Jump to content



Ще се ваксинирате ли бе ?


Ще се ваксинирате ли бе ?  

78 потребители гласуваха

Нямате права да гласувате или да виждате резултатите от тази анкета. Ако искате да дадете своя глас, абонирайте се за клуба или темата. Моля, впишете се в сайта или се регистрирайте, за да гласувате в анкетата.

Препоръчани коментари

Цифрите сте ги коментирали вече, аз ще добавя също, че е много удобно в полза на антиваксърите да се вземат страни, в които тестването е масово и съответно има многократно по-голям шанс за установяване на случаите. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Отговори 856
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

преди 1 час, Olay каза:

Оле, не. Нашите минус 30% смъртни случаи са 224 починали за деня.
Нидерландия: + 300 % -> 65 души.

За нанайсти път агитирам, да проверявате и анализирате информация преди да я поствате тука и да се излагате.

Холандия е с население 2.5 Българии и гъстота на 8 Българии, демек си представи все едно в България да живеят 8 пъти повече хора и да имаме 4 пъти по-малко случаи на починали. Това е ефекта на 74% ваксиниране.

Абе щом е от форумните антиваксъри, няма никва нужда да проверявам - предварително знам как е поредната порция простотии. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Olay каза:

Оле, не. Нашите минус 30% смъртни случаи са 224 починали за деня.
Нидерландия: + 300 % -> 65 души.

За нанайсти път агитирам, да проверявате и анализирате информация преди да я поствате тука и да се излагате.

Холандия е с население 2.5 Българии и гъстота на 8 Българии, демек си представи все едно в България да живеят 8 пъти повече хора и да имаме 4 пъти по-малко случаи на починали. Това е ефекта на 74% ваксиниране.

Ма някакси мнооого удобно пропускаме да споменем, че заразените в Нидерландия в момента са 22 000 средно на ден при 1700 само преди 2 месеца... Проста сметка също така показва, че Нидерландия освен с 2.5 повече население е и с 3 пъти повече ваксинирани... а в същото време има 6 пъти повече заразени от нас. Не 2.5 пъти. ШЕСТ ПЪТИ. Такива статистики можем да си разиграваме до утре... Интересно ми е на коя игла точно ще ви светне, че ви правят на будали, че нещо не е както трябва, че има причина СЗО да е забранила аутопсии, че само преди няколко дни с новото изискване за трета доза реално ви ЗАНУЛИХА първите две. В Англия вече и да си ваксиниран, ти трябва тест, за да влезеш. В началото щяха да са само маските, само дистанцията, само локдауна, само ваксините... Изведнъж всичко е накуп. ;) 

Но да оставим това настрана... Нека погледнем към ОФИЦИАЛНАТА статистика на регистрираните странични ефекти от ваксините в ЕС, която може да бъде открита на сайта https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory/overview/public-health-threats/coronavirus-disease-covid-19/treatments-vaccines/vaccines-covid-19/safety-covid-19-vaccines , както и по-подробно, с точно описание на броя, естеството и опасността на страничните ефекти ето тук: www.adrreports.eu.

Знам колко обичате да броите разни неща и затова ще ви оставя сами да проверите каквото ви интересува, като само ще постна частта за страничните ефекти след ваксиниране с Пфайзер в рамките на ЕС.

711292238_Screenshot2021-12-01at0_37_48.jpg.4bd0101c96d2beb0e3881e7db909153a.jpg

Бъдете здрави! Това е най-важното. :)

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

E ти нали не си в Англия. А ваксината ти помага до определена степен. Това е доказано. Сега отиди в някоя онкологична болница и покажи страничните ефекти от химиотерапията. Отделно колко хора умират дори след нея, кажи им направо да не опитват. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 2 часа , nikitrz каза:

А къде е упоменато дали новозаразените са ваксинирани?В цяла западна Европа се говори за вълната на неваксинираните.Понеже за пример е дадена Германия, сам може да сметнеш колко са 32% от 84 милиона германци.По най-груби сметки колкото 3 Българии.
При нас над 90% от починалите са неваксинирани, а като се има предвид колко са с фалшиви сертификати, процента нараства още.
Имам чувството, че с подобни новини и таблички, каквито всеки може да си направи се опитвате да се самоуспокоявате.Хубаво!Мислете си че сте по-умни от над 6 милиарда в световен мащаб, че сте по-начетени и грамотни по всяка тема от западните европейци и че не сте чипирани от Бил Гейтс 😂

Прекрасен въпрос си задал. Упоменато е ето тук:

https://www.reuters.com/world/europe/dutch-experts-recommend-western-europes-first-lockdown-since-summer-2021-11-11/, в страница, която вече съм споделял, а именно: преди около месец ваксинираните в болници в Нидерландия са били 44%, или почти половината, а ваксинираните в интензивно отделение са били 30%, или всеки трети. 

