Jump to content



100 национални туристически обекта


Препоръчани коментари

„Опознай България - 100 национални туристически обекта" е българско национално туристическо движение, създадено през 1966 г.Целта на движението е да насърчи туристите да се запознаят с някои от най-значимите туристически обекти в България. Сред обектите на движението са културни, исторически, географски, археологически, архитектурни паметници със световно, национално и регионално значение. Те включват най-забележителните природни феномени в страната, исторически местности, архитектурни резервати, храмове и манастири, най-високите планински върхове, даващи цялостна картина на богатото културно-историческо и приридно наследство по българските земи от дълбока древност до наши дни.Посещението и запознаването с обектите се удостоверява с поставянето на специален печат на съответния обект на определеното за това място в туристическите книжки, които се издават от Българския туристически съюз и се продават в туристическите дружества и в обектите, включени в движението.Отличията на движението са бронзова, сребърна и златна значка, които се връчват от Националния организационен комитет (НОК) към БТС, за посетени съответно 25, 50 и 100 обекта.Ежегодно през месец август НОК провежда томбола с имената на носителите на значки, като наградите са екскурзии в чужбина и страната, велосипеди, палатки, спални чували и други материални и морални награди.Част от обектите в списъка до 10 ноември 1989 г. са свързани с комунистическия строй. След 1989 г. списъкът е редактиран неколкократно, като настоящият му вид и номерация са от 2003 г.Съорганизатори на движението са Българския туристически съюз, Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Държавната агенция за младежта и спорта, Светия Синод на Българската православна църква, Министерството на околната среда и водите, Съюзът на българските автомобилисти, Българския червен кръст, Българското национално радио и Българската национална телевизия.

 

Стоте национални туристически обекта:

 

Област Благоевград

Област Бургас Област Варна Област Велико Търново Област Видин Област Враца Област Габрово Област Добрич Област Кърджали Област Кюстендил Област Ловеч Монтана Област Пазарджик Област Перник Област Плевен Област Пловдив Област Разград Област Русе Област Силистра Област Сливен София-град Област София Област Смолян Област Стара Загора Област Хасково Област Шумен Област Ямбол - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

 

 

Списък на 100-те национални туристически обекта от 1966 г. до 10 ноември 1989 година:

  1. Банско — Къща-музей „Никола Вапцаров“.
  2. Пирин — Връх Вихрен.
  3. Мелник — Градски исторически музей.
  4. Бургас — Нефтохимически комбинат.
  5. Несебър — Курортен комплекс „Слънчев бряг“.
  6. Созопол — Градски исторически музей.
  7. ВарнаАладжа манастир.
  8. ВарнаВоенноисторически музей, Музей на дружбата на народите.
  9. Побитите камъни.
  10. Устието на река КамчияПаметник на подводничарите.
  11. Видин — Крепост-музей „Баба Вида
  12. Село Рабиша — Пещера Магурата.
  13. БелоградчикБелоградчишки скали и средновековна крепост.
  14. Враца — Окръжен исторически музей.
  15. Пещера Леденика.
  16. Козлодуй — Паметник на Христо Ботев.
  17. Връх Околчица — Лобно място на Христо Ботев.
  18. Велико Търново — Окръжен исторически музей, Царевец, Преображенски манастир.
  19. Свищов — Градски исторически музей „Алеко Константинов“, мястото, където руските войски са преминали река Дунав.
  20. Габрово — Къща-музей „Митко Палаузов“.
  21. ГабровоЕтъра, етнографски музей на открито.
  22. Дряновски манастир и пещера Бачо Киро.
  23. Трявна — Музей на резбарското изкуство.
  24. Стара планина — Хижа Партизанска.
  25. Кюстендил — Окръжен исторически музей, художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора“.
  26. Рилски манастир.
  27. РилаСедемте Рилски езера.
  28. Кърджали — Оловно-цинков завод, язовир Кърджали.
  29. Ловеч — Музей и паметник на Васил Левски.
  30. Троянски манастир.
  31. Тетевен — Градски исторически музей
  32. Местност „Костина“ — Паметник на Георги Бенковски.
  33. Голям извор — Къща-музей „Първи окръжен революционен комитет в България“
  34. Село Брестница — Пещера Съева дупка.
  35. Къкрина — Музей „Къкринско ханче“.
  36. Берковица — Къща-музей Иван Вазов.
  37. Петрохан — Каскада и паметник на Георги Димитров и Васил Коларов.
  38. Пазарджик — Художествена галерия „Станислав Доспевски“.
  39. Михайловград — Музей на Септемврийското въстание 1923 год.
  40. Батак — Градски исторически музей.
  41. Батак — Партизански лагер „Техеран“.
  42. Велинград — Къща-музей „Вела Пеева“.
  43. Брацигово — Градски исторически музей.
  44. Пещера — ВЕЦ „Пещера“.
  45. Панагюрище — Градски исторически музей.
  46. Панагюрище — местността „Оборище“.
  47. Перник — Окръжен исторически музей.
  48. Ковачевци — Къща-музей „Георги Димитров“.
  49. Село Слишовци — Паметник-костница на партизаните.
  50. Плевен — Военноисторически музей, парк „Кайлъка“.
  51. Пловдив — Археологически и Етнографски музей.
  52. Перущица — Градски исторически музей.
  53. Калофер — Къща-музей „Христо Ботев“.
  54. Карлово — Къща-музей „Васил Левски“.
  55. Сопот — Къща-музей „Иван Вазов“.
  56. Клисура — Градски исторически музей.
  57. Стара планина — връх Ботев.
  58. Хисаря - Градски исторически музей.
  59. село БачковоБачковски манастир, Асенова крепост.
  60. Средна гора — Туристически възпоменателен комплекс “Бунтовна“.
  61. Разград — Музей-резерват „Абритус“.
  62. Русе — Къща-музей „Баба Тонка“, Мостът на Дружбата.
  63. Силистра — Окръжен исторически музей.
  64. Сливен — Къща-музей Хаджи Димитър, Художествената галерия.
  65. Котел — Градски исторически музей.
  66. село Жеравна — Архитектурно-етнографски резерват.
  67. КарловоКарановската могила.
  68. СофияМузей на революционното движение.
  69. София — Къща-музей „Димитър Благоев“.
  70. София — Национален музей „Георги Димитров“.
  71. София — Етнографски музей, Археологически музей.
  72. София — Музей на Българо-съветската дружба.
  73. СофияНационална художествена галерия, Храм-паметник Александър Невски и Криптата.
  74. Витоша — връх Черни връх.
  75. Кремиковци — Металургичен комбинат.
  76. Самоков — Градски исторически музей.
  77. Рила — връх Мусала.
  78. Копривщица — Къщи-музеи „Любен Каравелов“, „Тодор Каблешков“, „Георги Бенковски“, „Яко Доросиев“, „Димчо Дебелянов“, Ослековата къща.
  79. Средна гора — връх Богдан.
  80. местност „Жерково“ — Музеят и паметникът на „Чавдарци“.
  81. Стара планина — хижа „Чавдар“.
  82. Смолян — Окръжен исторически музей, Смолянските езера.
  83. Родопи — курорт Пампорово.
  84. Родопи — връх Персенк, Чудните мостове.
  85. Стара Загора — Окръжен исторически музей, парк „Ленин“.
  86. Казанлък — Градски исторически музей, Тракийска гробница Могилата Голяма Косматка (???), къща музей Чудомир, Музей на маслодайната роза.
  87. Шипка — Храм-паметник.
  88. Стара планина — Национален парк-музей „Бузлуджа“.
  89. Стара планина — връх Столетов, Паметникът на свободата.
  90. Енергиен комплекс Марица-Изток ТЕЦ Комсомолска.
  91. Балчик — Дворецът, курортен комплекс „Албена
  92. Каварна — нос Калиакра.
  93. село Ястребино — Паметникът на 18-те партизани и ятаци.
  94. Димитровград — Музей на социалистическото строителство, Азотноторовия завод.
  95. Шумен — Окръжен исторически музей, Къща-музей „Васил Коларов“.
  96. Мадара — Археологически музей и Мадарски конник.
  97. Плиска — Археологически музей.
  98. Преслав — Археологически музей, Патлейна.
  99. Ямбол — Окръжен исторически музей.
  100. Образцово ТКЗС по избор.

