Jump to content


Американски войници са нахлули погрешка в производствен цех в Пловдивско. Те са го претърсили, а след това респектирали персонала.


Препоръчани коментари

Американски войници са нахлули погрешка в производствен цех в Пловдивско. Те са го претърсили, а след това респектирали персонала.

Инцидентът, записан от охранителни кaмери, е станал преди повече от две седмици по време на съюзническо учение в Чешнегирово. Сега собственикът и работниците в предприятието смятат да съдят всички отговорни за излязлото извън рамките си учение, съобщиха бТВ и Нова телевизия.

Фабриката буквално е долепена до военното летище в Чешнегирово, където се е извършвало мащабно учение. Група военни, въоръжени с картечници и автомати, прескачат ограда и нахлуват в цеха.

Тази сутрин говорителят на служебния кабинет Антон Кутев коментира пред БНТ, че потърпевшите от фабриката са подали сигнал до Окръжна и до Военна прокуратура, жалба до Министерство на обраната не е подавана, но то се е сезирало и проверка върви. 

Малко по-късно от Министерството на отбраната съобщиха, че не е упражнено никакво насилие от страна на въоръжени в Чешнегирово. Те са наредили на работниците в цеха да седнат.

От министерството поднесоха извинение на собственика на цеха и работещите в него и казаха, че ще компенсират фирмата, ако има нанесени материални щети.

Служебният военен министър Георги Панайотов каза, че не може да се говори за "инцидент", защото американските военни не са употребили насилие.

Toй каза, че компетентните служби и ръководството на МО не са били уведомени за случая.

Посолството на САЩ у нас също се извини за инцидента и съобщи, че е получило информация едва вчера.

"Поднасяме нашите искрени извинения на частното предприятие и служителите в сградата", казаха от американското посолство и добавят, че в момента се провежда задълбочено разследване на причината за тази грешка.

Действието се развива на 11 май. 

Американски военни от 173-та въздушно-десантна бригада са провеждали учебна симулация, в рамките на която е трябвало да бъдат овладени и обезопасени сгради на летище Чешнегирово.

По време на учението американските войници са влезли и в сграда до летището, която според тях е била част от зоната за обучение, но в която е имало български цивилни лица.

Случилото се е документирано от няколкото охранителни камери, разположени в цеха.

Около 13.30 часа седем въоръжени войници прескачат оградата и нахълтват в цеха за нестандартно оборудване на рафинерии за олио. Първи срещу тях се оказват Георги и Атанас.

“Идват насреща с автомати. Аз се обръщам и той вика “Седал!Седал!“. Вдигнах ръце. Той може би казваше на английски да лягаме или не знам какво, ама аз като не разбирам седнах. Тук имаше платна. Дойдоха до нас. Двама пък влязоха отзад, вътре в съблекалнята. Оттам се върнаха и всички с насочени автомати влязоха в халето”, разказва Георги Нешев, който работи в цеха.

“Беше нещо много страшно! Уплаших се и даже половин час не мога да реагирам. Аз почнах да треперя от страх”, спомня си колегата му Васко.

Въоръжените войници се разпределили на групи и обходили всички помещения в цеха. Това показват и кадрите от охранителните камери. След като извършили т.нар “прочистване“ на обекта, напуснали сградата. От страх работниците не посмели да се обадят на тел. 112, а сигнализирали собственика, който по това време не бил във фирмата.

Той от своя страна отишъл до военното летище, за да потърси обяснение за действията на натовските войници.

"Веднага отидох, тъй като имаше учение. Веднага отидох във Военна полиция. Две момчета бяха. Те се обадиха на техен начилник и казаха, че няма как да реагират за това нещо. За мен това е голяма обида. Това е все едно аз съм някакъв терорист. Обиден, унизен. Все едно ние сме някакви бандити”, смята собственикът Марин Димитров.

Мъжът ще търси правата си по съдебен ред и вече е наел адвокат.

"За мен е налице противозаконно влизане в чужд частен имот. Както и считаме, че са налице закана и заплаха с убийство, тъй като са осъществени безспорни действия по този начин с дългоцевно огнестрелно оръжие срещу цивилни лица”, каза адвокат Борислав Мазнев пред Нова телевизия.

"Ще си търся правата по всякакъв начин. Няма да го оставя това така, да бъда обиден по този начин”, добави Димитров.

Мъжът вече е депозирал две жалби до Военната и Районната прокуратура и чака отговор.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, asylum каза:

Четох я тая простотия вчера. Уж го объркал с Ирак! :D

Нямам думи... това трябва да се накаже, и какво по дяволите правят те в БЪЛГАРИЯ???