Колкото до Бил Гейтс, не знам дали той ще ме чипира, може директо в Швеция да ида, за да се почувствам и аз като един киборг, както гордо заявяват участниците в ето тези клипове. :)

 

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, WindWalkerMonk каза:

E ти нали не си в Англия. А ваксината ти помага до определена степен. Това е доказано. Сега отиди в някоя онкологична болница и покажи страничните ефекти от химиотерапията. Отделно колко хора умират дори след нея, кажи им направо да не опитват. 

Щом стигна дотам да сравняваш безценната ви ваксина с химиотерапия, значи вече наистина издишате откъм аргументи. :)

Но пък добра вметка с онкологичните заболявания - още една бездънна финансова яма, от която измъкване почти няма. Интересно как не се загрижиха тези толкова добри световни лидери за раково болните. Интересно как десетки учени, разработили лек, изчезват безследно или умират. 

И други такива интересни неща. Но те могат да се дискутират с хора, които имат широк мироглед, чели са доста по тези теми, не вярват на всичко, което им се каже по телевизията и все пак проявяват някакво критично мислене. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Добре. Дискутирайте си с когото искате. От толкова критично мислене, не схвана намека: всяко лекарство и ваксина има странични ефекти борецо за свобода. 
И след като ми се изисква за да имам нормален живот и да работя, ще спазя закона. Интересно е как не се загрижи какво ядеш в България и в Пловдив. Храна пълна с химикали, надписани срокове за годност. Дори няма смисъл да спорим, всеки е взел своето решение.  Аз с конспирации отказвам да се занимавам, защото е малоумно:

1. Кво ше променя аз? Както каза Фънки на кой му дреме за некви цървули в България?

2. Какво ще ми донесе това? Загуба на пари, стрес и задна крачка в кариерата. Ми то аз ше си се разболея тогава така или иначе.

3. Ше се върна в България. Това вече си е достатъчна причина да се ваксинирам сама по себе си.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, DenFevgo каза:

Ма някакси мнооого удобно пропускаме да споменем, че заразените в Нидерландия в момента са 22 000 средно на ден при 1700 само преди 2 месеца... Проста сметка също така показва, че Нидерландия освен с 2.5 повече население е и с 3 пъти повече ваксинирани... а в същото време има 6 пъти повече заразени от нас. Не 2.5 пъти. ШЕСТ ПЪТИ. Такива статистики можем да си разиграваме до утре... Интересно ми е на коя игла точно ще ви светне, че ви правят на будали, че нещо не е както трябва, че има причина СЗО да е забранила аутопсии, че само преди няколко дни с новото изискване за трета доза реално ви ЗАНУЛИХА първите две. В Англия вече и да си ваксиниран, ти трябва тест, за да влезеш. В началото щяха да са само маските, само дистанцията, само локдауна, само ваксините... Изведнъж всичко е накуп. ;) 

Но да оставим това настрана... Нека погледнем към ОФИЦИАЛНАТА статистика на регистрираните странични ефекти от ваксините в ЕС, която може да бъде открита на сайта https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory/overview/public-health-threats/coronavirus-disease-covid-19/treatments-vaccines/vaccines-covid-19/safety-covid-19-vaccines , както и по-подробно, с точно описание на броя, естеството и опасността на страничните ефекти ето тук: www.adrreports.eu.

Знам колко обичате да броите разни неща и затова ще ви оставя сами да проверите каквото ви интересува, като само ще постна частта за страничните ефекти след ваксиниране с Пфайзер в рамките на ЕС.

711292238_Screenshot2021-12-01at0_37_48.jpg.4bd0101c96d2beb0e3881e7db909153a.jpg

Бъдете здрави! Това е най-важното. :)

 

Милион пъти е повторено, че ваксината не пази от заразяване, а от тежко протичане и смърт. За това съм дал и сравнение със смъртните случаи в двете страни.

Ако ще 14 милиона случая за ден да имат, ако никой не го прекара тежко или не умре, значи ваксината върши работа и това е важното.

Ние може да сме с ШЕСТ ПЪТИ по-малко случая, но за нещастие, колко от нашите съграждани ще си отидат и колко от техните?