     

Редактирано от Unfaithful_m
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

Топ коментиращи в тази тема

От тези места къде сте ходили? :P

 

Аз съм бил на Перперикон,Неолитните жилища,НДК :D , Музея на БАН,Баба Вида,Мадара,Плиска,Зоо-градината в София,Античния театър в Пловдив ... Май са това :P Или поне за тях сега се сещам :P

Link to comment
Сподели в други сайтове

бил съм на много места но второ място като Мадара няма...просто е божествено там

Посетил съм р. Сребърна, повечето забележителности в София, на н. Калиакра, Батак, театъра в Пловдив, във Велико Търново съм бил, на Рилския манастир, Велинград, Мелник също е мн приятно градче а избите са невероятни, Плевенската панорама, Бачковския манастир и пещерите около него, в Силистра и Тутракан съм бил, Пампорово и връх Снежанка (жалко че беше матливо, казаха че от върха на кулата се виждало Мраморно море), Смолян ми е от любимите градове, на Шипка съм ходил и паметника 1300 години България в Шумен също е мн красив

Редактирано от .::Ballantine`s™::.
Link to comment
Сподели в други сайтове

Банско определено е много красив град и си заслужава да се отиде дам било то на почивка или да се разгледа...Запазила се е старинната ни култура и има много красиви кътчета носещи много приятни усещания.Аз останах възхитена от това място от красотата на природата най-вече...Има много механи в типичен Бански стил което нещо много различно и определено трябва да посетите някоя от тези механи за да видите за какво става на въпрос.Къщите са много красиви направени в типичен старинен стил.Ако отидете на Банско ще видите,че това място е уникално и много красиво през всеки един сезон,но зимата там има най-много хора.Не пропускаите да се повозите на лифта или да покарате ски ако отидете в Банско през зимния сезон.За туристите има голямо разнообразие от хотели и частни къщи които чакат своите посетители предлагаики на гостите разнообразие от итересни забавления като СПА-центрове,фитнес зали и много др.За по-младите посетители на курорта има и няколко дискотеки.Изгледа към планината е невероятен и ако си наемете стая с изглед към нея ще се насладите на една прекрасна картина.Аз ви препоръчвам да посетите ''Йоловата механа'' няма да съжалявате :)Ето и механата:

 

7_big.jpg

 

1193158_orig.jpg

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз съм ходила на много места,макарай и да ги няма в стоте национални обекти.Но от тез съм ходила в:Мелник,Петрич,Несебър,Созопол,Варна,Велико Търново,Арбанаси,Враца,Козлудуй,Габрово,Трявна,Балчик,Каварна,Ловеч,Троян,Тетеве

,Съева дупка(ее все пак са близо до тетевен няма начин да не съм ходила ),Пзарджик,Панагюрище,Батак,Плевен,Пловдив,Карлово,Бачковския манастир,Асеновата крепост,Сливен,В София почти на всичките съм ходила...,Шипка(връх),Шумен,Ямбол..Обаче не във всички градове съм ходила във всичките музей..Въобще България много си ми харесва :) Любимото ми място Е Тетевен и околностите му(Все пак тук си живея).Отидете на Гложенският манастир и на водопада "Скока",невероятна природа просто :) След това обичам много Родопите!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз съм посетил много места и всички са прекрасни - нали е България. :aj:

Започвам по области: В Мелник ходих тази година във всички посочени обекта в статията. В Несебър съм ходил 3 пъти - прекрасен град :bi: . Също и в Малко Търново съм ходил като малък.

