Jump to content



Да израстнеш през 90-те


Препоръчани коментари

 

Освен,че си правех барабани и китара съм си правил.От летва и ластици или тел за струни :1000 (29):

Има две случки които не си ги спомням лично но наще са ми ги разказвали значи съм бил 2-3-4 годинки.

Майка ми тръгва да ми пере дрехите,бърка в джоба и изважда една изсъхнала жаба.След което припада :1000 (29): Незнам,какво толкова му е страшното на едно изсъхнало жапче,че чак да припаднеш. :1000 (29):

Една зима от което ми проблясва само спомен как отивам до една болница в която не ходехме попринцип.

Майка ми ме съблича да ме къпе и вижда пишката ми и около нея лилаво,и хайде към болницата.Слезли сме и доктора,като ме е видял и той се е чудел какво може да е това.Гледали казват,че аз съм се бил хилил.След,което лекърят пипнал мястото и по ръкавицата му останало боя сестрата го видяла и разбрала,че са ми купили нови Фломастри :1000 (29): :1000 (29): :1000 (29): :1000 (29):

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Отговори 102
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

Топ коментиращи в тази тема

Лено, Дидо, че вие не сте ли играли заедно, нали сте съседки ;о

 

Не сме съседки ;о тя живее в долната част на града, а аз в горната :1000 (29): далеч сме една от друга :Х

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
576413_388038397902381_192621237444099_1216044_1149567723_n.jpg

Моето Детство!

Ако сте родени след 1994... дори не трябва да четете това, а дори да го направите, не трябва да взимате страна и да отговаряте с безпочвени коментари.

Просто защото сте родени през '94, не означава, че сте 90's kid !

Не е като да помните когато даваха за пръв път Алф по Канал 1 или Ефир 2.

Помните ли:
-Когато президент беше Жельо Желев
-Спасители на плажа.
-Конструкторите Lego

Когато си струваше да ставаш рано Неделя сутрин, за да гледаш анимации.

Събирахте си албумчета с "Миришешти Картинки" и разменяхте с приятели. Всъщност почти всеки имаше колекция с такива.
Когато всичко се ореждаше със:
-онче-бонче, счупено пиронче
-камък, ножица, хартия
-ала-бала ница

Да ритаме топка беше ежедневие.
Подчинявахме се на родителите си, за всичко. Без претенции! Те винаги бяха прави.(и наистина бяха)

Слушахме радио по цял ден и ако пуснат любимата ни песен, винаги бяхме в готовност да я запишем... на касетка.
Помните когато даваха по телевизията:

-Приказките на братя грим, анимирано.
-Чип и Дейл, спасителен отряд.
-Гръм в Рая.
Готините значки със закопчаване тип "Безопасна Игла"анцът Макарена

Големите монети от 10 лева.

Всеки гледаше анимациите на Disney, по Канал 1 и по-късно по Нова Телевизия.

Уокмените бяха готини и всички искахме да ги имаме.

Познавате света, преди чалгата.

"Говори ми на ръката" . . . достатъчно

Тези от провинцията мечтаха да отидат на McDonald's и за страхотните играчки от McDonald's.

Играхме си на въртележките и люлките по площадките.

Преди data.bg . . .
Преди Internet & Skype. . .
Преди mp3 плейърите и iPod-ите . . .
Преди PlayStation2 и X-BOX . . .
Преди Spongebob . . .
Преди да застрелят Tupac.
Светещите маратонки бяха готини.
Наемахме VHS касети, не DVD.

Когато билетчето в рейса беше 0.20лв(200лева стари пари).
Когато си запосвахме неща от телевизията на касети.
Играхме навън докато се стъмни и родителите ни не ни приберат! От сутрин до вечер. И през цялото това време никой не можеше да разбере каде сме, представяте ли си?
Нямаше мобилни телефони и скайп. Ако някой ни трябваше, отивахме до тях и го викахме! Или по домашния телефон.
Ядохме череши и ябълки от дърветата в квартала.
Жаден си? Хайде до чешмичката!
Пръскахме се със спринцовки или изразходвани бутилки "Веро", напълвани многократно от кварталната чешмичка.
Вечерта беше времето за Жоменка/Криеница!
Стражари и апаши.
Картошка, Народна Топка, Судже, Истината или Риска, Ръбче... само част от игрите, които изпълваха ежедневието ни.


