Jump to content



Формула 1 сезон 2008 г.


Препоръчани коментари

17 Октомври 2008

Официално: ФИА предложи стандартни двигатели във Ф1

 

Важен момент за бъдещето на спорта

 

 

Международната автомобилна федерация (ФИА) ще започне процес за въвеждането на стандартни двигатели във Формула 1 още от 2010 година, съобщиха официално днес от централата. ФИА потвърди, че сегашните автомобилни концерни ще могат сами да си направят този двигател, но по строги правила. Стандартните двигатели и трансмисии ще се използват поне 4 сезона - 2010, 2011, 2012 и 2013 година. Детайлите по целия процес ще бъдат съобщени в близките дни.

 

Идеята на Макс Мозли и ФИА беше съобщена на отборите преди около две седмици, но се смяташе, че тя трябва само да даде нови насоки за намаляване на разходите. Както е известно, концерните са много чувствителни към темата "стандартни двигатели" и някои от тях вече обявиха своите намерения да се оттеглят от Формула 1. Президентът Мозли ще се срещне с представителите на ФОТА в Женева следващата седмица след Гран при на Китай и ще представи 5 годишен план за намаляване на разходите. Според Мозли, Формула 1 вече е изключително нестабилен спорт и са нужни спешни мерки за бъдещето му. Плана на Мозли включва стандартизиране на много части по колата, включително двигатели, скоростни, кутии, окачване, спирачки, секции на шасито и др. Шефът на Гран при Бърни Екълстоун вече изказа подкрепата си за идеите на Мозли.

 

Новините от днес са ключови за бъдещето на отборите във Формула 1. Според някои информации, тези стандартни двигатели трябвало да бъдат направени по обща спецификация от автомобилните концерни (Мерцедес, Ферари, Рено, Хонда, Тойота, БМВ) и така те ще могат да продължат да се състезават със своята търговска марка. Няколко от автомобилните концерни вече обясниха, че ще напуснат Формула 1, ако двигателите станат едни и същи. БМВ и Хонда смятат, че планът за еднаква стандартна спецификация на двигателите не е добра опция.

 

Съсипаха спорта

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Отговори 396
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

Топ коментиращи в тази тема

по тъпо от това не съм чувал.

ако ще са със еднакви двигатели нека поне са със двигател на лада,по интересно ще е , а и никой няма да е засегнат пряко.

по тая логика да клонират и конете при конни състезания.

Link to comment
Сподели в други сайтове

А аз искам повторение на това http://www.youtube.com/watch?v=05xlOa45LXY

Няма да откажа и Райконен да се качи върху Луис... Има да си връща за Канада... :whistling:

Why they say the sky is the limit?

When I've seen the footprints on the moon.

And I know the sky might be HIGH...

But baby it ain't really that high.

 

Let's reach for the stars...

Link to comment
Сподели в други сайтове

Няма да откажа и Райконен да се качи върху Луис... Има да си връща за Канада... :whistling:

И аз искам но няма да стане , но пък и нищо не се знае , нали Алонсо каза че ще помага да стане СШ , знае ли човек може да стане нещо . Важното е на финала Маса да е пред Хамстера

1204062_orig.jpg

Редактирано от daniboi
Link to comment
Сподели в други сайтове

Честита световна титла на Хамилтън предварително , казвам го с недоволство но такава е истината . Днес беше с една класа над Ферари и заслужено спечели титлата. Независимо, че конструкторската титла ще е за Ферари, отборът върви надолу според мен. Днес болидите просто не можеха и за момент да се опрат на Макларъните.

Добре че Хейки ги дъни за конструкторската.

Съгласен съм с Феро, че когато в отбора няма изявен лидер и болидът не се прави с предимство за него, се случва това. След като цял сезон се правеха на по-големи светци от Папата, днес им се наложи да имитират изпревардания за да спасят последната останала надежда.

Вярно, че всичко се случва, но просто днес бяха толкова примирени и унили, че май по-добре да изгубят пилотската, та белким настъпи положителна промяна.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Честита световна титла на Хамилтън предварително , казвам го с недоволство но такава е истината . Днес беше с една класа над Ферари и заслужено спечели титлата. Независимо, че конструкторската титла ще е за Ферари, отборът върви надолу според мен. Днес болидите просто не можеха и за момент да се опрат на Макларъните.

Добре че Хейки ги дъни за конструкторската.

Съгласен съм с Феро, че когато в отбора няма изявен лидер и болидът не се прави с предимство за него, се случва това. След като цял сезон се правеха на по-големи светци от Папата, днес им се наложи да имитират изпревардания за да спасят последната останала надежда.

Вярно, че всичко се случва, но просто днес бяха толкова примирени и унили, че май по-добре да изгубят пилотската, та белким настъпи положителна промяна.