Във Варна ходих през 2003 - божествено е - 4 място е в ТОП-а ми за български градове. :az:

Велико Търново... Думите не стигат да опиша какво беше на екскурзията миналата пролет - КРАСОТАААА!!! Много ми харесаха Царевец и село Арбанаси, а за центъра на града да не говорим... :aj: На 2 позиция е в любимите ми градове... :g2: В Габрово съм ходил на Етъра, в Балчик ходихме в двореца и ботаническата градина - прекрасно беше, особено ботаническата. Калиакра също съм посетил - божествено е. Препоръчвам ви да отидете там!!! :bi: В Пловдив бях в края на 2003 г. и също много ми хареса и е на 3-то място в ТОП-а ми за българските градове. Хареса ми античният театър, централната улица, Альошата и др. В Сливен съм бил многократно. В Котел и Жеравна също. София сещо съм посещавал многократно, защото предпочитам самолетите за пътуване. Ходил съм на Черни връх - единственото хубаво нещов столицата (от видяните от мен). За другото - трагедия! Стара Загора е също сред любимите ми градове, най-много харесвам паркчето до гарата - много е приятно там. ;р За Шипка мога да кажа всичко прекрасно. Много ми харесва там, надявам се и друг път пак да посетя върха. В Казанлък много ми хареса гробницата. Всички забележителности в област Шумен съм посетил, но най се впечатлих от Мадарския конник - велико е!!! :clap: И моята област - Ямбол. Ходил съм и на трите забележителности. Колко случайно, нали? :lol:

 

Много искам да посетя Перперикон и Чудните мостове, Дяволското гърло също. Винаги е представлявала интерес за мен тази пещера. Панорамата в Плевен също ми е била интересна.

Дано в следващото определяне на обектите да включат и Бакаджик, Сините камъни и Карандила.

Link to comment
Сподели в други сайтове

 

 

... мм, дааа ...

 

... и аз тази година, т.е. края на лятото се запалих по тези 100 национални обекти ...

 

... бяхме на екскурзия из древна Гърция и бях запленена от доста интересни места и неща ...

 

... като се върнахме в България случайно попаднахме на тези книжки и останах разочарована от себе си - та аз не съм видяла нищо от нашите чудеса, а съм тръгнала чуждите да разглеждам ...

 

... и така вече втори месец обикаляме из нашата страна - последно посетихме Мелник, Роженския манастир и Рупите - красота!!! ...

 

... на 18-ми сме на Чудните мостове, Асеновата крепост и Бачковския манастир ...

 

... на 19-ти - Велико Търново и с. Арбанаси ...

 

... сигурна съм, че страшно много ще ми харесат ... 1000%20(30).gif1000%20(30).gif1000%20(30).gif

Link to comment
Сподели в други сайтове

OMG, ква е кратка историята за Несебър в уикипедия. Като имам време ще допълня.

И защо по дяволите ни пишат Резерват Несебър... Не ми стигат кварталенци, които ни викат така, ами сега и цяла България...

Вярно че сме единствения град с КПП, ама не сме резрват, ебаси мамата. По принцип е Старинен град Несебър. Тва резерват все 1 някви животни брат...

Редактирано от Abuuu
Link to comment
Сподели в други сайтове

OMG, ква е кратка историята за Несебър в уикипедия. Като имам време ще допълня.

И защо по дяволите ни пишат Резерват Несебър... Не ми стигат кварталенци, които ни викат така, ами сега и цяла България...

Вярно че сме единствения град с КПП, ама не сме резрват, ебаси мамата. По принцип е Старинен град Несебър. Тва резерват все 1 някви животни брат...

 

Аз също не виждам кое е общото между Несебър и резерват....Верно като е написано така все едно там живеят някви природозащитени животни а не хора...баси некомпетентното инфо...

Редактирано от Stela
Link to comment
Сподели в други сайтове

Обужавам Велико Търново,няма друг подобен град!Като вървя по кълдаръмените му улички изтръпвам и съм горд,че съм българин,а Царевец това е уникални място зареждащо има някаква магия,Арбанасий най-красивото кътче на земята!

Цялата област Смолян е уникална,красотата и величието на Родопа планина е нещо неземно,гордея се,че коренът ми произлиза от това място!

Етъра в Габрово ,много красиво място,това е най-готиното местенце от иначе противният град Габрово!