Нека това ви накара да си спомните за приказното детство което всички са изживяли! .

А тези, дето
са слушали на грамофон Емил Димитров и Тоника СВ;
виждали са шоколадово яйце само през стъклото на "Кореком" и банани само по Нова година;
гледали са на черно-бял телевизор "На всеки километър" и са чакали пред киното на опашка да гледат "Хан Аспарух";
ходили са на пионерски лагер;
купували са си черно-бели снимки от стрелбищата назападни състави;
когато пръв държавен и партиен ръководител беше Тато;
видяха що е дъвка "Идеал" с картинка;
са учили "бейсик" на компютър "Правец"
Билетчето за автобус беше 6 ст.
Когато си записвахме неща от радиото на аудиокасети.
Играхме навън докато се стъмни и родителите ни не ни приберат! От сутрин до вечер. И през цялото това време никой не можеше да разбере каде сме, представяте ли си?
Нямаше мобилни телефони и скайп. А вие, помните ли а да ви прокарат стационарен телефон трябваше или връзки или дълго чакане. Тъй че ако някой ни трябваше, отивахме до тях и го викахме!
Ядохме череши и ябълки от дърветата в квартала, съчетавайки идеите на тимуровските команди с навиците на народните партизани.
Жаден си? Хайде до чешмичката!
Пръскахме се със спринцовки или изразходвани бутилки "Веро", напълвани многократно от кварталната чешмичка.
Вечерта беше времето за Жоменка/Криеница!
Стражари и апаши
Аз помня, а вие помните ли?
Link to comment
Сподели в други сайтове

ВСИЧКО ТОВА ГО ПОМНЯ А СЪМ РОДЕН ПРЕЗ 1994г... ама всичко!

Да не говорим,че съм си чист селянин израснал повече на село.. представете си!До 2008 аз не занех какво е интернет..

:DDDDD

Link to comment
Сподели в други сайтове

Да не говорим,че съм си чист селянин израснал повече на село.. представете си!До 2008 аз не занех какво е интернет..

:DDDDD

 

Карай! Предпочитам теб пред образования и преуспял гражданин Glamdring! :1000 (29): ANY DAY!

Link to comment
Сподели в други сайтове

ВСИЧКО ТОВА ГО ПОМНЯ А СЪМ РОДЕН ПРЕЗ 1994г... ама всичко!

Да не говорим,че съм си чист селянин израснал повече на село.. представете си!До 2008 аз не занех какво е интернет..

:DDDDD

oписваш ме :laughing: :laughing: само дет' аз съм '95

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ами когато си гледахме - за кого ще се омъжиш - колко деца ще имаш - каква кола ще караш и т.н всичко си беше на листчета - никакви Ipads, лаптоп... :1000 (29):

 

 

Преди няколко дни братчето ми вика, че в даскало са им докарали някакви си дигитални дъски и ми вика: 'ееее добре, че ще махат бялата дъска, че с тия маркери направо ни писна' - и аз му викам, 'ех дете мое - когато аз бях на твойте години - имахме черна дъска с тебешир дето всяка седмица имахме дежурни след всеки път когато учителката изпише цялата дъска - един от нас трябва да я изчисти с мокра гъба и ти трябва 5 пъти да наливаш чиста вода, че иначе оставя бели черти...' - и точно в тоя момент се почуствах като 50 годишна :1000 (29):

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ами когато си гледахме - за кого ще се омъжиш - колко деца ще имаш - каква кола ще караш и т.н всичко си беше на листчета - никакви Ipads, лаптоп... :1000 (29):

