Jump to content


Интересни факти за човека


Препоръчани коментари

Намерих една тема в друг форум и мисля,че е интересна:

 

1. Научното название на пъпа е "умбиликус".

 

2. Човек, който изпушва 1 кутия цигари на ден, изпива половин чаша катранена смола на година.

 

3. Човекът е единствения представител на животинския свят, способен да нарисува права линия.

 

4. Общата дължина коса, която израства от главата на средностатистическия човек за цял живот, е 725 километра.

 

5. При блондините брадата расте по-бързо, в сравнение с брадата на брюнетите...

 

6. Когато човек се усмихва "работят" 17 мускула.

 

7. Повърхността на белия дроб при човека е от порядъка на 100 кв.м.

 

8. Човешката ДHК съдържа около 80 000 гени.

 

9. Мъжете се считат за джуджета при ръст по-малък от 130 см., а жените - по-малък от 120 см.

 

10. Левкоцитите в организма на човек живеят от 2 до 4 дни, а еритроцитите - от 3 до 4 месеца.

 

11. Названията на пръстите на ръката при французите са: пус, индекс, мажор, анюлер, орикюлер.

 

12. В живота на човек всеки пръст на ръката се сгъва около 25 000 000 пъти.

 

13. Размерът на човешкото сърце е приблизително равен на размера на юмрука, а теглото му е между 220 и 260 грама.

 

14. В състава на човешкия организъм влизат общо 4 минерала: апатит, арагонит, калцит и кристобалит.

 

15. Човешкият мозък за 1 ден генерира повече електрически импулси от всички телефони по света, взети заедно.

 

16. Явлението, при което в следствие на силна светлина човек губи способността си да вижда, се нарича "снежна слепота".

 

17. Общото тегло на бактериите, обитаващи човешкия организъм, е около 2 килограма.

 

18. В главния мозък на човека за 1 секунда протичат около 100 000 химически реакции.

 

19. Децата се раждат без капачки на колената. Те се оформят по-късно, на възраст от 2 до 6 години.

 

20. Площта на повърхността на човешките бели дробове примерно е равна на площта на един тенис корт.

 

21. В момента на раждането в мозъка на новороденото вече съществуват 14 000 000 000 нервни клетки и броят им до самата смърт на човек не се увеличава. Hапротив, след 25-годишна възраст броят им намалява със 100 000 всеки ден. За 1 минута, отделена за прочитането на 1 страница от книга, умират около 70 клетки. След 40-годишна възраст деградацията на мозъка се ускорява рязко, а след 50 - невроните (нервните клетки) започват да изсъхват и намаляват обема на мозъка.

 

22. В психиатрията синдромът, съпровождащ деперсонализация, нарушени възприятия за време и пространство, собственото тяло и обкръжаващата среда, официално се нарича "Алиса в страната на чудесата".

 

23. Тънкото черво на човек е с дължина около 2.5 метра. След смъртта мускулатурата на стените на червото се отпуска и дължината му достига до 6 метра.

 

24. Човек има около 2 000 000 потни жлези. Средностатистическият възрастен човек губи 540 калории с всеки литър пот. Мъжете губят 40% повече от жените.

 

25. Десният дроб на човек вмества повече въздух от левия.

 

26. Възрастният човек прави 23 000 вдишвания (и издишвания) на ден.

 

27. В живота женския организъм произвежда около 7 000 000 яйцеклетки, от които узряват едва около 600 000.

 

28. Човешкото око различава около 10 000 000 нюанса на цветовете.

 

29. В човешката устата се намират около 40 000 бактерии.

 

30. "Папафобия" е страх от Римския Папа.

 

31. Кихането с отворени очи е невъзможно.

 

32. Гръбначният стълб на човек се състои от 33 или 34 прешлена.

 

33. Жените умират близо 2 пъти по-често от мъжете.

 

34. Най-малките клетки в организма на мъжа са сперматозоидите.

 

35. Най-силния мускул в тялото на човека е езика.

 

36. В организма на човека има около 2000 вкусови рецептора.

 

37. В Месопотамия за смърт на пациент лекуващия лекар е наказван със смърт, а за ослепен пациент е наказван с ослепяване.

