Jump to content


Литературен анализ на поп-фолк лириката


Добавено съобщение от Blueberry

test

Добавено съобщение от Blueberry

1

Препоръчани коментари

Здравейте, скъпи съфорумци! 

Неведнъж сме ставали свидетели на невероятни екземпляри на литературното творчество в песните на любимите ни поп-фолк изпълнители. Мотивирана от последният поетичен шедьовър от страна на неповторимата Моник Нова Десислава Джена? ДЖЕНА!, тази тема е точно за споделяне на нашите анализи, тълкувания и въпроси, свързани с лириката на парчетата.

Всеки е свободен да прави своите анализи на цели текстове или отделни цитати, както и да предизвика любими потребители да споделят своето тълкувание. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

 

Нека започнем с текста, който тресе хората от Студентски град до центъра. Иска ми се да прочета анализите на всички ви, а следните потребители да се почувстват специално поканени: @Starboy @Putin @Cally-Pressyfan' @OstapBender @asylum @WindWalkerMonk

 

текст "Горкото момиче"песен на Джена


Аз за себе си какво да ви говоря
аз съм си добре, но хората.
Вчера виждам се с приятелка
и се почва разговора, край няма.

Докато говори капят сълзи
познай кой е пак виновен, нейния.
Правели са цяла нощ любов
и на леглото му да спи оставил я.

А на сутринта отново пак сама,
а на сутринта от него ни следа.

[Припев:]
Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
искам върху теб да се разпиша
ш'те тагна и ще те издишам.
Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
да беше як Гугъл-а да питам
ш'те тагна и ще те изритам.

За бъдещето няма намерение
щяло да му дойде времето.
Всеки ден подаръци й прави
сега пък си ги иска, негови били.

Много му били, цени, скъпи
абе, стана си направо за смях
и не можеш нищо да го питаш
само лъже или е у тях.

А на сутринта отново пак сама,
а на сутринта от него ни следа.

[Припев:]
Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
искам върху теб да се разпиша
ш'те тагна и ще те издишам.
Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
да беше як Гугъл-а да питам
ш'те тагна и ще те изритам.

А горкото момиче
ей така си ходи, чакало
и не мога да повярвам,
че такива като него са много.
Гледам го оная вечер тръгнал
ама те всичките го знаят
изкарал си колата, щял да ходи
по Студентски град и в центъра.

Мене вече ме е срам от нея
щото виждам го къде ли не.
Профила му само с нейни снимки,
а по нощите с чужди, чужди.
И си мисли, че е як тарикат,
а той си е само един глупак
къде са милите момчета вече,
че тя май още си го чака такъв.

Аре бегай, аре бегай...

[Припев:]
Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
искам върху теб да се разпиша
ш'те тагна и ще те издишам.
Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
да беше як Гугъл-а да питам
ш'те тагна и ще те изритам. 
Link to comment
Сподели в други сайтове

Пропуснала си един от псевдонимите на Джена - СЛАВА! :D Беше и Деси Валентинова! 

Аз моля за тълкуване на припева на "Горкото момиче". Куплетите са преясни и експлицитни, но припевът малко ме обърква. Благодаря предварително! 

 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Blueberry каза:

Аз за себе си какво да ви говоря
аз съм си добре, но хората.


да беше як Гугъл-а да питам
ш'те тагна и ще те изритам.


Много му били, цени, скъпи
абе, стана си направо за смях
и не можеш нищо да го питаш
само лъже или е у тях.


Гледам го оная вечер тръгнал
ама те всичките го знаят
изкарал си колата, щял да ходи
по Студентски град и в центъра.


Мене вече ме е срам от нея
щото виждам го къде ли не.


И си мисли, че е як тарикат,
а той си е само един глупак
къде са милите момчета вече,
че тя май още си го чака такъв.

Както стана ясно, Кели разтълкува този фрагмент, той завършвал с многоточие. Тоест изрежда какво казвали хората, нищо, че след него настъпва именно фразата "Вчера виждам се с приятелка, разговора край няма."