 

 

Преди няколко дни братчето ми вика, че в даскало са им докарали някакви си дигитални дъски и ми вика: 'ееее добре, че ще махат бялата дъска, че с тия маркери направо ни писна' - и аз му викам, 'ех дете мое - когато аз бях на твойте години - имахме черна дъска с тебешир дето всяка седмица имахме дежурни след всеки път когато учителката изпише цялата дъска - един от нас трябва да я изчисти с мокра гъба и ти трябва 5 пъти да наливаш чиста вода, че иначе оставя бели черти...' - и точно в тоя момент се почуствах като 50 годишна :1000 (29):

 

Така е но сега нямат,това предимство да изядат малко тебешир и да вдигнеш температура (За да се измъкнеш от някой час)

А и беше забавно да се замеряш с гъбата след като си бърсал няколко пъти дъската с нея 1000%20(29).gif1000%20(29).gif1000%20(29).gif

Днешните деца нищо не знаят.Можеше да беше,каквото беше.Но беше!!!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Защо и трите теми не се слеят в една??

 

Иначе правили ли сте тоя номер мократа гъба някак да се окаже на стола на господина по математика и след тва да има ебати извънземното наказание? 1000%20(29).gif

 

Ех кво яко време беше,радвам се че се родих през този период 90-92 :Vishenka_05:

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Колко хубава тема! Всички тези изброени неща, събрани заедно правят детството ми. Колко неща са се променили без да ги забележим. Харесвахме всичко ново, искахме да го имаме, но не си давахме сметка, че заменяме старото и то един ден ще ни липсва. Ако можеха да ме върнат в тези дни, най-хубавите от живота ми, когато още иделаите ми не се бяха разпаднали. Но е невъзможно...

Link to comment
Сподели в други сайтове

Много съм радостен от факта, че съм набор 94.Направо като се сетя и искам да се върна с колкото се може повече години назад.

дохме череши и ябълки от дърветата в квартала.

Жаден си? Хайде до чешмичката!

Пръскахме се със спринцовки или изразходвани бутилки "Веро", напълвани многократно от кварталната чешмичка.

Вечерта беше времето за Жоменка/Криеница!

Стражари и апаши.

Картошка, Народна Топка, Судже, Истината или Риска, Ръбче... само част от игрите, които изпълваха ежедневието ни. :wub_anim: :wub_anim: :wub_anim: :wub_anim:

Link to comment
Сподели в други сайтове

Прекрасна тема връщаща ни към старото добро време в началото на 90-тте, както и като хора като нас преди славната 89` година, когато много се радваха на Демокрацията и никой не е мислел, че ще се достигне до днешните мизерни за голям % от населението дни, в които почти средната класа я няма, или е на ръба на оцеляването, малък % са изключително богати за сметката на огромния % треперещи какво ще ядат утре, а да не говорим за дрехи и развлечения . Естествено, че за едни е добро това време на свободия до шия, но от друга страна искам да се върне онова време преди 89`, въпреки че сме били под натиск на социалистическата власт и сме го изпитали нашия род на плещите си . Тези, които са били против онази власт са наричани : "Кулак - народен враг", катодори има все още надписи на село от онова време .

 

Ето и малко информация относно наименованието :

 

Кулаци - така са наричани по-заможните селяни, които използват наемен труд, притежават търговски или производствени обекти за услуги или за обработка на селскостопански продукт. Точно определение на характерните признаци на кулачеството не са дадени, както и няма законови документи за размера на богатството или влиянието им в селските общински управи. Кулакът е наричан „класов враг“. Тази неопределеност на понятието е позволявало всяка съпротива срещу комунистическото управление да бъде обозначавана като кулашка и да се прилагат различни репресивни мерки в процеса на т. нар. „разкулачване“. За „народни врагове“ и кулаци са обявявани дори семейства, които не искат доброволно да предадат единствената си крава в колхоза. Така в болшевишката теория и управленческа практика се налага този термин и не означава хора с влияние, не е някаква морална или нравствена характеристика, а обозначава враг и придобива политизиран смисъл и значение. Понятието кулак Владимир Ленин формулира по следния начин:

 

„Кулак: всеки селянин, който е произвел пшеница (храна) със своя труд и даже без използването на наемен труд, но крие пшеницата, се превръща в експлоататор, кулак, спекулант. “

 

Селски бедняци, предлагащи труда си срещу заплащане като наемни работници.

