Jump to content


"Chernobyl" / "Чернобил" 2019


Препоръчани коментари

1557197620-1.jpg

Минисериалът разказва историята на инцидента в ядрената електроцентрала в Чернобил от 1986-а и смелите мъже и жени, които пожертваха себе си, за да спасят Европа от ужасяваща катастрофа.

 

Някой гледа ли този сериал?

Доста е добър, добре е направен и показва нагледно как са били нещата по това време в СССР.

Link to comment
Сподели в други сайтове

След като го изгледах се поинтересувах дали е вид документален или е творческа измислица. Оказа се - второто. Освен това е супер пропаганден. Случайно ли решиха да го пуснат в разгара на Европейските избори? Кой финансира въпросният сериал?

Общо взето, показали са СССР като най-профанския съюз, а хората в йерарфията като тотални невежи. Нищо положително не видях, само негативизъм. Не защитавам никоя страна, но ми е странно защо не направиха сериала 2016 - 30 години след събитията в Чернобил?

Link to comment
Сподели в други сайтове

Само като се замислиш, че доста късничко започват да евакуират жителите в района на Чернобил - еми, да , доста невежи са били.

Изгледай и последния епизод, там най-добре се говори за служители в нощта на аварията. 25 годишни служители с 4 месечен стаж правят тест за безопасност на реактор. След това пък пращат пожарникари да "гасят" отворено ядро.... не невежи, а крайно невежи. Виж и материалите за аварията във Фукушима и ще ти се избистрят разликите между СССР и Япония и методите им за справяне с такъв тип проблем.

 

Сериалът е абсолютно достоверен, правен е по събраните материали от разследването на инцидента, заснет е изключително добре и си личи, че не са пестили пари. СССР така или иначе не съществува, САЩ могат по хиляди други начини да дискредитират Путин и го правят, така че не мисля че чрез сериала се насаждат определени настроения в хората.

Link to comment
Сподели в други сайтове

По-скоро подозирам ЕС като основен финансов агент. Едва ли не, чрез сериала казват: социалистите са зле - некомпетентни и самозбравили се. И то в разгара на кампания за Европейски парламент. 

По принцип не харесвам социализма, както и сегашните  представители на тази половина от политическия спектър, но не може да не се отбележи, че си е здрава пропаганда. 

Иначе, наистина се казват доста верни и установени факти за аварията. Хубав е сериалът,  HBO са вложили доста ресурс за направата.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Може и да си прав. Аз СССР го харесвам отчасти, чисто идеологически, дори понякога изпитвам носталгия, въпреки че не съм живял по това време, което е странно. Но този инцидент ми е голяма слабост, доста материали съм изчел и гледал и грам не се съмнявам в нехайството на ръководствата им по това време. Сериалът наистина е негативен, но то цялата случка е такава. Има трагизъм в нея, има жертви, има предпоставки за драматични последствия в бъдещето и ето след 30 години аварията все още е проблем за страната - неизползваеми ресурси,  енергийна зависимост, охрана и поддръжка на района и пр. Едно ужасно наследство на Украйна.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 часа , meleto каза:

След като го изгледах се поинтересувах дали е вид документален или е творческа измислица. Оказа се - второто. Освен това е супер пропаганден. Случайно ли решиха да го пуснат в разгара на Европейските избори? Кой финансира въпросният сериал?

Общо взето, показали са СССР като най-профанския съюз, а хората в йерарфията като тотални невежи. Нищо положително не видях, само негативизъм. Не защитавам никоя страна, но ми е странно защо не направиха сериала 2016 - 30 години след събитията в Чернобил?

сериалът е на ЕйчБиО и няма нищо общо с ЕС

Link to comment
Сподели в други сайтове

Доста неща съм изчел за Чернобил, гледал съм и доста филми и честно казано за мен сериала е много реален и показва нагледно каква аматьорщина цари в СССР. Милиони хора включително и българи за пострадали от тяхното невежество и подценяване на ситуацията. За да не се изложат пред света, КГБ е забранило да се говори за това и чак след като из Скандинавския полуостров са засекли радиация и са били принудени да признаят. ПО този начин, милиони хора са пострадали.

 

П.С

СССР няма общо с Русия

Link to comment
Сподели в други сайтове

На мен много ми хареса, не съм наясно дали е обективен или пропаганда, но определено доста са вложили и са се постарали, да не говорим и за ненадминатата оценка 👌

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Уникален е, с голям кеф го изгледах, особено след книгата на Алексиевич. Зарибих се и по клипчета от Припят, например. Търся и други източници и документи като цяло за аварията, но просто е трудно да се отсява информацията, понеже има и супер много спекулации в пространството по темата, някои са като насадени митологеми през годините.

Като цяло съветската тогава ядрена енергетика се е оказала прехвалена, а държавните тайни супер засекретени. Отвращавам се и от това, което тук са правили Тошо Живков и хората му, прикривайки от народа информация.

Хиляди пъти предпочитам повече сегашното време от гледна точка на това, че има повече свобода, осведоменост, интеракция и т.н. от онова време на информационно затъмнение и наивитет. Супер заблудени са и олигофрените, които отиват на екскурзия в Припят и се хилят по снимките и още подобни изцепки, с което пренебрегват трагедията на хиляди хора. В смисъл... трябва малко по-предпазливо.

Link to comment
Сподели в други сайтове

С вдна дума Много хубав. С много... добре направен, добра актьорска игра, не е са пестили средства за сериала. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...