С този фрагмент, според мен е искала да каже, че ще го използва въпросното момче само за таг, да събере повече последователи, а после ще го изрита като мръсно коте.

Една от най-големите загадки в текста. Според мен този се преструвал, че жените му били ценни и скъпи, а се отнасял с тях като със салфетки и затова си станал направо за смях. А като тръгнеш да го питаш нещо, или ще те излъже, или ще ти каже: "Сега съм си у нас, спи ми се и съм изморен, няма да се видим днес."

Може би той е тръгнал да излиза все пак, но те всички си го знаят. Знаят, че той у тях няма да стои дълго и все пак ще иде да купонясва някъде, а къде ще си изкара по-добре от Студентски град или центъра?

Тук става ясно, че въпросната приятелка, която докато говори и капели сълзи, все пак му простила и излизали навсякъде, нищо, че само я използвал. Джена от това се чувства засрамена и покрусена, направо се СРАМУВА, че давала съвети и търпяла да и плачат на рамо.

Този все пак се мисли за голям играч, забива много момичета, мисли се за номер 1, а той всъщност е само един глупак в очите на Джена. Това фрийволно поведение значи на нея не ѝ харесва. Може би затова беше заедно именно със Джино Бианкалана, който твърди, че е изключително моногамен във връзките си. Явно с това я е спечелил. "Къде са милите момчета вече?" От това става ясно, че тя търси романтика, търси някой да и отваря вратата, дърпа стола, пише стихотворения, песни и т.н. Тоест тя иска момче като по филмите, търси такава любов, а не като сегашната..


Изключително трудно е да анализираш текстове на Джена, те крият много подтекст в себе си, това, което казах аз са само много повърхностни неща. Може да се мисли много, да се водят различни дебати, просто тя провокира публиката да мисли като в час по литература. Много ще ми е интересно другите потребители какво ще разгадаят, аз засега толкова по този текст мога да кажа..
 

Цитат

asylumКаймакът на чалгаобществото слуша именно Джена. Дори и ние все още не сме дорасли, но уверено вървим към Истината! 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Бърз анализ на най-паметните моменти от текста:

Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
искам върху теб да се разпиша
ш'те тагна и ще те издишам.
Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
да беше як Гугъл-а да питам
ш'те тагна и ще те изритам.

Съвсем ясно е какво иска да каже с "искам върху теб да се разпиша" - тя е творец, който е особено силен в писането и перифразира израза "да ти зашия един шамар" в "да ти разпиша един шамар", защото шиенето, за разлика от писането на такива шедьоври, е за простолюдието, към което Джена никога не е принадлежала. За съжаление неприязънта на певицата към това съсловие очевидно е осезаема за всички шивачки, или поне нямам друг начин да си обясня по-голямата част от тоалетите й.

След това лирическата героиня изрежда редица действия, които ще прави с този несретник: освен, че ще се разпише (с един шамар), ще го тагне, ще го издиша, а после и ще го изрита. На пръв поглед всички тези действия нямат нищо общо с друго и са изброени просто така, но това е и на втори поглед. Не става дума за творческо безсилие - талантливата авторка просто загатва, че може да си прави с несретника каквото си пожелае, а и тъй като той не е достатъчно як, не е нужно да пита гугъл как да го направи.

и не можеш нищо да го питаш
само лъже или е у тях.


Тук съм доста объркана, искам експертно тълкувание. Единствената ми теория е, че въпросният герой е монах в манастир, в който не може да се говори и затова там не може да лъже.

Гледам го оная вечер тръгнал
ама те всичките го знаят
изкарал си колата, щял да ходи
по Студентски град и в центъра.

Кулминацията! Лирическият герой е кореняк софиянец, всички го знаят - от ниската до високата класа! Разбира се ниската класа са тези, живеещи в разрушаващите се блокчета в центъра, а високата са тези, които са склонни да плащат по 1000 лева наем, за да живеят на метри от "Плаза".

