Jump to content



За или против чужбина


Бихте ли емигрирали?  

38 потребители гласуваха

Нямате права да гласувате или да виждате резултатите от тази анкета. Ако искате да дадете своя глас, абонирайте се за клуба или темата. Моля, впишете се в сайта или се регистрирайте, за да гласувате в анкетата.

Препоръчани коментари

  • Отговори 36
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

Топ коментиращи в тази тема

Не ми е мечта да живея в чужбина, но го предпочитам, тази държава не може да ми покрие мечтите, целите и това, което предлага, не отговаря на възможностите и културата ми!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз вече живях в чужбина на два пъти. Не ми хареса. Хората - грозни, студени, с чужд на нашия манталитет.

 

В България си ми е най-добре. Най-хубави сме си българите, а икономиката постепенно се оправя, заплатите скачат, така че мисля, че и тук може да живееш що-годе нормален живот.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Навсякъде е добре, всичко е до нагласа и това в каква ситуация се поставяш сам.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ако това не беше пародия на държава, може би, ама за момента бих се изнесъл и във Венецуела или Северна Корея само и само да не съм в Абсурдистан ;)

 

ПС - Няма да гласувам в анкетата, щото 1) не бих казал че ми е точно мечта да живея в чужбина, 2) няма опция "Вече съм в чужбина". Или някви други варианти, щото не всички, заминали в чужбинско са се преселили за постоянно.

 

Междудругото, с оглед на актуалните политики, водени от правителството, за много хора отиването в чужбина не е въпрос на избор, мечтаене или нещо си там, а необходимост от крайно естество.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Много зависи къде си, с кого си, в каква ситуация си. Емигрантската психика си остава при всички случаи, но когато човек е контактен и работи, не мисля, че ще има проблем. Само в България хората са от сутрин до вечер по кафенетата и клюкарят. Иначе много беден народ сме били, изтормозен. Навън поне знаят за какво работят. Имал съм досег с чужда култура и смятам пак да имам, този път по-трайно, защото тук шансове не се дават, завижда се, пречат ти, сигурност няма. Фалират фирми, няма вътрешно производство, съкращават щатове. Не ми харесва психологията на българина да работи за някого и да търпи унижения, защото "нямало накъде иначе". До голяма степен сами сме си виновни за много неща. Дори едни гърци стават и протестират, а са много по-мързелив народ по принцип. Тук трябва да спиш с някого и да лижеш подметки, за да си удобен. В чужбина съдят по качествата ти. Плюс това не знам колко са студени чужденците - само знам, че не фамилиарничат, но когато се наложи да ти помогнат, помагат, докато байганьовците тук са много топли и гостоприемни, докато ядеш и пиеш с тях, а реално във всеки един момент могат да ти забият нож или ще те зарежат насред нищото. Неслучайно много млади капацитети си биха камшика. Не знам тия пробойни с какво ще ги запълват политиците. Да си даваме ресурсите на чужбина... Жалко. То лекар ли, учител ли, журналист ли, модел ли... Какво да си тук? Има хляб само за програмисти и инженери. Иначе родината ни е прекрасна, особено като природа и история никой не може да ни стъпи на малкия пръст. :) И вярвам, че нещата ще се оправят. Самият факт колко българи в странство вливат пари в икономиката ни тук...

Link to comment
Сподели в други сайтове

Против чужбината, но не защото съм патрЕот или "искам да се боря за подобрението на Република България", а защото която и да е чужда страна не може да ми предложи нещо повече от моята родна.

Друг е въпросът, ако бях милионер и можех да се заселя на което си искам кътче от света ;)

Link to comment
Сподели в други сайтове

Против чужбината, но не защото съм патрЕот или "искам да се боря за подобрението на Република България", а защото която и да е чужда страна не може да ми предложи нещо повече от моята родна.

Друг е въпросът, ако бях милионер и можех да се заселя на което си искам кътче от света ;)

 

Напълно подкрепям ;)

image.jpg 116.jpg image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Да, и на мен много ми липсваше България но след като виждам нещата дето се случват не бих се върнал за повече от няколко месеца.

- Не мога да проумея как може хора с висше дето са се скъсвали от работа през целия си живот да ровят в кофите.

- Повечето болни в България са обречени! Нямаш ли пари да плащаш на лекарите да ти обърнат внимание си свършен.

- Може ли пенсионерите да взимат 300лв пенсия а заплатата да е 500лв (извън Сф. и други големи градове?).

- Няма как да пропусна е, че повечето жители на Република България имат ужасно мислене и са си останали в 20-ти век.

2.jpg3.jpg8.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Против чужбината, но не защото съм патрЕот или "искам да се боря за подобрението на Република България", а защото която и да е чужда страна не може да ми предложи нещо повече от моята родна.

Друг е въпросът, ако бях милионер и можех да се заселя на което си искам кътче от света ;)

Link to comment
Сподели в други сайтове

Според сегашното темпо, с което се развива страната ни, след 15 години пак ще сме два пъти по-назад от Европа...

Всеки трябва да е свободен да живее там където се чувства добре, без да се притеснява, че ще бъде морално осъден.