Свищов обичам го този град,уникале е и не само къщата на Алеко е с историческо значение,там е и най-красивият църковен храм,който съм виждал,самата сграда на Стопанската академия "Д.А.Ценов",сградата на "Финансовата гимназия" и най-вече местността "Паметниците",както и древният град "Нове"

Местото,което искам да посетя и ще го сторя е Видин и по-точно крепоста на "баба Вида"

Перперикон,лично мен не ме кефи,някви каменни грамади и катериш като коза

Трябваше да включат и Александровската гробница,край Хасково която е най-старата в Б-я,но може би сега като я изградят и реставрират японците ще я включат и нея!

Редактирано от rumen_folka
Link to comment
Сподели в други сайтове

Бил съм на много от тези места. Никога, ама никога, няма да излязат от съзнанието ми Батак, Царевец, Околчица и Шипка. Само като се доближа до тях и настръхвам. Веднага в съзнанието ми изплува кръв, битки... Страшно е!

Баташкото клане, връх Околчица и връх Шипка ме респектиран до краен предел. Не мога да опша чувството да си на тези места, а стихотворението на Вазов... направо се трупясваш!

Не бих искал да гледам повече шоуто "Звук и свеетлина", защото, честно казано, щях да се насера. Тези викове, тази музика, светлините... Уникално, незабравимо, и в същото време - патриотично, велико. Кара те да се чувстваш горд, че си българин, че си от потомството на една Велика България!

 

Изключвам София, защото там си го чувствам като родно. :1000 (29):

Редактирано от GiorgioCalla
Link to comment
Сподели в други сайтове

Банско определено е много красив град и си заслужава да се отиде дам било то на почивка или да се разгледа...Запазила се е старинната ни култура и има много красиви кътчета носещи много приятни усещания.Аз останах възхитена от това място от красотата на природата най-вече...Има много механи в типичен Бански стил което нещо много различно и определено трябва да посетите някоя от тези механи за да видите за какво става на въпрос.Къщите са много красиви направени в типичен старинен стил.Ако отидете на Банско ще видите,че това място е уникално и много красиво през всеки един сезон,но зимата там има най-много хора.Не пропускаите да се повозите на лифта или да покарате ски ако отидете в Банско през зимния сезон.За туристите има голямо разнообразие от хотели и частни къщи които чакат своите посетители предлагаики на гостите разнообразие от итересни забавления като СПА-центрове,фитнес зали и много др.За по-младите посетители на курорта има и няколко дискотеки.Изгледа към планината е невероятен и ако си наемете стая с изглед към нея ще се насладите на една прекрасна картина.Аз ви препоръчвам да посетите ''Йоловата механа'' няма да съжалявате :) Ето и механата:

 

7_big.jpg

 

1193158_orig.jpg

 

Не ме разбирай погрешно, не искам да ти противореча, но най-култовата механа в Банско е "Дядо Пене". Посети я някой ден и сама ще се убедиш в това. Намира се между паметника на Пайсий Хилендарски и старата църква. :happyppl:

В механата имаше една уловка. Както по традиция, във всяка една механа или в тези с голямо реноме, има редица от чанове, огромни. Да, но в тази механа имаше и едно колело от стара каруца, което беше с по-малки чанове. Уловката беше, че чужденците често удряха това колело, а поверието гласи, чее този, който удари колелото с чановете, ще черпи цялата механа. :1000 (6): Колко чужденци, а и не само, са изпразнили протмонетата си там, не е истина. :drunk:

Успях да немеря една снимка. Това, отляво, е тя: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%...nsko_centre.jpg

Редактирано от GiorgioCalla
Link to comment
Сподели в други сайтове

Посетил се около 40 обекта (без 11-те в София), т.е. съм преполовил задачата.

