Jump to content



Аспартам - химичната отрова в храната ни


Препоръчани коментари

  • Отговори 86
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

Топ коментиращи в тази тема

Пише си, че има аспартам, специално четох опаковката.

И аз съм чел опаковката за това го казвам.

Даже го пише два пъти един под друг. Веднъж при съдържание, втори път си пише, Внимание съдържа аспартам.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ако намерите дъвки без аспартам, то ще има още 1200 други вредни вещества, просто защото дъвката не е естествен продукт. Не се вглъбявайте толкова, ако обичате дъвки, дъвчете по 1-2 на ден, но не прекалявайте... не ставайте хипохондрици, още повече ако не сте особено осведомени и за вас аспартама е единственото и най-лошото нещо на света...

 

... аз все пак го предпочитам пред захарта. :whistling:

 

ps: може и да пише вместо аспартам Nutrasweet или E951.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ако намерите дъвки без аспартам, то ще има още 1200 други вредни вещества, просто защото дъвката не е естествен продукт. Не се вглъбявайте толкова, ако обичате дъвки, дъвчете по 1-2 на ден, но не прекалявайте... не ставайте хипохондрици, още повече ако не сте особено осведомени и за вас аспартама е единственото и най-лошото нещо на света...

 

... аз все пак го предпочитам пред захарта. :whistling:

 

ps: може и да пише вместо аспартам Nutrasweet или E951.

Аз дъвча дъвки Елма,които се правят от специална смола и са напълно натурални.

 

http://apteka.framar.bg/30007266/%D0%B4%D1...%BB%D0%BC%D0%B0

podpis.jpg

Як за тебе, аз съм виждала много по-хубави момчета от него. На работа момчетата ни-готвачи, които са на 27-28 години са много по-готини. Тук има и готини, но Ивалът не е от тях.
Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз дъвча дъвки Елма,които се правят от специална смола и са напълно натурални.

 

http://apteka.framar.bg/30007266/%D0%B4%D1...%BB%D0%BC%D0%B0

Ох, ще ме убият 1000%20(29).gif1000%20(29).gif1000%20(29).gif:

 

• Елма е произведена единствено от натурални съставки и не съдържа никакви изкуствени подсладители (като Фенилаланин), нито антиоксиданти.

 

...

 

Подсладители:

Сорбитол, ксилитол, манитол, дъвкова основа, глюкозен сироп, мастика Хиос (5%);

 

Не става дума за врат...... а за шия! 1000%20(19).gif1000%20(29).gif

 

ps: и все пак вярвам, че това е по-добрият вариант :)

Link to comment
Сподели в други сайтове

Всъщност това не е съдържанието, просто са задължени да изписват някои съставки, защото биха могли да предизвикат алергични реакции... търси го някъде другаде, или пък изобщо не фигурира върху опаковката, нямам идея.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Всъщност това не е съдържанието, просто са задължени да изписват някои съставки, защото биха могли да предизвикат алергични реакции... търси го някъде другаде, или пък изобщо не фигурира върху опаковката, нямам идея.

 

На опаковката друго не пише,смисъл само тва е изписването,друго е лого на марката.Къде другаде да търси човек.. :mf_surrender: ест,че на опаковката...

 

А може би трябва да триеш като на лотариен билет :roll1:

Link to comment
Сподели в други сайтове

На опаковката друго не пише,смисъл само тва е изписването,друго е лого на марката.Къде другаде да търси човек.. :mf_surrender: ест,че на опаковката...

 

А може би трябва да триеш като на лотариен билет :roll1:

 

Ето от сайта на Wrigley's:

 

The gum contains aspartame (with phenylalanine), acesulfame-potassium, soy lecithin, sorbitol, mannitol and other sweeteners.

Link to comment
Сподели в други сайтове

"В България производителите на храни и напитки съдържащи аспартам са длъжни да посочат че даденият продукт "Съдържа източник на фенилаланин"."