 

Искаме още подобни разкази с мелодия, Джини! 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 часа , Starboy каза:

Много му били, цени, скъпи

 

преди 3 часа , Starboy каза:

 

 Една от най-големите загадки в текста. Според мен този се преструвал, че жените му били ценни и скъпи, а се отнасял с тях като със салфетки и затова си станал направо за смях. А като тръгнеш да го питаш нещо, или ще те излъже, или ще ти каже: "Сега съм си у нас, спи ми се и съм изморен, няма да се видим днес."


 

Не, миличка. Според мен в частта:

Всеки ден подаръци й прави
сега пък си ги иска, негови били.
Много му били ценни, скъпи
абе, стана си направо за смях

има предвид, че подаръците които й е направил са му ценни и скъпи и сега си ги иска тя да му ги върне обратно.

image.png.e4d79a7858ccaaecb16208cc241a64fe.png

    Пиян изпрати ми цветя, на всички разкажи че съм твоята история.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Гордея се, че съжителствувам с будни и умни форумци, на които не може да се опре дори такъв сложен текст. С общи сили и още двайсетина слушания може би ще разгадаем 80% от идеята. Джена е вълшебница и знае как да ни омае да я слушаме пак и пак, и така до следващия приказен трак!

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Putin каза:

А не искаш ли интерпретативно съчинение да напиша върху поемата на Джена?

Джена ту хев а концерт ин дъ Ню Йорк. Джена? Джена? Аре, бегай!

Мачкаторка!

image.png.e4d79a7858ccaaecb16208cc241a64fe.png

    Пиян изпрати ми цветя, на всички разкажи че съм твоята история.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз за себе си какво да ви говоря
аз съм си добре, но хората.


да беше як Гугъл-а да питам
ш'те тагна и ще те изритам.


Много му били, цени, скъпи
абе, стана си направо за смях
и не можеш нищо да го питаш
само лъже или е у тях.


Гледам го оная вечер тръгнал
ама те всичките го знаят
изкарал си колата, щял да ходи
по Студентски град и в центъра.


Мене вече ме е срам от нея
щото виждам го къде ли не.


И си мисли, че е як тарикат,
а той си е само един глупак
къде са милите момчета вече,
че тя май още си го чака такъв.

Ще ползвам и аз така разграфения текст за да се опитам, да анализирам това шекспироподобно творение на музикално изкуство. 

1. Първата част лирическата героиня декларира колко добре е тя, но хората са без коментар. Това може да се разглежда като препратка на Джена в разприте със сестра й, родителите й. Един вид, аз съм си добре, но хората дето са имали контакти с мен...

2. Тук лирическата героиня отново е много пластова. Личи си, че Джена е решила да оправи диверсификацията на съотношението мъже/жени в ИТ то. Европейската комисия не успя, но лирическата героиня е готова на всичко, дори да преспи със множество мъже за да стане най - големия IT гуру. Ето това е иновативност, ето това е новото време: използва не само умствени, а и физически ресурси за да постигне целта. ИНОВАЦИЯ!

3. Третата част лирическата героиня отново показва колко изостанали са хората. Но това е много сложна материя, която се характеризира с нейната неопределеност. Кое са му скъпи - силиконите, колите или самата героиня, която е отишла да заработи. Може дори да се гледа като пазарна икономика, защото очевидно става въпрос по мое скромно мнение за преговори. 

4. Тук се показва къде според лирическата героиня са тузарските места - Студентски град и центъра (може би Цум). Освен това няма как да не забележим, че тя ясно разграничава, че младежа не е бедняк. Има кола, няма да ходи пеша или с градския. А това, че всички го знаят, по - скоро говори, че е сравнително популярен в нейните кръгове, съответно е достопочтено богат. Инак казано заможен човек, който е тръгнал да си търси недотам заможна и още по - малкото умна героиня. В нашият случай дори може да се говори за конфликт, защото лирическата героиня според нейните думи е класа и си е добре. А лирическия герой е хората, т.е. зле. 

5. В изречението за срам от нея, може би се реферира, че все пак лирическата героиня има богат опит с богати господа. И поради лимитираността на богатите господа търсещи кухи лейки се срещат често - креватно или по вратите на хората. 

