Jump to content



За или против чужбина


Бихте ли емигрирали?  

38 потребители гласуваха

Нямате права да гласувате или да виждате резултатите от тази анкета. Ако искате да дадете своя глас, абонирайте се за клуба или темата. Моля, впишете се в сайта или се регистрирайте, за да гласувате в анкетата.

Препоръчани коментари

Нито един от двата отговора не мога да дам със сигурност. На този етап ми е добре у нас. Семейството и приятелите ми са на макс два часа път, парите, които изкарвам, са ми достатъчни за сега, а и имам още два семестъра докато завърша.

Ако в даден момент обаче нещо не ми достига тук, няма и за миг да се поколебая да замина.

image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

Топ коментиращи в тази тема

https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0...amp;oe=57DC2FA3

Gloria Radicheva

7 hrs ·

Днес минавайки покрай тази баба й се усмихнах, а тя в отговор ме попита с надежда в гласа дали ще си купя нещичко. Разбира се. Купих си 2 домата и лук, дадох й 10лв и не поисках ресто. Жената се разплака, сподели ми, че пенсията й е 160лв, от които 75лв са за лекарства, има проблеми със ставите и сърцето. През сълзи ме попита: "Кое по-напред, момиче? Токът, водата, билетчетата за градския транспорт, за да стигна дотук от... (спомена име на село, но не го запомних). Не съм яла сирене от много време, само постно. Има хора, които купуват много скъпа храна. Аз хапвам сух хляб с шарена сол." Попитах я дали ще идва тук в следващите няколко дена, защото живея в чужбина и си заминавам, а искам да си пазарувам от нея. Нейният отговор беше: "Не знам, от Столична община ме гонят. Сега се преместих до кофите и дано не ми направят проблем скоро. Надявам се да изкарам някой лев, докато не ме изгонят отново. Стой си в чужбина, бабе, тук е мизерия. Няма какво да правиш тук." Следващите изречения ме докоснаха по жесток начин: "Не ми остава много, ще го изкарам тоя живот, никой не е вечен, нищо не е вечно."

Никой не трябва да се чувства по този начин! Особено интелигентна жена, по всичко си личеше, че е преживяла много. Трябва да се гордеем с възрастните, да ги уважаваме, да ги подкрепяме. Помагайте, когато имате възможност. Много емоции, трудности и преживявания се крият зад очите на хората, които подминаваме. Първо сме хора, след това всичко останало!

Снимката е направена на ъгъла на Янко Сакъзов и Сан Стефано.

 

:girl_cry2:

2.jpg3.jpg8.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Мразя България,не искам да живея там никога повече !

Завърших право в Софийския , 6 години учене като луд,работа за малко пари,за да мога да се издържам и накрая ти предлагат 600 лв .... не става !

От 10 дни съм в Англия ,ще работя мизерна работа и пак ще вземам 5 пъти повече .... да не коментирам колко евтино е тук (в малък град съм).Повръща ми се от България и всичко което се случва там.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Мразя България,не искам да живея там никога повече !

Завърших право в Софийския , 6 години учене като луд,работа за малко пари,за да мога да се издържам и накрая ти предлагат 600 лв .... не става !

От 10 дни съм в Англия ,ще работя мизерна работа и пак ще вземам 5 пъти повече .... да не коментирам колко евтино е тук (в малък град съм).Повръща ми се от България и всичко което се случва там.

Цените са еднакви, не се заблуждавайте, че в България е евтино. Доходите са ни най-ниски в цяла Европа. :)

1.jpg.eda91276c67ca3e3f1ee0d7b9af93698.jpg
3>PBG>>>The Pirates Of Bulgaria<<<PBG<3
R.I.P.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Мразя България,не искам да живея там никога повече !

Завърших право в Софийския , 6 години учене като луд,работа за малко пари,за да мога да се издържам и накрая ти предлагат 600 лв .... не става !

От 10 дни съм в Англия ,ще работя мизерна работа и пак ще вземам 5 пъти повече .... да не коментирам колко евтино е тук (в малък град съм).Повръща ми се от България и всичко което се случва там.

+1

В кой град си?

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз от 5 години съм в чужбина и България ми липсва все по-малко. В началото всичко тук ми се струваше чуждо и все намирах кусури и се заблуждавах, че животът е много по-добър в България, защото на това бях свикнал.

 

Сега по-скоро съм осъзнал, че всяка държава (а и всеки град) е различна - няма "добро" и "лошо" - тук има едно, но липсва друго, там пък обратно. Всеки трябва да намери подходящото място за себе си. Затова не ми харесва "патриотичния" начин на мислене, че да не живееш в България е вид предателство. Да, аз съм българин и винаги ще бъда, горд съм с родината си, но съм намерил точното място за мен другаде.

 

Поглеждайки към България сега с други очи, виждам много проблеми, за които преди не се бях замислял, например липсата на информация, тесногръдието, слабото културно разнообразие.

Link to comment
Сподели в други сайтове

:) Не гласувах, тъй като и двете дадени възможности ми изглеждат прекалени.

Иначе аз завърших Испанска филология в Софийски университет, поживях в Испания една година по Еразъм през това време и след това вече знаех със сигурност, че искам отново да живея извън България, най-вече, за да науча нови неща за себе си и да се обогатя.

След като завърших се върнах и работих в Пловдив, а парите, които изкарвах като частен учител и почасово работех в колцентър бяха достатъчно, за да живее човек повече от добре в Пловдив.

През цялата година и малко, през която работех в Пловдив, търсих възможностти и различни опции да замина за чужбина.

Не беше трудно да взема този избор, в момента живея във Виена от октомври миналата година и съм почти завършил ниво Б2 на немски, което дава възможност на човек да работи и учи във всички немскоговорящи държави.

Намерил съм си и работа за през уикенда, от която се изкарва достатъчно, за да покриеш наема си и малко джобни например. И това става само с работа за по-малко от 16 часа на седмица.

Тъй като родителите ми също живеят в чужбина (Швеция), смея да кажа, че имам поглед над няколко различни държави в Европа и с удоволствие бих поживях и другаде.

Може би съм един от не толкова многото българи, които са избрали да живеят в чужбина поради любопитство и нужда от по-международна среда и хора с различно мислене, а не защото в България съм се чувствал зле, или не съм могъл да намеря работа с читаво заплащане.

Много пъти съм си мислел и съм приказвал с приятели и съм стигнал до извода, че и в друга държава да се бях родил със сигурност щях да изляза и да поживея в чужбина. Това е страхотен опит, човек научава много неща дори борейки се с ежедневни неща и ситуации.

Сега в Австрия мисля да започна още един бакалавър, а пък после ще видим.

Ако някой от вас има въпроси относно живота в Испания, Австрия или Швеция съм на разположение :)

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Тук смазахте с критика Англия, аз пък да дам по-различно мнение. Хората са супер, много отворени и готини, на гадното време се свиква, пък и хич не е толкова гадно (особено през зимата е абсолютен рай да си на 10 градуса), градовете са красиви, купони също не липсват. Честно казано нямам желание да посещавам България тази година, предпочитам да си прекарам лятото с хората от тук и евентуално да намеря работа, за да увелича малко финансите за следващата учебна година за излизания и почивки. Като цяло от всички места, на които съм живял, тук се чувствам най-добре и спокойно. Може и да е от студентската среда, но съм имал контакти и с родители на приятели (възрастни англичани), също така като цяло пообиколих доста градове за по няколко дни и нямам лоши впечатления от хората и средата.

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...