При нас трагичният факт е, че един човек на всеки 20 заразени си отива.  При тях това число е 1 на 162 случая.

преди 4 минути, WindWalkerMonk каза:

Сега отиди в някоя онкологична болница и покажи страничните ефекти от химиотерапията.

Каква химиотерапия. Нека провери страничните ефекти на ... аспирина.

Отделно за страничните ефекти, при близо 8 милиарда поставени дози, 225хил случая се развняват така:
От 34 402ма души -> 1.
От 34 402ма заразени с ковид, колко души се срещат с въпросните симтоми? Поне 10-20 пъти повече ... а по-страшното е, че от толкова заразени, тук в България 1560 души ще си отидат ей заради подобни 'информации' които намират в нета за ваксините.

Както и да е, ужасен пост, аз се ужасявам само като го пиша, @adorable е прав, че това не са просто числа и статистика а човешки животи и очернени семейства. Докрая на годината ще сме загубили общо население с големина на град като цял Разград. или близо 1/10 от големината на градове като Пловдив или Варна, но вие още издребнявайте в някакви единични случаи и продължавайте да смятате ваксиниращите се за будали.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 49 минути, DenFevgo каза:

Прекрасен въпрос си задал. Упоменато е ето тук:

https://www.reuters.com/world/europe/dutch-experts-recommend-western-europes-first-lockdown-since-summer-2021-11-11/, в страница, която вече съм споделял, а именно: преди около месец ваксинираните в болници в Нидерландия са били 44%, или почти половината, а ваксинираните в интензивно отделение са били 30%, или всеки трети. 

Това, което аз разбирам от това, което си написал и от процента на ваксинирани, които даде по-назаде е, че ваксината намалява с 2.5 пъти шанса да влезеш в интензивно.

Удобно пропускаш и тази част от същата статия:
Unvaccinated COVID-19 patients in Dutch hospitals had a median age of 59, compared to 77 years for vaccinated patients, data provided by the Netherlands' Institute for Health (RIVM) showed.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, WindWalkerMonk каза:

3. Ше се върна в България. Това вече си е достатъчна причина да се ваксинирам сама по себе си.

Хмм, ако избора е ковид, или да се върна в България ... сериозно ще помисля да инвестирам в еднопосочен билет до Омикрон Персей 8. 

Иначе като гледам може и да не се наложи да бетонираме. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 7 часа , DenFevgo каза:

Интересно ми е на коя игла точно ще ви светне, че ви правят на будали, че нещо не е както трябва, че има причина СЗО да е забранила аутопсии, че само преди няколко дни с новото изискване за трета доза реално ви ЗАНУЛИХА първите две.

 

Интересен въпрос, на който нещо нямат интерес да отговорят. Иначе форумът не е никаква извадка тук. Масово хората дори и на запад, започнаха да се осъзнават. Всекидневно има протести и тая история с Омикрон, която ни готвят няма да я бъде дори и при "интелигентните европейци".

А доводът ви за вредите от химиотерапията е абсурден. То всичко ни вреди, така че какво ти пречи да си сложиш ваксинката? Страхотна логика. То и слънцето е вредно, ама защо да не се самозапаля да видя какво ще стане, ей така за теста....:mf_surrender:Хората се подлагат на химиотерапия от липса на труги методи за лечение, а не от свободия! Ковид е една пневмония, която трябва да се хване в самото начало и да се излекува и точно това правят във вашите любими страни за пример! Това че нашите доктори не искат да го правят е съвсем друг въпрос. Има много по-опасни вируси в някои части на света. Сега ще кажете "ще мислиш по друг начин ако твой близък изтегли късата клечка", само че по същия начин ще мисля ако попадне и в онази табличка горе, защото няма как да се знае.

И ето, загрижилите се за нас, нямат никакво намерение да правят нови статистики- колко неваксинирани прекарват новите варианти, колко ваксинирани го карат леко и колко тежко, колко преболедували се заразяват отново.  Само реклама на ваксините и нищо друго съществено.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 2 часа , pacho каза:

Интересен въпрос, на който нещо нямат интерес да отговорят. Иначе форумът не е никаква извадка тук. Масово хората дори и на запад, започнаха да се осъзнават. Всекидневно има протести и тая история с Омикрон, която ни готвят няма да я бъде дори и при "интелигентните европейци".