 

Любимите ми места са Елхово, Смолян и Малко Търново. Обожавам ги.

qp3wk4.jpg

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

От няколко години знам за т.нар. 100 национални туристически обекта и ме е доста срам, че още нямам такава карта. Била съм на една част от местата, но определено има още какво да посетя. Все се канех да си взема такава карта, ама пуста му работа - все нещо се появява и това ми намерение си оставаше само такова. Но съм решила вече съвсем сериозно, че когато се върна, ще сбъдна това си намерение!
Link to comment
Сподели в други сайтове

Не ме разбирай погрешно, не искам да ти противореча, но най-култовата механа в Банско е "Дядо Пене". Посети я някой ден и сама ще се убедиш в това. Намира се между паметника на Пайсий Хилендарски и старата църква. :happyppl:

В механата имаше една уловка. Както по традиция, във всяка една механа или в тези с голямо реноме, има редица от чанове, огромни. Да, но в тази механа имаше и едно колело от стара каруца, което беше с по-малки чанове. Уловката беше, че чужденците често удряха това колело, а поверието гласи, чее този, който удари колелото с чановете, ще черпи цялата механа. :1000 (6): Колко чужденци, а и не само, са изпразнили протмонетата си там, не е истина. :drunk:

Успях да немеря една снимка. Това, отляво, е тя: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%...nsko_centre.jpg

 

Аз не съм казала,че Йоловата е най-култовата,казах само,че я препоръчвам... :)

Механата е страхотна ти също я посети и ще се убедиш :)

А тази ''Дядо Пене'' я знам,не съм ходила в нея,но съм миналавала от там много пъти и я знам къде се намира като отида пак към Банско ще имам достатъчно време да я посетя ;)

Link to comment
Сподели в други сайтове

Посетил се около 40 обекта (без 11-те в София), т.е. съм преполовил задачата.

 

Любимите ми места са Елхово, Смолян и Малко Търново. Обожавам ги.

В Малко Търново пък кво има за гледане?
Link to comment
Сподели в други сайтове

От няколко години знам за т.нар. 100 национални туристически обекта и ме е доста срам, че още нямам такава карта.

И аз нямам карта или книга. Не знам как се води... От къде мога да си я купя?

Link to comment
Сподели в други сайтове

В Малко Търново пък кво има за гледане?

 

Мястото е вълшебно.

qp3wk4.jpg

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Мястото е вълшебно.

 

Ми ... Бил съм там и нищо вълшебно не видях ... Май не съм попаданал на подходящите места :D Другия път ше те взема за екскурзовод 1000%20(30).gif :az:

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Здравейте :)

Имам въпрос :) Някой знае ли от къде мога да се снабдя с такава книжка,туристическа,където да си слагам печати от местата,които посещавам :)

Link to comment
Сподели в други сайтове

Здравейте :)

Имам въпрос :) Някой знае ли от къде мога да се снабдя с такава книжка,туристическа,където да си слагам печати от местата,които посещавам :)

 

И аз много искам да си взема такава книжка.

 

Ето инфо:

Посещението и запознаването с обектите се удостоверява с поставянето на специален печат на съответния обект на определеното за това място в туристическите книжки, които се издават от Българския туристически съюз и се продават в туристическите дружества и в обектите, включени в движението. Отличията на движението са бронзова, сребърна и златна значка, които се връчват от Националния организационен комитет (НОК) към БТС, за посетени съответно 25, 50 и 100 обекта.

 

 

 

 

 

 

 

Иначе специално аз съм посетил към 20-30 обекта от тези. Иска ми се да посетя всичките - и старите и новите. България е толкова красива, а аз не съм видял нищо почти... Което е срамота.

 

 

Ето един хубав сайт за 100-те обекта, с много информация и снимки и е доста подреден: http://www.dechica.com/sto/

Link to comment
Сподели в други сайтове

И аз много искам да си взема такава книжка.

 

Ето инфо:

Иначе специално аз съм посетил към 20-30 обекта от тези. Иска ми се да посетя всичките - и старите и новите. България е толкова красива, а аз не съм видял нищо почти... Което е срамота.

 

 

Ето един хубав сайт за 100-те обекта, с много информация и снимки и е доста подреден: http://www.dechica.com/sto/

 

 

Съгласен съм.Имаме много история и природа,които заслужават внимание.На мен много ми се обикаля по България,с удоволствие бих посетил и места,които вече съм посещавал неведнъж.

Иначе аз се поинтересувах и ми казаха,че от почти всеки музей мога да се сдобия с такава книжка.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...