 

38. При раждането в тялото на детето има около 300 кости, а при възрастните остават около 206.

 

39. Човешкото тяло съдържа мазнини, нужни за направата на 7 сапуна.

 

40. Нервните импулси в човешкото тяло се движат със скорост около 90 метра в секунда.

 

41. Човешкият косъм е по-дебел от сапунена ципа около 5 000 пъти.

 

42. 36 800 000 - това са ударите на сърцето на човек за 1 година.

 

43. Мъжете страдат от далтонизмът около 10 пъти по-често отколкото жените.

 

44. Стомашният сок на човек съдържа 0.4% солна киселина (HCl).

 

45. Почти половината от всички кости на човек се намират в китките на ръцете и стъпалата на краката.

 

46. Средновековните лекари при съмнение в диагнозата на боледуващия поставяли диагноза "сифилис".

 

47. Хората със сини очи са по-чувствителни на болка от останалите хора.

 

48. Ноктите на пръстите на ръцете растат около 4 пъти по-бързо от ноктите на пръстите на краката.

 

49. В своя живот човек сменя кожата си около 1000 пъти.

 

50. Съществуват повече от 100 различни вируса, предизвикващи хрема.

 

51. Удряйки главата си в стена, човек може да изразходва около 150 калории за 1 час.

 

52. В тялото на възрастен човек има около 75 километра нерви.

 

53. Костите на човека са съставени 50% от вода.

 

54. "Партенофобия" е страх от девственици.

 

55. Грипната епидемия от 1918-1919 година е взела повече от 20 000 000 човешки жертви в Европа и Северна Америка.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Интересни неща, но някои от тях май не са верни. Ние учихме, че няма жени далтонисти. Това заболяване е само при мъжете.

 

 

Аз самия познавам жена далтонист. Това са глупости, далтонисти има както мъже, така и жени. ;)

image.jpgimage.jpgimage.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Да, но е по вероятно да се роди мъж далтонист отколкото жена.

 

Edit: Жените далтонисти са в пъти по-малко от мъжете далтонисти =)))

 

Edit2:

51. Удряйки главата си в стена, човек може да изразходва около 150 калории за 1 час.

За тва половината луди са слаби ;р

Редактирано от Nedis
Link to comment
Сподели в други сайтове

Наистина са интересни :) Един фр ми каза,че в "mythbusters" са доказали,че може да се киха с отворени очи.
Иначе не е възможно човек да докосне с език лакътя си.не знам дали го прочетох тук :)
Link to comment
Сподели в други сайтове

Интересни факти,мерси 1000%20(30).gif 

Голямо впечатление ми направи това:47. Хората със сини очи са по-чувствителни на болка от останалите хора.

Поне за мен това е вярно,тъй като съм със сини очи и съм по-чувствителен на болка 1000%20(29).gif

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз самия познавам жена далтонист. Това са глупости, далтонисти има както мъже, така и жени. ;)

 

Да, моя грешка. Има жени далтонисти но пък са супер малко. Иначе за болестта от която страдат само мъже но не и жени беше Хемофилията (дето не може да ти се съсири кръвта).

Link to comment
Сподели в други сайтове

Да, моя грешка. Има жени далтонисти но пък са супер малко. Иначе за болестта от която страдат само мъже но не и жени беше Хемофилията (дето не може да ти се съсири кръвта).

 

 

Това поне и аз имам някакъв спомен от биологията..Доколкото си спомням проблемът се криеше в У хромозомата. Жените имат ХХ и ако едната нещо не е в ред, то другата замества..Ама мъжете сме прецакани, защото имаме ХУ..и ако нещо не е наред с едната, няма кой да я замести. Затова и мъжете боледуват по-често то генетични заболявания.

image.jpgimage.jpgimage.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Това поне и аз имам някакъв спомен от биологията..Доколкото си спомням проблемът се криеше в У хромозомата. Жените имат ХХ и ако едната нещо не е в ред, то другата замества..Ама мъжете сме прецакани, защото имаме ХУ..и ако нещо не е наред с едната, няма кой да я замести. Затова и мъжете боледуват по-често то генетични заболявания.

 

Да, само че проблема е в X хромозомата

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...