Link to comment
Сподели в други сайтове

На мен ми е по-интересно защо чак сега изплува тая история , повече от 2 седмици по късно. Какво правят тия у нас и как никой няма да направи нищо по въпроса са значително по-малко вълнуващи детайли. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Lelqtian каза:

На мен ми е по-интересно защо чак сега изплува тая история , повече от 2 седмици по късно. Какво правят тия у нас и как никой няма да направи нищо по въпроса са значително по-малко вълнуващи детайли. 

Може да са се опитали да потулят, ама хората са намерили начин да се оплачат. 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Lelqtian каза:

На мен ми е по-интересно защо чак сега изплува тая история , повече от 2 седмици по късно. Какво правят тия у нас и как никой няма да направи нищо по въпроса са значително по-малко вълнуващи детайли. 

Явно наистина са искали да го скрият.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, asylum каза:

Може да са се опитали да потулят, ама хората са намерили начин да се оплачат. 

Може би. Реално обаче ако да е имало такива опити, не виждам как са изпуснали тия да имат запис. Не вярвам да са чак такива аматьори. 

Има нещо гнило тука. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ако това се беше случило в някоя друга държава (даже и в Румъния, дето все ни сравняват) веднага щеше да има оставки. А не служебният министър на отбраната да вика "не са насочвали оръжия към хората, нямало е опасност за тях" 🙄

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Just_Me каза:

Ако това се беше случило в някоя друга държава (даже и в Румъния, дето все ни сравняват) веднага щеше да има оставки. А не служебният министър на отбраната да вика "не са насочвали оръжия към хората, нямало е опасност за тях" 🙄

Е насочили са, то дори на камерата се вижда. Но правителството е про - американизирано. Още на времето Киро не даваше лоша дума да се каже за Харвард. А истината си беше, че не струваше като университет за парите дето дава човек. Сега за него, Евгения с нейното заедно в час и Асен може да е топ, защото фондация Америка за България налива пари, но като цяло американците злоупотребяват с България и това е много добър пример.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, WindWalkerMonk каза:

Явно наистина са искали да го скрият.

Поне според статията не си личи - жалби, адвокат бил ангажиран, в друга статия бяха споменали и как американското посолтство ги препратило към министерство на отбраната. Тоест на тоя етап цялата случка е известна на доволна цифра народ и духът е безвъзвратно изтърван от бутилката. 

Дори адвоката да е съветвал да не се ходи в медиите поради някви правни причини, не виждам нито голям смисъл от подобно мълчание то 11 до сега, нито правна причини да се вдига шум по тоя повод баш сега. 

Но може и да изпускам нещо в тая посока, ако има по компетентни и запознати от тая гледна точка, ще ми премного интересно да чуя какво може да се случи от гледна точка на родното законодателство поне. 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, WindWalkerMonk каза:

Е насочили са, то дори на камерата се вижда. Но правителството е про - американизирано. Още на времето Киро не даваше лоша дума да се каже за Харвард. А истината си беше, че не струваше като университет за парите дето дава човек. Сега за него, Евгения с нейното заедно в час и Асен може да е топ, защото фондация Америка за България налива пари, но като цяло американците злоупотребяват с България и това е много добър пример.

Така каза министърчето вчера хахх Иначе да - нашите хора само знаят да лижат гъзове и това си е, пък било то американски или руски.,.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Just_Me каза:

 "не са насочвали оръжия към хората, нямало е опасност за тях" 🙄

Да, добре, че някой не се е гътнал от инфаркт. 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Не ги защитавам но
1) Фабриката е била в непосредствена близост до сградите за обучение.
2) Ако става въпрос за обучителна акция, това означава че оръжията не са били заредени, а те били с представата, че цивилните са част от постановката. Действали са както са били инструктирани.

И въпреки това, служителите не са виновни за недоразумението, и заслужават извинение и компенсация. 

Забелязвам че Сидеров и Петков вече са се захванали да политизират и мистифицират случката като част от предизборните си кампании. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Lelqtian каза:

Междудругото, не е ли притеснително как единствените отразили таз новина са раша тадей? 

https://www.rt.com/news/525203-us-soldiers-raid-bulgaria/

Еми туй е фейкнюз, не знаеш ли, ББЦ не публикува фалшиви руски информации! Евреите проверяват информации за разлика от корупираните руснаци, които ядат малки деца за закуска!

1920x840%281%29.jpg?itok=VLC3fYHs

Link to comment
Сподели в други сайтове

 

преди 6 часа , Lelqtian каза:

Междудругото, не е ли притеснително как единствените отразили таз новина са раша тадей? 

https://www.rt.com/news/525203-us-soldiers-raid-bulgaria/

Аз се изненадах, че нашите медии го отразиха, защо очакваш чуждите? 20тина войника влезли в цех с трима души по грешка и като видели, че са объркали, се извинили. Голяма работа.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...