другите. А тук властимащите все ги е страх от тоя или оня. Какво ще ни направи Русия, ако премахнем комунистическите паметници и променим имената на български градове, села, улици, заличавайки позорните им наименования и ги заменим с наистина значими за страната ни имена на личности, били те бълраски или чужди?! Мономентът на съветската армия час по-скоро трябва да бъде разкаран от центъра на София! Да го пренесат в някакъв отделен музей и специално място за русофилите, някъде в покрайнините на града, където да си ходят и да си ги тачат. Ако искат всекидневно цветя да им поднасят, ако искат да си ги целуват, да им се кланят, но не може да са на такова представително място в сърцето на столицата ни. Та, там прекрасно би било да се извисяват скулптури на Вазов и Ботев например, или да се направи някаква арт инсталация, изобразяваща нещо характерно българско. Но да сляза на земята и аз - това не го виждам да се случи, поне не и в близките 50 години. 

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...