Всеки човек иска да живее спокойно и добре. Но ако за всяко нещо, което в нормално развитите държави се предоставя на хората по подразбиране и с минимални усилия, а тук трябва да се пролива кръв все едно сме 15 век... сори!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз живея от много години в чужбина и мога да кажа, че като България няма, няма и да има. Чужбина ти пълни джоба, но душата ти е празна.

Всички мои познати и приятели в България реват, че искат да се махат, а не осъзнават че на вън сме приети като "натрапници" и малко или много всички са расисти, даже и да не го показват понякога. Факт е, че много фалирахме, няма пари, ниски пенсии, безработица и т.н, но пък ако имаш желание и в България ще сбъднеш мечтите си. По-трудно, защото всичко е с връзки, но имаш ли желание има и начин. То най-лесно е да бягаш...Но когато мине време осъзнаваш колко си пропуснал - децата ти няма да знаят езика и историята си, няма да познават роднините си, повечето ще се загубят с поколенията и няма да са българи вече и т.н и т.н Просто трябва да се стегнем и да оправим нещата, а не да бягаме по други държави и да лижем гъзове.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Факт е, че много фалирахме, няма пари, ниски пенсии, безработица и т.н, но пък ако имаш желание и в България ще сбъднеш мечтите си. По-трудно, защото всичко е с връзки, но имаш ли желание има и начин. То най-лесно е да бягаш..

 

Защо не се върнеш тогава?

 

Иначе безработицата в момента е 7% и продължава да пада. В най-силните години преди кризата беше 5%. Заплатите растат, лека полека се оправяме.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Защо не се върнеш тогава?

 

Иначе безработицата в момента е 7% и продължава да пада. В най-силните години преди кризата беше 5%. Заплатите растат, лека полека се оправяме.

Заедно със заплатите се покачват и цените на стоките.

Link to comment
Сподели в други сайтове

България!!! В чужбина си изкарвам парите за 4 месеца и другите 8 живот в България. Няма държава, която да ми даде това, което България ми дава, освен парите де, ама и с тях и без тях, на мен 500 лева си ми стигат, сигурно съм ненормален. Не мога да си представя да живя в чужбина, макар че опитах и в Испания, и в Англия тази зима. Втората пък е покърт, бахти гнусната държава, от най-малкото градче та до Лондон - пълен боклук, не знам самите англичани как живеят в тая подтискаща атмосфера, а самите те пък са супер подмолни, жалки хорица. Повечето са и грозни. :D

Link to comment
Сподели в други сайтове

Това са глупости, занимавам се с търговия и цените всяка година се покачват!

До чужбината ако е да работиш да, но не и да заминеш за постоянно

1.jpg.eda91276c67ca3e3f1ee0d7b9af93698.jpg
3>PBG>>>The Pirates Of Bulgaria<<<PBG<3
R.I.P.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Напротив!

Хвърля се прах в очите на хората с тези новини и статии.

Де факто поевтиняват малък брой суровини /нефт/.

Токът - всяка година поскъпва през няколко месеца с уж "минимални проценти", които се трупат.

Водата в зависимост от аварии и преструктуриране на водопроводна мрежа също скача някои месеци драстично.

За пример: Всички книги тая година са поскъпнали с 1-2 лв.

 

Та за каква дефлация говорите? :mf_surrender:

 

ПС: Транспортът също постепенно поскъпява. Уж нефтът е по-евтин, а билетите са по-скъпи.

В крайна сметка се получава едното за сметка на другото и средната потребителска кошница на клиента си остава еднакво празна от години!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Моля да развиете темата с малко повече информация какъв ви е случая. Особено ти, DeanWinchester. Както може би и сами предполагате, може вашето мнение за дадена държава/град в 5-6 изречения да бъде много важно за някой.

 

Колкото до мен, за момента се оправям добре в България. Така да се каже, паспорта ми е постоянно на нощното шкафче и опцията "навън" едва ли ще спре да съществува, още повече, когато всички основни партии, от които зависи бъдещето ти, са невероятна измет. А не искам децата ми да имат детството, което наблюдавам, че се случва сега.

 

Но бая говорих с българи в странство ... да, по-богато е, по-уредено е, по-чисто е, по-организирано и т.н. и т.н. .... и не си е вкъщи, и не е тая емоция, която е тук, и като цяло не си е работа.

 

Мисълта да отида да работя за 5 пъти по-голяма заплата, но в град, в който аптеките затварят в 6, след 7 няма никой по улиците и бирата в клуба ти е 10 лв. просто не ме кефи.

 

Иначе ако някой ден все пак замина ... Германия, Ирландия, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, може би Полша/Чехия/Словакия. Не виждам къде другаде би ми харесало.

 

Италиански, френски и испански не говоря, на 365 дни дъжд и мъгла няма как да вирея, Скандинавия и Канада е много студено и тъмно.

qp3wk4.jpg

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ами не знам за кое по-конкретно искаш да знаеш. Нашите са в Испания 10 години, първата година отидох там за лятото обаче решихме да се запиша да уча и живея там, издържах точно 1 ден и ревнах да си дойда в България, може и да съм сбъркал тогава, бил съм само в 6-ти клас, но не съжалявам, после имах още възможности като по-голям и за работа, и за учене там, но упорито отказвах, тъй-като всичко в България започваше да ми липсва жестоко след 3 месеца престой, иначе самата държава е много хубава, а хората страшно мили, на мен ми харесва.