Link to comment
Сподели в други сайтове

Днес си взех Хуба Буба, нямат аспартам. Ест има куп други неща, но реално по магазините не зареждат други марки........ На Тик Так пък е толкова ситен шрифтът, че почти нищо не можах да прочета. :1000 (29): Но май и там няма.
DSC03910.jpg

 

 

Колкото и грешно да звучи логиката ми, все още предпочитам захарта пред аспартама като по-малкото зло.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Докато четох темата дъвчех дъвка :wacko:

 

Аз от днес точно спрях газираното,чипсовете и т.н боклуци без които мога,но въпреки това много обичам.Шоколад ям само черен,защото е полезен,другия и без това не го обичам.

За мен най-големия боклук сред храните е колата,просто това буквално е лайно!

Дъвките ги обичам повече от всичко и просто не мога да ги спра :( Четох опаковката на тези които дъвча,но то едни ситни букви :blink: нищо не видях...

Link to comment
Сподели в други сайтове

Докато четох темата дъвчех дъвка :wacko:

 

Аз от днес точно спрях газираното,чипсовете и т.н боклуци без които мога,но въпреки това много обичам.Шоколад ям само черен,защото е полезен,другия и без това не го обичам.

За мен най-големия боклук сред храните е колата,просто това буквално е лайно!

Дъвките ги обичам повече от всичко и просто не мога да ги спра :( Четох опаковката на тези които дъвча,но то едни ситни букви :blink: нищо не видях...

Полезен е точно колкото обикновения, пак има същите хидрогенирани масла и боклуци. Освен това не е вкусен и е по-калоричен. Полезен ще е само ако сам си го приготвиш ;) Сори за офтопика, но се изумявам от подобни неща.

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

От миналия месец започнах да си подготвям дипломната работа, свързана именно с добавките в хранително-вкусовите продукти, та да си изкажа и аз "експертното мнение" :1000 (29): :1000 (29): :1000 (29):

Има едни бисквити на Престиж-Musli. Освен, че са много вкусни, съдържанието е: пшенично брашно,захар, мюсли-18%(овес,ечемик,пшеница,ръж,царевица,стафиди,сусам,ленено семе),растително масло-без транс мазнини,шоколадови капки-12%(захар, какаова маса,какао масло, лецитин), яйца, набухватели(амонячна сода, сода бикарбонат), сол, ароматизант, лецитин.

 

Само за подчертаните не съм сигурен колко е 'полезно'

 

От тези подчертаните лецитинът не само е полезен, но е абсолютно необходим за нормалното функциониране на организма. Съдържа се в жълтъка на яйцето в големи количества, също и в някои бобови растения. Иначе го има в почти всички животински и растителни клетки. Източник е на алкохола холин.

Амонячната сода и содата бикарбонат при печене се разлагат - на амоняк и въглероден диоксид (които излитат като газове), вода и сол. :)

 

По-нагоре видях, че някой беше споменал сорбитола, ксилитола и манитола. Това са подсладители със естествен произход. Съдържат се главно в различни растения. Абсолютно безвредни са и от тях се получават захарите сорбоза, ксилоза и маноза - също природни продукти. Други такива естествени подсладители са лактитол (получава се от лактозата в млякото), малтитол (от малтозата в нишестето), сорбитол, стевиозид (или стевия), туаматин и още много други. Поне ако срещнете тези, да знаете, че са безвредни.

 

Иначе тоя аспартам е много модерен в последно време и само за него се говори. При нас от 5 упражнения за подсладители, 3 бяха за аспартама :1000 (29): :1000 (34):

Аспартама е изграден от аспаргинова киселина, фенилаланин и метилов остатък... При попадане в организма се разгражда на двете аминокиселини и метанол, който всъщност е причинител на всички вредни последствия от употребата на аспартам.

Фенилаланинът и аспаргиновата киселина са 2 от 20-те незаменими аминокиселини, изграждащи всички белтъци. Сами по себе си не са вредни, а като есенциални се налага да се набавят от храната, тъй като човешкият организъм не ги синтезира. Фенилаланинът участва в изграждането на ДНК-молекулите, затова е от изключителна важност.

Метанолът е нервно-токсична отрова. И е основен причинител на изброените симптоми в първия пост.

