Jump to content



Обща култура


Обща култура  

54 потребители гласуваха

Нямате права да гласувате или да виждате резултатите от тази анкета. Ако искате да дадете своя глас, абонирайте се за клуба или темата. Моля, впишете се в сайта или се регистрирайте, за да гласувате в анкетата.

Препоръчани коментари

Не съм съгласен с вас!

За мен общата култура не доказва дали един човек е умен или не.

Ето например моя милост. След като не живея в България и не съм учил там е нормално да не знам почти нищо. Мога да седна и да се поинтересувам за някой неща, но в момента не ми е приоритет, не ме влече и не го правя. Това глупав ли ме прави? Не мисля!

Да не говорим, че общата култура е за его - ''Вижте ме аз знам много''.

Колко много хора в днешно време има с голяма обща култура и все пак не са успяли в живота поради ред причини? След като свалиш розовите очила и трябва да се доказваш и издигаш не го постигаш благодарение на общата култура а на хъс, амбиция, умения и доза късмет. Какво общо има един икономист с Вазов примерно? Искате да кажете, че ако един човек не знае кой е Вазов не може да бъде перфектен икономист?

Всеки човек го интересуват различни неща и някой са компетентни на теми като литература, история и тн които са считани за по-престижни а други се интересуват от астрология която да кажем няма тежестта на преходните споменати.

Като цяло мисля, че е хубаво да имаш обща култура и да може да водиш разговори на различни теми, но не това доказва твоя интелект. Може би е една минимална част.

Повечето няма да сте съгласни с мен, но различни виждания имаме над нещата!

Лека вечер.

2.jpg3.jpg8.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

Топ коментиращи в тази тема

Ето ви един пример

В 9 клас в час по география изкарват една съученичка пред дъската да покаже къде се намира България на картата

Тя сочи към Южна Америка, като я видя учителката, че нищо няма да покаже я попита къде се намира тогава Европа

Нашата пак посочи Южна Америка

Целия клас избухна в смях

Нито знаеше къде се намира България, нито че е в Европа

Ако искате да сте като нея и всички да ви се смеят, не учете то си е за вас!

1.jpg.eda91276c67ca3e3f1ee0d7b9af93698.jpg
3>PBG>>>The Pirates Of Bulgaria<<<PBG<3
R.I.P.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Никой не ти казва че общата култура те прави ентелегент, мноо те мола.

 

И никой не кара никой да е ходещ гугъл, знаещ всичко.

 

Ама това не означава, че няма някъв общ набор от неща, които е хубаво да са ти известни, за да правиш разлика м/у Азис и Ботев.

Link to comment
Сподели в други сайтове

По принцип не смятам, че е задължителна, но е желателно да знаеш тези елементарни неща. Да, няма да ти помогнат да си купиш хляб от магазина или да изкараш 20лв., но все пак да знаеш защо стоиш прав на 2-ри юни или да знаеш какво се е случило на 3-ти март, когато цяла България чества. Това е моето мнение. Гласувах с Да, но чак задължително... не смятам. Не всеки има възможността, не всеки има желанието. А щом нямаш тези две неща, като те питат - ще се излагаш и това е. :)

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ето ви един пример

В 9 клас в час по география изкарват една съученичка пред дъската да покаже къде се намира България на картата

Тя сочи към Южна Америка, като я видя учителката, че нищо няма да покаже я попита къде се намира тогава Европа

Нашата пак посочи Южна Америка

Целия клас избухна в смях

Нито знаеше къде се намира България, нито че е в Европа

Ако искате да сте като нея и всички да ви се смеят, не учете то си е за вас!

 

Ко каза, ко?

 

Хаааабиби спиш ли добре, завиват ли тееее :1000 (6): :happyppl:

Link to comment
Сподели в други сайтове

Никой не ти казва че общата култура те прави ентелегент, мноо те мола.

 

И никой не кара никой да е ходещ гугъл, знаещ всичко.

 

Ама това не означава, че няма някъв общ набор от неща, които е хубаво да са ти известни, за да правиш разлика м/у Азис и Ботев.

Да, съгласен съм с теб.

Някакви средни понятия трябва да имаш.