А доводът ви за вредите от химиотерапията е абсурден. То всичко ни вреди, така че какво ти пречи да си сложиш ваксинката? Страхотна логика. То и слънцето е вредно, ама защо да не се самозапаля да видя какво ще стане, ей така за теста....:mf_surrender:Хората се подлагат на химиотерапия от липса на труги методи за лечение, а не от свободия! Ковид е една пневмония, която трябва да се хване в самото начало и да се излекува и точно това правят във вашите любими страни за пример! Това че нашите доктори не искат да го правят е съвсем друг въпрос. Има много по-опасни вируси в някои части на света. Сега ще кажете "ще мислиш по друг начин ако твой близък изтегли късата клечка", само че по същия начин ще мисля ако попадне и в онази табличка горе, защото няма как да се знае.

И ето, загрижилите се за нас, нямат никакво намерение да правят нови статистики- колко неваксинирани прекарват новите варианти, колко ваксинирани го карат леко и колко тежко, колко преболедували се заразяват отново.  Само реклама на ваксините и нищо друго съществено.

Как пък ти не омръзна да пишеш глупости и фантасмагории, които са очевидно фалшиви след бърза консултация с чичко гугъл? Или просто не ти изнася на крехката психика и алтернативната реалност в която се намираш? 

https://www.scientifique-en-chef.gouv.qc.ca/en/impacts-of-research-cat/covid-19-who-prohibits-autopsies-false-french-version-only/ 

Колкото до третата доза зануляваща предните две, за пореден (може би дори последен) ли да даваме пример с грипните ваксини? И при тях ли е баламостване всяка година да си слагаш бустерен шот? Или за някоя от другите по имунизационния календар, за които те бустват когато им се пада ред по графика .... 

Link to comment
Сподели в други сайтове

А за феновете на предложеното хапче, засега бегло е минало одобрение в Щатите, но ефикасността изглежда далеч от първоначално представените данни 

https://arstechnica.com/science/2021/11/womp-womp-efficacy-of-mercks-thor-inspired-covid-pill-crumbles-vexing-experts/

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Пневмония? Е, не, обидно е спрямо повечето хора, които починаха, да се казва, че вирусът е просто... пневмония там някаква.

Всички, които подценяват, искам да ги попитам няколко неща:

1. Защо няма човек с диабет (почти), който да не е финиширал след зараза с Ковид?

2. Защо масово доста хора получават плеврални изливи, сърдечни, белодробни, бъбречни и невралгични проблеми, безсъние, разсеяност, влошаване на паметта, депресии?

3. Няма универсално средство, което да третира перфектно Ковид все още. Не забравяйте, че това не е торта да я разрежеш с нож. Говориха, че кортикостероидите чистят Ковид - ама никой не излезе да каже страничните ефекти от тях. Или от Ивермектин-а и Изопринозин-а. Не забравяйте, че миналата година настъпи Армагедон тука и по аптеките рязко свършиха селен, цинк и виматин Д. Смятайте мозъците ни от страх какви сигнали са подали надолу по тялото. Оттам се почва. Така ставаш много по-лесно податлив на каквито и да е вируси.

4. Много моля някой умник да ми обясни как да си разреша проблема с вкусовите възприятия. Изкарах вируса миналия октомври. Ваксинирах се през март. Още преди да се ваксинирам, някъде февруари, вървейки по улици, започнах да усещам, че готвеното от къщите на хората мирише... меко казано, странно. Асоциацията е като с мирис на пот. Вкусът на по-голямата част от месото и домашни манджи, дюнери и т.н. - също. Може ли, Пачо, да ми обясниш, как да си реша проблема? Нали е просто една пневмония? Знаеш ли какво е навсякъде, където ходиш, да мирише на пот? И да не може да го обясниш на хората... Да хвърляш храна нонстоп. Така зверски ми се ядяха сарми онзи ден. Рискувах и си купих... отворих кутията... иии щях да повърна. Разревах се, защото тази година хвърлих прекалено много храна. Не мога да се насладя вече и на сладко, на нищо. Това е страхотно изпитание за нервите. Аз буквално мога да ям без проблем само няколко неща - плодове, баница, хляб, варива и морски дарове. Всичко друго е ИЗМЕНЕНО. Това се нарича паросмия и нямам отговор на въпроса кой и как я лекува. Защото още медицината спори периферната нервна система и рецепторите ли са нарушени... или мозъкът, който прави интепретацията на вкусови и мириса по този извратен начин. Оталаринголог ли да търся, все още се чудя. УНГ няма да ми помогне, те изписват Милгами. Аз вече удоволствие от храна не изпитвам - ям, за да живея. В един момент на организма ми ще почнах да му липсват определени вещества. Ще почна да търся алтернатива като протеин на прах... И така докога ще я караме?