 

За Англия пък се реших тази зима да замина и просто да живея там ако ми хареса, преди бях идвал само на бригада. Е, оставих всичко в България и заминах без да имам нито работа, нито квартира... В петък пристигнах, във вторник имах и работа и квартира, особено лесно се случиха нещата, особено ако знаеш език и нямаш претенции за работа като за начало, но просто не ми хареса, градът беше покъръителен (като всички в Англия) и просто не се чувствах добре. Затова реших да се прибера и да дойда тук (пак в Англия) на бригада за 4 месеца. Работата е значително по-трудна, но се изкарват достатъчно пари, за да живееш супер за поне 8 месеца в България. Доволен съм и го препоръчвам като вариант на всички, които търсят начин да изкарат повечко пари да по-кратко време!

Като пример - 2000 лева се спестяват месечно. Миналата годината за 3 месеца 6,000 спестих, тази година целта ми е 10,000.

 

Може би ви се струват недостатъчно, но аз наистина с толкова пари мога да карам от 6 до 8 месеца спокойно и то при положение, че си плащам квартира, семестри, сметки сам.

Другото, което е предимство, че ако имаш достатъчно осигурителен стаж в България, след бригадата можеш да се запишеш на борсата и да вземеш доста големи пари обезщетение. Така че, отново - препоръчвам бригадите като вариант за изкарване на пари, а вече ако някой иска да живее в чужбина трябва да си търси други варианти защото докато си на бригада живееш в консерва общо взето по средата на нищото.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ами не знам за кое по-конкретно искаш да знаеш. Нашите са в Испания 10 години, първата година отидох там за лятото обаче решихме да се запиша да уча и живея там, издържах точно 1 ден и ревнах да си дойда в България, може и да съм сбъркал тогава, бил съм само в 6-ти клас, но не съжалявам, после имах още възможности като по-голям и за работа, и за учене там, но упорито отказвах, тъй-като всичко в България започваше да ми липсва жестоко след 3 месеца престой, иначе самата държава е много хубава, а хората страшно мили, на мен ми харесва.

 

За Англия пък се реших тази зима да замина и просто да живея там ако ми хареса, преди бях идвал само на бригада. Е, оставих всичко в България и заминах без да имам нито работа, нито квартира... В петък пристигнах, във вторник имах и работа и квартира, особено лесно се случиха нещата, особено ако знаеш език и нямаш претенции за работа като за начало, но просто не ми хареса, градът беше покъръителен (като всички в Англия) и просто не се чувствах добре. Затова реших да се прибера и да дойда тук (пак в Англия) на бригада за 4 месеца. Работата е значително по-трудна, но се изкарват достатъчно пари, за да живееш супер за поне 8 месеца в България. Доволен съм и го препоръчвам като вариант на всички, които търсят начин да изкарат повечко пари да по-кратко време!

Като пример - 2000 лева се спестяват месечно. Миналата годината за 3 месеца 6,000 спестих, тази година целта ми е 10,000.

 

Може би ви се струват недостатъчно, но аз наистина с толкова пари мога да карам от 6 до 8 месеца спокойно и то при положение, че си плащам квартира, семестри, сметки сам.

Другото, което е предимство, че ако имаш достатъчно осигурителен стаж в България, след бригадата можеш да се запишеш на борсата и да вземеш доста големи пари обезщетение. Така че, отново - препоръчвам бригадите като вариант за изкарване на пари, а вече ако някой иска да живее в чужбина трябва да си търси други варианти защото докато си на бригада живееш в консерва общо взето по средата на нищото.

 

Да, освен че Англия е супер подтискаща държава (атмосфера, климат и манталитет), хората са супер грозни. Почти невъзможно е човек да си хване гадже там, камо ли секс да прави... :mf_surrender:

Link to comment
Сподели в други сайтове

На чужбина не случайно и викат чужбина.Идва от чуждина,място на което не принадлежиш.Ако погледнем въпроса икономически чужбина е добър вариант за кариерно развитие,стига да спазваш изисквания,като език,призната диплома и т.н.България е бедна страна,в която няма почва за развитие.Тя е разграбена,разрушена,а народът е поставен на колене от ниски заплати,корупция,престъпност,страх и т.н.Няма такова нещо като това да избереш кариера в чужбина или да останеш тук,за "оправиш" България и повярвайте ми да избереш да останеш тук не е акт на патриотизъм. Акт на патриотизъм е това да излезеш да защитаваш правата си,да познаваш историята си и заедно със своите сънародници да се бориш за доброто на държавата и родината към които принадлежиш.Ако става въпрос за България,като моя родина,като страна в която съм роден,учил,работя и живея,една страна която има велико минало и уникална природа,избирам България.Но заедно и с този избор ние поемаме и по пътя на оцеляването.Само и единствено от нас,от нас българската нация и народ,зависи как и в каква страна ще живеем.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...