Аспартама е така широко разпространен, тъй като има сладост 180-200 по-голяма от тази на захарта (която е еталон). Сами си представяте, че ако за производството на определено количество продукт са необходими 10 кг захар, то за същия продукт, със същата сладост трябват 50 грама аспартам. Сами може да сметнете колко по-изгодна е употребата му във икономически аспект. Интересно е, че аспартама е бил открит от изследовател, разработвал лекарство срещу язва. Докато записвал в тефтера си, си близнал пръста за да прелисти и усетил силният сладък вкус на белия прах, останал по пръстите му. Така аспартама е започнал да се произвежда около 14 години след като е бил открит. През това време са построени 3 от 5-те фабрики, в които се е произвеждал първоначално (а уж не е бил одобрен още :scratch: ). След това Американската агенция по храните и лекарствата излиза с доклад, в който го обявява за най-опасното от всички вещества, използвани в хранителната промишленост и го забранява. Незнайно как и защо, след няколко години отново го разрешават. :mf_surrender: Дневната допустима безопасна доза аспартам е 40 мг/кг телесна маса. Иначе се използва в диетични продукти, защото няма хранителна стойност.

 

За мен най-предпочитан подсладител си остава обикновената захар. Изградена е от глюкоза (която се съдържа в кръвта) и фруктоза (захарта в плодовете). Освен това никой синтетичен подсладител не може да даде този вкус на захарта.

 

Други изкуствени подсладители, които имат съмнително действие върху човешкия организъм и за които може да дебнете по етикетите са Захарин, Ацесулфам К, цикламат, алитам, неотам и още мноооого други има, за съжаление :mf_surrender:

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Произвежда ли се още боза със захар? Стана ми интересно, защото днес ми се дояде баничка с боза и се замислих кога последно съм пил неаспартамова такава. На всичкото отгоре има няколко вида подсладители. Наистина ми е интересно в София дали някъде се продава захарна боза? Намерих един онлайн магазин и ако не намеря никъде от там ще поръчам. :gun_bandana:

Link to comment
Сподели в други сайтове

Произвежда ли се още боза със захар? Стана ми интересно, защото днес ми се дояде баничка с боза и се замислих кога последно съм пил неаспартамова такава. На всичкото отгоре има няколко вида подсладители. Наистина ми е интересно в София дали някъде се продава захарна боза? Намерих един онлайн магазин и ако не намеря никъде от там ще поръчам. :gun_bandana:

 

В Била продават био боза(!) със срок на годност три дни, ако не се лъжа - струва 1.50 за половин литър...:)

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Аспартамът е доказано безопасен

Всички теории на конспирацията около изкуствения подсладител са опровергани от Европейския орган по безопасност на храните

 

Изкуственият подсладител аспартам и неговите производни са безопасни и не представляват заплаха за здравето, смята Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ).

Откакто аспартамът е влязъл в употреба в хранителната индустрия през 80-те години, редица медицински изследвания поставят безопасността му под съмнение. Около него се въртят много теории на конспирацията – от поведенчески аномалии при децата, до увреждане на черния дроб и причинаване на рак.

Всички те се опровергават от детайлен анализ на съществуващите научни изследвания на аспартама, направен от експерти на ЕОБХ. От агенцията декларират, че не са оставили необърнат камък в търсенето на рискове за здравето. В крайна сметка аспартамът, който е известен и като Е951, е безопасен за консумация в определени граници, съобщават от ЕОБХ.

Около 200 пъти по-сладък от захарта, нискокалоричният подсладител се използва в много хранителни продукти и безалкохолни напитки.

Безопасната дневна доза (БДД) е около 40 милиграма на килограм телесно тегло за един ден. Това се равнява на около 2800 милиграма за възрастен с нормално тегло. За дете на 3 години дозата е около 600 милиграма. За да се превиши дневната доза, трябва да се консумират извънредни количества продукти с аспартам, редовно и за дълъг период от време.

Аспартамът е опасен за здравето само на хората, които страдат от рядкото генетично заболяване фенилкетонурия.

Европейският орган по безопасност на храните е независима европейска агенция, финансирана от бюджета на ЕС, която прави оценка на риска по отношение на безопасността на храните и фуражите и предоставя независими научни консултации за съществуващи и възникващи рискове.

 

http://www.vesti.bg/tehnologii/zdravoslovn...zopasen-6000551

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...