 

Нещо обърка форумите. 1000%20(29).gif

 

Иначе си прав. 1000%20(30).gif Но пък аз още имам надежда...

Why they say the sky is the limit?

When I've seen the footprints on the moon.

And I know the sky might be HIGH...

But baby it ain't really that high.

 

Let's reach for the stars...

Link to comment
Сподели в други сайтове

След петчасово заседание, членовете на ФОТА са решили на срещата в Женева с Макс Мозли да отидат само двама представители - Лука ди Монтедземоло и шефът на Тойота Джон Хоуит. Те ще изложат становището на ФОТА по последните внезапни исициативи на президента на ФИА. Като цяло, становището е против въвеждането на стандантни двигатели. За пръв път от много време, Ферари не са съгласни с ФИА, а ди Монтедземоло е гневен.

Според производителите има и други начини за понижаване на разходите, като се почне от удължаване живота на двигателите за три и повече състезания и се стигне до турбо двигатели с малък работен обем, чиято цена би била една трета от сегашната, плащана от отборите, купуващи двигатели от производителите.

Рон Денис: "Финансовата криза ни сплотява. Между отборите има много повече гъвкавост. Малките контактуват с големите и обратно. Това е точно, което дърпащите конците в Париж искаха да предотвратят. То застрашава тяхната власт. Не е безпричинно и избирането на ди Монтедземоло за президент на ФОТА. Всички знаят, че думата на Ферари е най-важната в кервана."

Link to comment
Сподели в други сайтове

30 Октомври 2008

Шектър: ФИА е една голяма диктатура

img_20081030_0003.jpg

 

"Мозли е големият проблем"

masd644242.jpg

 

Бившият световен шампион във Формула 1 с Ферари Джоди Шектър нападна президента на ФИА Макс Мозли, заявявайки, че ФИА е превърнала спорта в "една голяма диктатура, която разрушава спорта". Южноафриканецът заяви за британския "Индепендънт", цитиран от БГНЕС:

 

"Не ми харесва накъде отиват нещата във Формула 1. Състезанието се превърна в една голяма диктатура. Ако не я подкрепяш, тогава ставаш аутсайдер. Има нужда от огромни промени в цялата структура. Не ми харесва целия спектакъл - срамно е! Проблемът се казва Мозли! Какво правят хората в личния си живот си е тяхна работа, но не и когато имаш такива задължения. Веднъж щом бъдеш представен така, независимо дали е редно или не, няма индустрия, която може да оцелее под твое ръководство. Това показва колко грешна е цялата система във Формула 1. Невероятно е как Мозли почти се измъкна сух. Най-малкото, Бърни Екълстоун трябваше да се прояви като бизнесмен, въпреки че и той си прави това, което си поиска", коментира Шектер триумфирал с короната през 1979 година.

 

"Спортът не се управлява по честен начин. Формула 1 винаги е бил най-технологинчия спорт и предизвикателство за всички автомобилни марки. ФИА и компания рушат всичко това. Сега спортът е много по-мек от преди и технически по-лесен. Наказанаията на Хамилтън този сезон да безумни", допълни южноафриканецът.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Последното състезание на Дейвид Култард ще бъде отбелязано със специална цветова схема и оформление на неговия болид, за което и другите отбори са дали съгласието си. Украсата ще популяризира фондация "Wings for Life", която финансира изследователска работа с цел намиране на методи за лечение на увреждания на гръбнака.

 

1222368_orig.jpg

 

 

Браво мнодо добра кауза

Link to comment
Сподели в други сайтове

Успех на Маса!!! Дано да финишират като във втората тренировка и в неделя! =)

Why they say the sky is the limit?

When I've seen the footprints on the moon.

And I know the sky might be HIGH...

But baby it ain't really that high.

 

Let's reach for the stars...

Link to comment
Сподели в други сайтове

Много добър резултат от днеска. Дано и утре Маса да вземе титлата.

Why they say the sky is the limit?

When I've seen the footprints on the moon.

And I know the sky might be HIGH...

But baby it ain't really that high.

 

Let's reach for the stars...

Link to comment
Сподели в други сайтове

ЧЕСТИТА ПОБЕДА НА МАСА И ЧЕСТИТА СВЕТОВНА ТИТЛА НА FERRARI ПРИ КОНСТРУКТОРИТЕ

 

ЧЕСТИТА ПЪРВА СВЕТОВНА ТИТЛА НА ХАМИЛТЪН

 

Днес това състезание беше едно от най добрите които съм гледал , Маса беше с една класа над всички , както Хамилтън в Китай. Каквото се искаше от Маса той го направи , другото беше в ръцете на този 1226405_orig.jpg

Но това е моторния спорт , понякога печелиш по някога губиш . Днес Маса спечели състезанието но загуби титлата а Хамилтън точно обратното , макар и подарена с 10% от Тимо Глок в завой 13 на последната обиколка , но Хамчо заслужаваше да я спечели и го направи. Фетел доказа че и с по слаба кола може да се бори и го напрАви мн мъжки , както и Алонсо .