2.jpg3.jpg8.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Въпросът не е дали общата култура те прави умен или не.За тези,които не са разбрали, въпросът е дали тя трябва да бъде задължителна.Отговорът се крие в понятието "обща култура".Общата култура е съвкупност от най-елементарни и основни знания от всички свери на живота,като се предполага,че всеки един би трябвало да знае.Тя не е задължителна,напълно свободен си да бъдеш напълно невеж по всичко,ако искаш.Но ако искаш да се наречеш един средно-интелигентен човек,то тогава ще ти е нужна богата обща култура.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Разбира се, че е важно. Без обща култура няма как да бъдеш социално интелигентен. Моментът, в който разбрах колко е важно да имаш понятие от основни и елементарни неща е когато бях на 14 години и 32 годишен мъж ми каза, че столицата на Токио е Сеул. Не е важно да знаеш цялата българска литература, история или география, но е хубаво да знаеш основни неща, да можеш да мислиш. По този начин попадането ти в различна среда и адаптацията ти към нея ще бъдат много по-лесни. Не мога да повярвам на гласовете в анкетата.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Общата култура е елементарно ниво на познание и е задължителна за всеки уважаващ себе си човек. То самото ни битие и житие я изискват. Вече по-солидната ерудиция се постига с четене, пътуване, общуване и т.н. Аз обаче се уча от мъдрите хора - т.е. тези с емоционална интелигентност. Това си е вродено и не е нужно да си придобил научна титла, за да си интелигентен. За мен интелигентността е да умееш да общуваш с всякакви хора, да притежаваш фино домашно възпитание и класа, да си грамотен, да се владееш и да си търпелив. Общата култура е базисна и е в полза на всеки гражданин. Не може да не знаеш елементарни правила и т.н. Също така, мислим си, че много неща, които ни карат да изучаваме, са безполезни, но реално понякога ги прилагаш на практика неочаквано - попадаш в някаква непозната за теб среда и материя и трябва да реагираш и да си подготвен. Всяко едно знание е богатство, но аз не харесвам интелектуалци и академици - хора, които боравят с фактите по сух и наизустен начин, без да влагат чувство и разбиране. Не дървените философи като проф. Вучков (който всъщност е адски неуравновесен и елементарен като поведение), а мъдрите хора са истински интелигентните. Дори една баба на село, която ти разказва за живота си, може да бъде много по-полезна за теб и да е по-стойностна от някой псевдо културтрегер. Много е важно знанието да се пречупва през призмата на опита, да е преживяно. Това, че някой ще издекламира някаква поема наизуст, владее сто езика или не знам си какво, не го прави непременно добър слушател, приятел, алтруист, а всичко това е част от интелигентността, че дори и от общата култура, на чиято база стъпва тя. :)

Link to comment
Сподели в други сайтове

За общуването с всякакви не съм съгласен, има хора, с които просто не може да се дискутира адекватно! И все пак има надежда за младитее, но за алкохолизирани и вулгарни старци няма спасение!

Link to comment
Сподели в други сайтове

За общуването с всякакви не съм съгласен, има хора, с които просто не може да се дискутира адекватно! И все пак има надежда за младитее, но за алкохолизирани и вулгарни старци няма спасение!

Не говорим да си приятел с всеки, а просто да знаеш, че всеки човек има с какво да те обогати и какво да научиш от него - дори и това, какъв не трябва да бъдеш.

Не можем да стоим само в зоната си на комфорт и да общуваме със себеподобни. Да не говорим, че себеподобните невинаги са си полезни точно заради приликите, които в един момент водят до спречкване. В крайна сметка и в университета, и на работата, и където и да било се случва да трябва да общуваме с чужди на разбиранията и темпераменти на хора. Само че аз не мога да кажа, че има някой, който ми е винаги или само неприятен. Никой не е нито само добър, нито само лош. Затова не съдя хората - всякакви трябва да има, стига постъпките им да не са в разрез с установени норми и закони. Това да приемеш другостта и да се отнесеш с разбиране към различията - е надмогване на егото и е висш пилотаж. Подход и общ език има към всеки.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Леко Марта Вачкова го раздаваш ми се струва. Приемането на различия, които са извън норма, не са никакъв висш пилотаж, а лицемерие. Само ще кажа, че толерантността към безкултурните не е признак на интелект, напротив даже. Много ви объркаха представите за правилно някакви селски клишета, вредни поговорки и фалшивите европейски ценности. Спирам тук, понеже навлизаме в друга тема.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Общата култура не е задължителна, не е задължително и да си интелигентен. Брех, много интелигенция, много нещо, сакън някой да не остане прост или без обща култура... Само да не чествате и вие годишнината на класа, на яхтата на Пешо - Двойкаджията.

 

Аз съм влизал в Wikipedia да чета всичко за България и да имам обща култура някаква, но не мога да помня, след 1-2 седмици забравям доста детайли, не става просто. Кой и за какво ще ме задължава да имам обща култура или да съм интелигентен? Нали трябва да има и по-простички...

 

Задължително е да си интелигентен и с богата обща култура ако претендираш, че си нещо повече чрез работното си място или това, за което се бориш го изисква. Аз съм се приел с малко по-бедна обща култура, но и не се бутам там, където не ми е мястото, така че, питам пак... Кой и защо ще ме задължава да имам обща култура?

 

Освен това, смятам, че трябва да си си много повярвал ако си мислиш, че си запознат с всичко, общата култура се добива непрестанно, според мен трябва да сте малко по-самокритични, хора, не си мислете, че като вас никъде няма, забелязал съм, че най-големите простаци са със самочувствие за знания до небето (не визирам конкретен потребител).

Напоследък ми се случва да споря с толкова хора за какви ли не неща за които аз лично съм сигурен, но докато не "чекнат" в Гугъл не могат да се съгласят с мен...