Средни селяни, които в икономическо отношение са между двете горни категории - притежават собственост и с труда си получават доходи за семействата си.

 

Също така може да добавя към поста на колегата пуснал Темата още едно анимационно детско "Пиф и Еркюл" http://vbox7.com/collection:950054 . :)

Имаше също и руска телевизия, която се хващаше с обикновена антена и даваха вечерно време детско .

По Канал1 даваха в неделя, ако не се лъжа едно хубаво предаване "Който може, го може", надиграване . :) С любов към музиката го помня и съм го гледал в далечните години, дори сме правили записи с видеото, а на онова време рядко някой имаше видео, телевизор, които, както спомена колегата се закупуваха от Кореком . Още в далечните години като 86 баща ми е закупил телевизор SONY, което е било лукс за тогава да се гледа цветен телевизор у нас, както и видео Panasonic, и т.н. и касетофони, и всички тогава с учудване са гледали на такива иновации, а сега са масово навлезли в живота на хората и всичко има, но пари нямат хората за съжаление .

 

Радвам се, че си се сетил да нправиш Темата, колега . :) Поздравления и дано някой ден усетих "вкуса" на онова стара и незабравимо за нас време . :)

 

 

С уважение : Пепи

Link to comment
Сподели в други сайтове

Между другото вчера бях в зоопарка и едно дете на около 4-5 години попита майка си : какво е това животно ? и сочеше кокошка ... много гадно ми стана и се сетих за тази тема, никога няма да забравя как с прабаба ми (лека й пръст, почина тази година) как им събирахме яйцата от полозите всяка вечер, как ги водехме всеки ден на стърнището, как се доеха козите и най-интересно ми беше когато правехме сиренето, как вадехме вода от кладенеца, за да поливаме плодовете и зеленчуците, от които после правехме сладка и лютеници ... не знам на някой който ме чете може малко смешно да му е и някак наивно, но осъзнавам че това е безвъзвратно загубено и къщата на село се продава и вече се руши, къщата в която са огледани 4 поколения от рода ми ... само спомените ще останат за цял живот. Та с думите на това дете се убедих днешните деца колко са се откъснали от тези битовизми, как от 5-годишни са забутани пред един екран или живеят в блок с възрастни, няма с кого да си играят и по цял ден стоят затворени. Всички вие сте изброили игрите които само до преди 6-7 години играехме, как до 10 вечерта, че и по-късно огласяхме целия квартал и как бабичките ни се караха да сме тихи, че не могат да си чуят клюките на пейката ... сега се съмнявам в 10 вечерта, ако излезете ще видите ли деца да скачат на дама, да се катерят по дърветата или да играят на криеница, много се съмнявам ....

image.png.e4d79a7858ccaaecb16208cc241a64fe.png

    Пиян изпрати ми цветя, на всички разкажи че съм твоята история.

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Спомняте ли си едно време: по БНТ даваха само хубави филми? Kолко вкусна беше вафла Куку Руку? Прекрасните летни дни изпълнени с игри? Пързалянето с наелон през зимата? Колко забавен беше Алф? Уникалните дъвки турбо и шок? Колекцията от играчки от шоколадовите яйца? Разменянето на миришещи картинки? Ритането на топка беше ежедневие? Всички играеха Супер Марио? Слушахме музика от аудио касети? Ледените сокчета по 10 стотинки? Уникалните близалки пръстени? Играчките тамаготчета? Всеки искаше да има уокмен? МАКДОНЪЛДС беше велико преживяване?