6. Финала е когато вече сношението е факт и момичето (нашата лирическа героиня) си тръгва съкрушено (и употребено). Тогава тя се връща към добрите момчета. Наблюдава се едно засенчване на щастието и това, че си е 'добре'. Но тя е решена да го чака (по хотелите най - вероятно). 

Много сложна творба и моят лимитиран опит може само посредствен анализ да предложи. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Това е текст със страшно дълбок смисъл. Не е като типичните прости чалга рими, за които не се изискват мозъчни клетки. Джена е класна поетеса, която иска да събуди някаква мисловна дейност в своите почитатели.

В общи линии Джена пее, че тя е айлячи, обаче хорските проблеми край нямат. И разказва историята на многострадалната геновева - нейната приятелка, която пуска водопад от сълзи пред Джена, заради нейния келеш. А нашата ханъма- Аман Аман, с неудобство пие сълзите й, знаейки какво лайно е, тъй като го е виждала с коя ли не и къде ли не.

Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
искам върху теб да се разпиша
ш'те тагна и ще те издишам.
Искам нещо да те питам
в глупости да не залитам
да беше як Гугъл-а да питам
ш'те тагна и ще те изритам.

Припева е може би най-трудната за тълкувание част. В него Ханъмата, като опитна курволетка, дръзко провокира софийския играч и без да го бави си разтваря фитката пред лицето му, кроейки пъклен план да документира, че го е опънала. След тва да го тагне и да му спука балона пред многострадалната геновева.  Шта тагна и ша та издишам ... балонът конфорт, който си е надул, нашата Аман го пука и засмуква въздуха буквално през оная й работа.

Дано съм бил полезен. Хуг 

tumblr_pmldddChYM1tdxyhao8_400.png
Link to comment
Сподели в други сайтове

Получих прозрение - Аз съм си добре, но хората... са зле и тъпи, т.е. не са като мен.

Наистина тагването може да е метафора, че ще го употреби и изрита, за да му покаже, че е като хората, т.е. не като нея.

Ох, колко вълнуващо е да откриваме още и още. Все повече ме зарибява, вместо да ми омръзне след 20-тота слушане. Не се бях заслушвал в текстове от 20 години.

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

"Аз съм си добре, но хората..." - какво толкова го мислите. Тя си е добре, но хората не са, защото си имат драми и проблеми и започва да разказва какви драми има приятелката и с гаджето си. :D

Текстът е по истинска история между другото. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Според мен в “Аз съм си добре, но хората”  Джена има предвид нас, слушателите. Тя си е добре, повече може и да не си пуска песента защото вече е готова и е на пазара, не й се налага повече, но хората - ние, които си я пускаме и я слушаме ежедневно, анализираме текста и мислим дълги часове над него - за нас не може да се каже същото. 

В останалото загадка няма. Кралица Джанка е директна, лишила ни е от метафори и главоблъсканици. Казала е всичко так - так, без да увърта.

И без това над фразата “Аз съм си добре, но хората” може да разсъждават поколения наред и само скритите послания в произведението “Мона Лиза” от Да Винчи могат да се мерят по загадъчност и дълбочина с нея. 

Да обяви конкурс - човекът с най-близкото предположение за това какво е имала предвид с тази фраза печели роклята й с пера от 8 вида птици в “Да ти се доказвам”.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Всъщност Джена наистина разказва приказка. Отърсила се е от егоцентризма и единственото, което издава за себе си, е, че е добре, но с озадаченост споделя какво се случва на хората... Само в припева решава благородно да се притече на помощ на приятелка и поема нещата в свои ръце. 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

О, не, да не започваме с текстовете, че една камара текстове от ново време не трябваше да виждат бял свят, а тази музика се гледа и слуша и от деца.

Иначе и до днес не проумявам една част от текста на Анелия - "Единствен ти" :

"За белега в душата от любовни рани горещо ти благодаря." :blink:

Звучи ми ужасно мазохистично.