Link to comment
Сподели в други сайтове

Леко Марта Вачкова го раздаваш ми се струва. Приемането на различия, които са извън норма, не са никакъв висш пилотаж, а лицемерие. Само ще кажа, че толерантността към безкултурните не е признак на интелект, напротив даже. Много ви объркаха представите за правилно някакви селски клишета, вредни поговорки и фалшивите европейски ценности. Спирам тук, понеже навлизаме в друга тема.

Не знам каква е Марта Вачкова и не ми трябва. Не съм говорил за приемане на различия извън норма. Различията извън норма много често са наказуеми, особено в държавите със закони. Но мисля и че човешките права са потъпкани - светът е пълен с примери. В момента върху това ми е дипломната работа - мултикултурализъм. Това понятие е много общо и не говорим само за смесване на националности, а за културата въобще. Всеки трябва да си запази самоличността, без да пречи на другия или някой друг да му пречи. И съм на мнение, пак казвам, че всеки има на какво да те научи - въпросът е такава да ти е нагласата, което е много по-добър вариант от черногледство по default, присъщо на хора с липси и енергийно-ментален дисбаланс. Съвсем не твърдя, че ако срещу теб стои неспасяем случай, си длъжен да намираш пряк път към него, за да те разбере или за да го разбереш. Понякога подходът е игнор, друг път - някакви други превантивни мерки, но не и с агресия, каквато и да била тя, тъй като тя най-малко е атестат за интелигентност. :)

 

Не си служа със "селски клишета" - и това доживях да прочета. На 25 години някой да е объркал моите представи или тепърва да ми създава такива? Чакай малко. Просто всяка една гледна точка трябва да се чуе и всеки е прав за себе си, когато не извършва престъпление, разбира се - това май пак трябва да го уточня. За мен добрите обноски, толерантността - не прекомерната такава, димпломатичността, емпатията - това са все признаци на емоционална интелигентност, която аз много повече толерирам, отколкото голословната академична на откачени професори без жизнен experience. :)

 

То дори и един форум ти е показателен - ненормалните спорове, неизслушването на другия, неприемането... Това готино ли е? Много пъти съм се чувствал тъпо тук дори когато прилагам факти в моя полза, а ги отричат. И въпреки това съм се опитал да се поставя на мястото на другия, защо така разсъждава, в какво се изразява правотата му, какво аз мога да науча от неговата истина. Понякога универса няма. Иначе какъв тип реакция в случая, интересно ми е, би ме направила интелигентен в твоите очи?

Да хвърляш прибързани генерални квалификации за нещо или някого също не е много интелигентно по принцип и трябва да се избягва.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Изобщо не съм черноглед, просто съм остър и осъзнавам, че има определени групи хора, от които няма какво да научиш. Това не значи, че се мисля за най-знаещ и най-велик, както един потребител над теб се опитва да внушава. На него само ще му кажа, че е излишно да се обяснява, още с първото изречение става ясно, че няма никакво желание да се развива и се примирява с всичко. Не хвърлям безпочвени квалификации, просто си вадя изводи на база това, което дискутираш. Аз уважавам чуждите култури, традиции и закони, но както сам виждаш - едни определени групи от хора изобщо не уважават твоите европейски ценности и превръщат културни държави в ориента! В такъв случай кому са нужни тези и какво можеш да научиш от тях? Простотия и примитивизъм. Надявам се да си разбрал вече какво искам да кажа и да не ми увърташ пак с 30 реда, които можеш да синтезираш в 3. Държиш се като член на БХК, недей.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Изобщо не съм черноглед, просто съм остър и осъзнавам, че има определени групи хора, от които няма какво да научиш. Това не значи, че се мисля за най-знаещ и най-велик, както един потребител над теб се опитва да внушава. На него само ще му кажа, че е излишно да се обяснява, още с първото изречение става ясно, че няма никакво желание да се развива и се примирява с всичко. Не хвърлям безпочвени квалификации, просто си вадя изводи на база това, което дискутираш. Аз уважавам чуждите култури, традиции и закони, но както сам виждаш - едни определени групи от хора изобщо не уважават твоите европейски ценности и превръщат културни държави в ориента! В такъв случай кому са нужни тези и какво можеш да научиш от тях? Простотия и примитивизъм. Надявам се да си разбрал вече какво искам да кажа и да не ми увърташ пак с 30 реда, които можеш да синтезираш в 3. Държиш се като член на БХК, недей.

Всичко разбирам, Ричи. :) Просто не съм отказал да давам шанс на хората, опитвам се да ги разбера до последно - това не означава, че не спазвам хигиена на общуване и избирателна пропускливост. И ти, и аз, и други имаме основание да негодуваме срещу определени групи хора, диваци по-точно. В момента това изследване, което правя покрай дипломната, ме задължава да видя и плюсовете, и минусите на тоя мултикултурализъм и какъв тип интелигентност се изисква, за да го разбереш.

Колкото до теб - не съм визирал теб в черногледство, друго имах предвид. А при теб иначе има едно забележително израстване в последните години, за което те поздравявам. :)

Но нека не изместваме генералния фокус на темата, де. :)

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...