Повече за тая вечер няма да пиша , защото чесно да ви призная , сега някое момиче може да ми се присмее но плаках

ето и резултатите

1226366_orig.jpg

Link to comment
Сподели в други сайтове

Май Маса не бил толкова некадърен, а? Имал слаба психика... не можел да кара на дъжд. Видяхме...

 

Честито на Лу, голям късмет.

Why they say the sky is the limit?

When I've seen the footprints on the moon.

And I know the sky might be HIGH...

But baby it ain't really that high.

 

Let's reach for the stars...

Link to comment
Сподели в други сайтове

Понеже горният пост мисля, че до голяма степен се отнася за мен мисля да отговоря :rolleyes: Нещо не си ме разбрал правилно. Аз не казвам, че Маса не може да кара на мокро. Маса не може да кара никъде, просто на мокро е още по-трагичен. И никой не може да ме убеди в противното. Маса щеше да е доста добър пилот във WRC шампионата, в WTCC за отбора на Сеат, но за F1 е просто един приличен пилот с много силни отделни състезания, с най-добрата техника поне според мен, но пилот, който няма възможностите на голям шампион. Няма усет към задната ос и това го лиши вече 2 години от шампионската титла. Всеки, който кара кола със задно знае за какво говоря. Видяхме как на няколко пъти едва се задържа на пистата, чист късмет мен ако питаш. Единствено това, че кара Ферари го държи в позиции за борба за титлата. Ако караше на Алонсо лайното с тази лека задница, представянето му нямаше да е много по-различно от това на Нелсън Пикет. Затова Маса никога няма да бъде Шумахер ;) няма да бъде и Алонсо, Фетел, Нико Розберг, Кубица...може да си избираш. Много неприятна ситуация за феновете на ферари, аз съм фен на БМВ и ти казвам, че Хамилтън на 100% заслужаваше титлата тази година, много повече от Маса и нямаше да е честно просто ако една обиколка преди финала я беше загубил за втори път. Няма как фен на ферари да харесва Хамилтън, на мен може би именно защото Алонсо кара рено не ми е любимият пилот, но за мен Хамилтън е поне класа над Маса във всяко едно отношение! Тактиката на Макларън определено беше супер посредствена според мен и прекалено се презастраховаха да не се счупи нещо в колата. Иначе разликата в темпото нямаше да е толкова очевидно.

Ще видим другия сезон с новите системи какво ще бъде представянето на пилотите. Надявам се да гледаме повече състезания като това в Бразилия, Белгия, Германия. Дано само да не вкарат това безумие с двигателите и да не измислят предното свръх тъпо правило. Идеята с кинетичната енергия ми се струва интересна, ще видим как ще я приложат различните тимове. Много ми е интересно и какво чак толкова ще предложат от Хонда, че от толкова време тръбят, че това ще е тяхната година :D

Страхотно състезание, страхотен завършек на страхотен сезон :)

Редактирано от Пепинко
Link to comment
Сподели в други сайтове

няма да влизам в спор,но подкрепям мнението на Пепинко.във Ф-1 случайни пилоти няма,но просто Маса има шанса да е във ферари,ами ако там беше Алонсо,а?.Смея да твърдя,че Алонсо с неговия болид,щеше да е непобедим.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Много ми е интересно и какво чак толкова ще предложат от Хонда, че от толкова време тръбят, че това ще е тяхната година :D

От Хонда разрАботват изцяло нов болид 90% няма да има една част която да прилича на сегашния

 

Вече всичко свърши и неможе да върна времето назАд , сега гледаме сезон 2009г и тестовете започват на 17.11 до 19.11

Link to comment
Сподели в други сайтове

Да, със сигурност е така, все пак Рос Браун никога не е говорил празни приказки, но въпреки трите им аеродинамични тунела и приличните финанси досега са пълна трагедия, което е жалко за тим с толкова традиции. И те като БМВ цяла година си развиваха автомобила за другия сезон, но все пак мисля, че е доста трудно да се навакса толкова голямо изоставане, макар и с изцяло новите автомобили.

Днес четох, че Тойота пък щели да започват новия сезон без системите KERS, което също много ме учуди. Все пак за никого не е тайна кой вкарва най-много пари в развитието на колата си и въпреки всичко не са саумяли да извадят полза от разработките си до момента.

 

П.П. Някой може ли да ми даде линк към състезанията в Англия и Белгия, че само квалификациите имам :rolleyes:

Редактирано от Пепинко
Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...