Иначе, макар, че съм против ругатни, цинизми и подобни,  това "Майната ти, за мене не ставаш."  в "Много се лъжеш" на Райна си е точно на място.

Още обаче не проумявам чий гениално - просташки мозък е родил тази простотия за уасабито в "Принцеса" и за "Тена "Милка" и дупето - бразилка".

 

Анелия пък не разбрах за какъв "Зоопарк" пее.  Едно време имаше смислени песни със звучене и послание,а сега - простотии.

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Харесвам метафората в новия хит на Сузанита - "Между гърдите" (той е в сърцето й, въпреки че вече е изтрещяла след безчинствата му, т.е. тя е великодушна и прощава). Провокира мръсното подсъзнание на преобладаващата част от простаци в нашето болно общество, подобно на епохалния хит на Луна - "Искам го, стискам го" (тотофишът - плацебото за по-щастлив живот, по мнението на мнозина отчаяни от нищетата българи).

Нека правим повече такива паралели и мостове между поколенията! Те затова са тук - и преди 20 години, и сега, за да ни възпитават с творчество и да ни показват правилната посока! 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

 

В този шедьовър също се усеща Джениния почерк. Невероятница! Нека да анализираме този уникат, пълен със скриптове и тайни послания. 

 

Видя ли колко много хора могат да блестят,

но само под определен, единствен ъгъл.

И ако този ъгъл само малко променя -

изведнъж разбираш колко си се лъгал.

Така и аз ужасно много

с тебе съм се лъгала,

за чисто злато всяка твоя дума

съм приемала до днес.

Не си човека, за когото дълго съм те имала

и плаче ми се, но чуй ме:

Плаче се за мъже три дни, не и повече,

но след теб още днес към четвъртия ще мина.

Плаче се за мъже, но за тези с сърце,

бърках се досега, че във теб такова има.

Не ми е лесно, както лесно е за теб това -

едно да мисля, а пък друго да изричам...

Печели явно само, който се държи така

и за това се уча днес на тебе да приличам.

Като жена целувам пак,

но разсъждавам като мъж,

сега съм с теб, но утре мога

да си тръгна изведнъж.

Не ме е страх и по-добре обидите

задръж за теб, аз вече си знам цената

image.png

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Slavi каза:

 

В този шедьовър също се усеща Джениния почерк. Невероятница! Нека да анализираме този уникат, пълен със скриптове и тайни послания. 

 

Видя ли колко много хора могат да блестят,

но само под определен, единствен ъгъл.

И ако този ъгъл само малко променя -

изведнъж разбираш колко си се лъгал.

Така и аз ужасно много

с тебе съм се лъгала,

за чисто злато всяка твоя дума

съм приемала до днес.

Не си човека, за когото дълго съм те имала

и плаче ми се, но чуй ме:

Плаче се за мъже три дни, не и повече,

но след теб още днес към четвъртия ще мина.

Плаче се за мъже, но за тези с сърце,

бърках се досега, че във теб такова има.

Не ми е лесно, както лесно е за теб това -

едно да мисля, а пък друго да изричам...

Печели явно само, който се държи така

и за това се уча днес на тебе да приличам.

Като жена целувам пак,

но разсъждавам като мъж,

сега съм с теб, но утре мога

да си тръгна изведнъж.

Не ме е страх и по-добре обидите

задръж за теб, аз вече си знам цената

А въй-не! Джена to be a джендър?! :surprise:

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

ш'те тагна и ще те изритам.

 

Очевидно само аз намирам някакъв сексуален намек в тази част от текста. Може би тук Джени има предвид че ще "накаже" мъжът,който е наранил приятелката й с пенис колан и след това ще го изрита от тях като мръсно куче. 

Уникална Джена с още по-уникални сексуални желания.

Link to comment
Сподели в други сайтове

От 16.08.2019 г. от 14:03, Gerganafen каза:

А въй-не! Джена to be a джендър?! :surprise:

Тя си приличаше, че и все още си прилича на травестит, та изненадата ще е само за свекърва и ... 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...