Смятам, че ако повечето хора го имаха този проблем, вече щяха да са се самоубили половината. Защото за хората храната е на живот и смърт. Ма как да е, нека това да е моето изпитание. Може и да е необратимо и да си го нося цял живот. На кого ли му пука. Бъди сигурен, че много хора вървят по улиците и си носят белезите от Ковид, без да знаят дори. ;)

5. Лятото бях получил вироза като усложнение след Ковид. Дробовете ми се бяха напълнили леко с вода и кръв. Някаква белодробна конгестия. Аз не съм пушач. Но на морето едва вървях, на всеки 50 крачки се задъхвам и се спирам. Между другото, това лято доста хора се върнаха от нашето море с бактериални инфекции и не знам си какво, щото излекувани-недоизлекувани, се юрнаха по барове, хигиената по заведенията 0, но нали сме спокойнички, че вирус лятото няма... А аз заради тая вироза се наложи и да спра плуването, което по принцип тренирам... Чудничко просто, нали.

6. Не спирам да чувам за хора около мен, познати и всякакви, на които близките им умират. Познавам собственици на погребални агенции, попове (по неволя) - ами затрупани са с работа и не смогват, втрещени са. Тази година загубихме още повече хора от миналата. Корелацията между неваксинираните и ваксинираните починали е 90 на 10%. Може и да греша. Съжалявам, че още нямаше ваксини миналата година, защото можеше и да не изкарам вируса с тези изменения. :) Така или иначе, излагайки се пряко на Ковид, без никакви защита, сме много по-уязвими. Не ме вълнуват киборги и т.н. Търся начин да оцелявам спрямо настоящето. Наречете ме глупав, страхлив, подлога, соросоид. Факт е, че се старая да се ровя, да възприемам другата гледна точка. Това, че клоня към едната, не значи, че отричам евентуални странични ефекти. Странични ефекти има от всичко. Но да сравняваме точно тоя вирус с пневмония... Бил съм с вирус, от който не можех да стана от леглото, тресяха ме температури, но той не ми нанесе трайни поражения, докато Ковид при повечето хора идва тихо и кротко, настанява се там по клетки и органи, атакува слабите места и изведнъж... БУМ, рецидивира и ходи се оправяй. Непредвидим е.

Извинявайте, ама слезте на земята. Влезте в едно интензивно, бе, да ви се закали психиката, не да ми пишете само за Петкана и Путкана. Боли ги фара тия к-рви, дето Ковид ги пресече и тях, ама от дискотеките не излязоха.

Вирусът е пуснат така или иначе - като гледам и цялата кампания около него и ефектите върху организма... е създаден с цел проявленията да идват след време, да сме нервни, объркани, депресирани, да ни подчинят. Ясна ми е работата, ама нали трябва да оцеляваме някак. Е, с витамин Д само няма да стане. И едва ли всички видове производители на ваксини са инструктирани да ни убият. Да ни подчинят може би да. Не че е приятно, аз не обичама да се подчинявам, ама... дайте алтернатива.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

И аман от статистики, пълни със стохастични грешки. Той и Бойко повярва, че е първи от резултатите на подкупените от него агенции, ама не го огря.

Аз ви казвам - като искаш да видиш реалността, отиваш в интензивно отделение, в крематориум или погребална агенция. Да усетиш, да пипнеш, да почувстваш. Аз на това вярвам.

То не е като да слушаш Путкана от дивана вкъщи и да броиш колко гледания е заковала днес. Това го казвам за по принцип всички, които мислят в количествени изражения. Детайлите са в качествените такива. Ползвайте ги тия мозъци по предназначение.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Отново глупости и измислици. Ето пример, една от най простите и глупави/изостанали страни как точно са против:

https://www.politico.eu/article/switzerland-coronavirus-pandemic-covid-certificate-referendum/amp/
 

Ма къде е Наща България от която всеки втори е Айнщайн (иронично нали).

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 6 часа , Lelqtian каза:

Как пък ти не омръзна да пишеш глупости и фантасмагории, които са очевидно фалшиви след бърза консултация с чичко гугъл? Или просто не ти изнася на крехката психика и алтернативната реалност в която се намираш? 

https://www.scientifique-en-chef.gouv.qc.ca/en/impacts-of-research-cat/covid-19-who-prohibits-autopsies-false-french-version-only/ 

Колкото до третата доза зануляваща предните две, за пореден (може би дори последен) ли да даваме пример с грипните ваксини? И при тях ли е баламостване всяка година да си слагаш бустерен шот? Или за някоя от другите по имунизационния календар, за които те бустват когато им се пада ред по графика .... 