Спомняте ли си,как 5 деца пиехме една лимонада и не се притеснявахме от зараза.Спомняте ли си когато детето ви излизаше без телефон и не откачахте от страх докато не се прибере?

 

Мернах го някъде :dontgetit: :dontgetit: :dontgetit:

Link to comment
Сподели в други сайтове

.......Спомняте ли си когато детето ви излизаше без телефон и не откачахте от страх докато не се прибере?

 

........

 

Споени, спомени...

 

А това за телефона (GSM), което е било лукс в началото на навлизането му в употреба е хем в днешно време улеснение, хем досада, хем притеснение на хиляди хора, все едно живота им е на косъм, ако не са с телефон, както и много новости към, които вече е привързан днес човек и са като зараза, хем казва, че иска да спре, но продължава....

 

Старото време никога няма да се върне, както каза и потребителя за селото, с носталгия си спомням за пълните улици на село през лятото преди години, пълни къщи с хора, а сега обезлюдява селото и само къщите "говорят" какви хора са живяли, а и вече и разрушени и окрадени от хора, които нямат с какво да се препитават и прибягват към чуждото и т.н. и т.н. .

 

 

С уважение : Пепи

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

нито дума за седморката на блейк; бенджи, закс и звездния принц; призраци в блока; гостенка от бъдещето; мечето Ръкспин, МъпетШоу....

нито дума за "шейните с лагери" с които се спускахме по стръмните улици през лятото...

нито дума за единственото колело, което карахме - балканче...

за дънките ливайс и рафле, и маратонките ромика - които бяха лукс и можеха да се купят от кореком, заедно с тоблерон и шоколадови яйца....

за несесерите от естествена кожа - идеални за изпробване на уменията ви за драскане с химикал и събиращи всякакви химикали, моливи, фулмастри, пергели, транспортири...

за играта на стражари и апаши, жмичка - винаги вечер като се здрачи и ваште се провикват по балконите - вечерятааааа... а вие подвиквате - след 10 минути идаааа... а 10-те минути стават час

за играта на ръбчета, на светове,

играта на пейката пред блока на развален телефон, на асоциации

за клуба в мазето на всеки блок - превърнат в клуб за младежите от блока...

за седмичната атака в кварталната будка за отпадъци - буркани, бутилки, вестници ... и наградата от левче-два за "доставката" от отпадъци, която лелката даваше..

за "пушкома" зад даскалото, където се криехме да пушим ... а днес се пуши пред входа на даскалото ...

и ощеееее.....

 

май са ви останали бледи петна от детството през 90-те ;)

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Много ми липвсат всички тези неща...Пак добре,че съм хванал малко и от този хубав живот,защото децата сега ...чак ми е мъчно за тях.

Иначе почти всички неща съм ги правил и събирал.Най-много харесвах едни покемони,едни такива кръгли и ги събирах...Най-много обичах да излизам на вън,да играем на криеница,на стражари и апаши,на народна...днешните деца толкова много губят като стоят на тея тъпи компютри,че направо...Колко хубави години сме имали всички от 90те,днешните деца могат само да си мечтаят да имат и един ден като нашите...отиваш на училище,връщаш се,хвърляш чантата и цял ден на вън...наистина нямаше телефони и се налагаше постоянно да ни търсят на вън...че и бой съм ял ;д...страхотно беше,толкова много ми липвса...нищо,поне спомените си остават за цял живот.

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

кой помни единствения компютър за това време - ПРАВЕЦ 82

 

23-2.jpg

 

кой се е учил на мащинопис /и сега му е лесно да пише бързо на клавиатура/ ?

 

76.jpg

 

кой знае какво се крие в тези папки?

1307879365_pic_5974.jpg 1307879518_pic_5972.jpg

това е индиго ... родителите ни го ползваха за пишещата машина, а ние за рисуване и прересуване

1307887553_oshte_indigo.jpg

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...