Грипната ваксина изискват ли ти я някъде, за да имаш правото да работиш, учиш, пътуваш, СЪЩЕСТВУВАШ??

Да не говорим, че последната ми ваксина сигурно е от ученическите ми години. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, DenFevgo каза:

Грипната ваксина изискват ли ти я някъде, за да имаш правото да работиш, учиш, пътуваш, СЪЩЕСТВУВАШ??

Да не говорим, че последната ми ваксина сигурно е от ученическите ми години. 

Той щото грипа в момента е заразен и смъртоносен като през 1918та нали.

Така че дерзай - след има няма 100на години, а може и по-рано, ковид ваксинацията ще е със статут на грипна. 

А за дойде по-раното по-бърже от цял век, не губи времето на всички, а иди се боцни, ще видиш как благия гласец на чичко Бил ще те успокои и обясни набърже и сублимално колко не си бил прав да отлагаш. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ама как няма да ни искат ПСР за вход в някоя държава, като тук сумати народ са с фалшиви сертификати?Какво се очудвате от това?Даже според мен трябва да искат ПСР-а да се прави при пристигане в съответната държава, а не при тръгване от тук, защото и фалшиви тестове се навъдиха.Като се качи един заразен в самолета и тръшка още сумати народ, дето пътуват с него.
Почвам да се убеждавам, че на простия българин му трябва една задължителна ваксинация, защото иначе няма оправия!
Пък дано антиваксърите излезнат прави, като казват, че ваксината променя ДНК-то, защото за да се отървем от потомствената си простотия и природна тъпота, трябва освен ДНК-то, да ни сменят и мозъците!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ваксината на Шахин и Тюреджи направи германски град по-богат с 1,09 милиарда евро

 

56927738_401.jpg

През първите девет месеца на 2021 г. Бионтех е реализирала печалба от 7,1 млрд. евро. Благодарение на данъчните постъпления град Майнц отчита рекордни приходи. И още: градът може да се превърне в световен научен център, пише Дойче веле.

Пандемията нанесе огромни икономически щети на много градове по света. В германския Майнц се случи точно обратното: той забогатя точно по време на пандемията. Или по-точно - благодарение на борбата срещу нея. Сега градът на Рейн може да се превърне в един от световните научни и медицински центрове в областта на онкологията, вирусологията и геронтологията.

Невероятният успех на Шахин и Тюреджи 

В Средновековието Майнц процъфтява благодарение на Йохан Гутенберг и неговото откритие - книгопечатането. В дните на глобализираната икономика новият разцвет на Майнц се дължи на съпружеската двойка Угур Шахин и Йозлем Тюреджи - двамата учени имунолози и преподаватели в медицинския факултет в университета в Майнц, носещ името на Гутенберг. Те стоят зад биотехнологичната фирма Бионтех, създала ваксина срещу смъртоносния коронавирус.

В началото на 2020 година американският фармацевтичен гигант Пфайзер сключи стратегическо сътрудничество с Бионтех, организира широкомащабна трета фаза на клиничните изпитания на ваксината, подготви документацията за регистрирането ѝ в САЩ и ЕС, а в самия край на 2020 г. предостави и производствени мощности, за да може тя бързо да бъде пусната на пазара.

Ваксината изигра решаваща роля по време на имунизационните кампании по света. Тя се оказа много ефективна, а и достъпна. Защото фирмите-партньори съумяха в много кратък срок рязко да увеличат производствените количества. Така за по-малко от година двете компании реализираха многомилиардни печалби, а едновременно с тях към три германски града потекоха и огромни постъпления от данъци.

Как град Майнц изведнъж забогатя

Само през първите девет месеца на годината фирмата Бионтех е реализирала печалба в размер на 7,1 милиарда евро. Колко точно са отишли в хазната на Майнц като данъчни отчисления не е ясно. Знае се обаче, че за първи път от много години насам градът ще приключи годината с плюс. Вместо очаквания минус от 36 милиона евро Майнц отчита рекорден излишък от 1,09 милиарда евро. За 2022 година също се очаква плюс - в размер на 490 милиона евро. Затова градските власти смятат, че в края на 2022 г. ще могат не само да върнат всичките си стари задължения, трупали се от 1980 година насам, но и ще успеят да намалят данъците на местния бизнес, с което да привлекат и нови фирми.

Компанията Бионтех бе създадена през 2008 г. с намерение да разработи нови методи за лечение на рака - въз основа на РНК-технологиите. В борбата срещу COVID-19 тя доказа своята ефективност, а от нея се очаква и пробив по основното ѝ направление - борбата срещу онкологичните заболявания. Едновременно с това се работи и по създаването на ваксина срещу маларията. От всичко това се очакват значителни нови постъпления в хазната на Майнц.

В какво инвестира Угур Шахин?

Благодарение на неочаквания прилив на данъчни постъпления в Майнц, който има около 220 000 жители, се очертава строителен и инвестиционен бум. Управителят и съсобственик на Бионтех Угур Шахин съобщи, че смята да вложи над 1 милиард евро за оборудването на десетки нови сгради в целия град. Сред тях е и една производствена площадка за бъдещите препарати срещу ракови заболявания.

Още в началото на 2022 г. компанията ще прехвърли главната си квартира в съседна бивша казарма на Бундесвера. "Там ще построим нови лаборатории и офиси", съобщи проф. Шахин. В момента в Майнц Бионтех има около 1800 служители. През следващото десетилетие в града се очаква да възникнат до 5000 нови високоплатени работни места за учени и специалисти в медицината и фармацевтиката.

"Във времената на пандемията Бионтех превърна Майнц в световна аптека", радва се кметът на града Михаел Еблинг. Сегашната му амбиция е да го превърне в "глобален технологичен център в областта на онкологията и геронтологията". "Благодарение на световния успех на Бионтех нашият град получи шанс, какъвто идва само веднъж на столетие", казва Петер Хенер, президент на Търговско-промишлената палата на Райн-Хесен.

И други градове извличат ползи от печалбите на Бионтех

Град Майнц е столица на федералната провинция Райнланд-Пфалц. Тъй като данъчните постъпления от Бионтех са толкова значителни, в бъдеще Райланд-Пфалц явно няма да бъде вече регион, дотиран от федералния бюджет на Германия, а сам ще се превърне в донор. В момента 11 провинции са дотирани от федералния бюджет, а 5 са донори.

Впрочем, от печалбите на Бионтех ползи извличат и още два германски града - Идар-Оберщайн в провинция Райнланд-Пфалц и Марбург в Хесен. В Идар-Оберщайн се намира научно-производствената площадка на компанията. Там през есента бяха построени нови лабораторни помещения. А в Марбург се намира основният завод на Бионтех. Сградата там беше закупена преди година и само за броени месеци превърната в един от най-значимите производители на РНК-ваксина в света. Целта, която са си поставили в Марбург, е да достигнат производство на 1 милиард дози годишно. "Ние обаче можем да си представим, че някой ден ще произвеждаме и още повече", казва проф. Угур Шахин, цитиран от „Дойче веле“.

Link to comment
Сподели в други сайтове

От 1.12.2021 г. от 12:10, adorable каза:

Пневмония? Е, не, обидно е спрямо повечето хора, които починаха, да се казва, че вирусът е просто... пневмония там някаква.

 

А какво е тогава, Стеф, след като в цял свят лекуват вируса като заболяване на дихателните пътища и почти винаги се развива в пневмония? Хайде само да не му придаваме някакви извънземни характеристики на вируса. И аз бях болен, и аз бях парцал за няколко дни, и на мен ми изчезна вкуса, обонянието, силата и какво ли още не. Кафето ми биеше на пясък, шоколадът ми горчеше. Но помня и какви пневмонии като дете съм карал и не й е на имунната ми система първата битка с белодробни заболявания. Е, какво да направим, да легнем и да се тръшкаме? Да мисля по цял ден какво ли друго ми е причинил вирусът и да треперя денонощно? Пооправих се криво-ляво и хайде на работа. Точно залежаването не е полезно за този вирус. Човек и под карантина трябва да е активен и правилно да диша свеж въздух - това никое лекарство и никоя ваксина не може да го даде на организма!

Интензивните в БГ често са пълнят с хора. В моя роден град, от малките в България градове, всеки ден изкарват трупове, гробищата за седмица се разширяват драстично. Дори мога да кажа, че Ковид не е и от основните причинители на смърт в града. Втрещен съм от последната смърт на моя съседка за 3 седмици с тумор в мозъка без да е имала симптоми. Този ли вирус е най-страшното заболяване в света? Да спомена ли и четиримата ми познати под 60 годишна възраст починали след ваксина, въпреки че тук ще ме разпънете на кръст, че няма как да е вярно. Лекарите 2 години лъгаха хората да си стоят вкъщи и като станат зле, тогава да търсят помощ. Ето, това е смъртоносното във вируса у нас - ненавременното лечение.

 

Цитат

 

Белите дробове могат да се възпалят, което затруднява дишането. Вирусът може да предизвика пневмония. Това е заболяване на малките въздушни торбички (наречени алвеоли) в белите дробове, където кръвта обменя кислород и въглероден диоксид.

Ако в този период се направи КТ на гръдния кош, вероятно ще се видят сенки или неравномерни участъци, наречени „непрозрачност тип матово стъкло“.

За повечето хора симптомите на болестта са само кашлица и треска, като в над 80% от случаите са леки. Но за някои заразени инфекцията е тежка. При тях около 5ти до 8ми дни след започване на симптомите се появява задух (известен като диспнея). Синдромът на остър респираторен дистрес (ARDS) започва няколко дни по-късно.

 

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Пачо, няма смисъл да говорим по тая тема. Не разбираш и това е. Погребах близки и познати, кой от вируса, кой от рак.  Позволи да знам в какво положение са реанимациите. И това, че си имал няколко дни проблеми и си се оправил, означава ли да подценяваш моя проблем с вкусовите възприятия, който продължава 1 година и трудно нормален човек ще го изтърпи (аз рядко мрънкам за щяло и нещяло)? Представи си го теоретично, бе човек, не чети отгоре-отгоре. Да не говорим за хората с много по-сериозни поражения по органи, главно бял дроб и сърце. Нервна система също. Обясних и за погребалните агенции и крематороумите. Не приписвам извънземни характеристики. Факт е, че досега в по-новата ни история такъв специфичен вирус не е имало. Мислиш ли, че аз като човек, който чете и е непримирим, ще позволя маргинални медии да ми промият мозъка и да се поддам? Новият световен ред е факт и не е измамна реалност. Това, че си го изкарал леко - радвай се, аз също се радвам за теб. Но това не е необходимо и достатъчно условие да подценяваш на хората проблемите. Лекото за теб няма да е леко за друг. Прояви малко емоционална интелигентност, спрете с Васил с тия статистики. Ситият на гладния не вярва, имаше една поговорка (не я приемай буквално). И май е вярна. А колкото до залежаването. Подарих си 1 година почивка точно отчасти и заради вируса. Не спрях да плувам, тичах, разходки по 20 000 крачки минимум, режим на хранене. Не съм легнал да умирам.

Link to comment
Сподели в други сайтове

И още една немаловажна подробност, която сигурно за 10 път пиша тук. Сигурни ли сме, че починалите след ваксина са починали пряко от самата нея? За да го кажеш със сигурност, трябва да си вътре в организма им. Аз не отричам, че ваксината предизвиква реакция, но дайте да проследим общите характеристики на групите хора, които засяга. Ние знаем ли тези хора били ли са болни от нещо, те знаели ли са, как и дали са били лекувани, на колко години са... Всичко това е важна качествена информация. Лекарските грешки тук са ежедневие. По същата логика от типа "аз съм ок, значи вирусът е мираж", мога да кажа, че щом аз не съм умрял от ваксината, какво ми пука за тия, дето са? При все, че са и адски малко. Ама не го правя. Не подценявам. Искам да разбера защо е така. Защо и около самите аутопсии стават шашми? Не вярвам на новини, вярвам на себе си и това, което виждам. А всеки вижда това, което иска да види. Казах ви, че получавам обвинения, че едва ли не съм убил баба си, ваксината била ускорила нейния рак. Това могат да го кажат само страхливци, а страхът идва от невежество. Защото масово хората не са запознати кой рак как протича, как се лекува, колко продължава. Тежко преживявам тия приказки от антиваксъри. Докато аз на нито един антиваксър не си позволих да кажа: застрашаваш ми живота, убиваш хора. Никога. Аз искам да се говори нормално, но в България не може. Пълно е с "експерти". Що не излезе примерно Драгана (така и така я харесваме) да си каже ваксинирана ли е, какво мнение има. Щом като е много богата и успяла, заобиколена от велики хора, защо няма обществена позиция? Щото я е страх да не я нападнат, ако изрази такава. В една книга "Пътят на душите" пише, че всеки от нас идва с отделна програма и съдба. Няма да умрем всички от едно и също. Но да не забравяме и че сме безбожници. Нация, която няма страх от нищо (освен от ваксините) няма кой да я спаси. И тук не става дума за религия, а за вяра и за смирение. Не мога да повярвям какви хора са живели някога по тия земи и какви хора ги населяват сега. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...