Jump to content



Феминистки ли сте?


Препоръчани коментари

Какво мислите за равнопоставеността на мъжете и жените? Смятате ли, че е време да имаме жена министър - председател? И изобщо какво мислите за това, жените да работят професии, досега достъпни само за мъже?

 

Аз съм си феминистка от малка (без някой да ме е учил на това). Винаги съм била за равнопоставеността.

 

Още като малка си показах рогата на едно момченце на детската площадка в родния ми град. Значи, на нея имаше люлки, пързалка, във формата на слонче, катерушка и балансираща люлка с четири фигурки - пиле, пате, конче и самолет. Кончето ми беше най - най любимо. Отиваме веднъж с майка ми на люлките и какво ми виждат очите - момче се качило на любимото ми конче. Отивам при него и заповеднически му казвам да слезе от коня и да отиде на самолета. Той : "Няма пък." Почваме да се караме и той ме праща при птиците, виа, че работата на момичетата била да хранят животните. Леле, как побеснях! Не му останах длъжна и му казах да върви при самолета, защото той е за момчета и че тяхната работа е да карат превозни средства и да вършат тежка работа, а момичетата имат право да яздят коне. Той не отстъпва, аз не отстъпвам. Наложи се да го преместят насила на самолета. Той почва да ме гледа сърдито, почва да обяснява как момичетата трябвало да готвят, да чистят и да гледат деца и да се грижат за животните. Аз пък му обяснявам с назидателен тон, че момичетата имат право да работят и един ден ще работят навсякъде, че светът няма да е вечно мъжки. Успях да го разстроя, бях горда със себе си, че си извоювах кончето и защитих момичешката чест. biggrin.gif th_icon_smile.gif th_icon_redface.gif th_icon_razz.gif th_icon_rolleyes.gif

 

Към днешна дата много се радвам, че жените вече влизат в армията, военновъздушните сили и гвардейския състав. Много ми се иска жените да работят и в минното дело, да са машинисти, да работят в строителството.......... Вие какво мислите за това?

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

Топ коментиращи в тази тема

Аз съм голяма фенимининимиска.

 

Жена министър предтседател вече сме имали. Ренета Инджова, октомври 1994- януари 1995. Верно служебна, ма пак е нещо.

 

Нека мислим по прогресивно, мисля че е време да имаме травестит президент. Ся изпуснахме, аз преди години подкрепях Елза Парини за тоя пост, ма се надявам до следващите президентски избори да се намери нещо подходящо в тая насока. Може и лезбийка.

 

И като искаш да видиш жени в минното дело, строителството или друга тежка физическа работа, що се не пробваш ти първо ти самата, та да ти светне що не се редите на опашка?

 

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Греда. Гледам научнопопулярни канали, в някои държави вече работят жени. С днешните технологии не е толкова тежа и трудна работата. Просто минното дело в България не е осъвременено. В другите държави използват компютри, разни джаджи, неща за мерене..............

Не се подигравай на човек, който гледа научнопопулярни предавания! :ad:

Link to comment
Сподели в други сайтове

Греда. Гледам научнопопулярни канали, в някои държави вече работят жени. С днешните технологии не е толкова тежа и трудна работата. Просто минното дело в България не е осъвременено. В другите държави използват компютри, разни джаджи, неща за мерене..............

Не се подигравай на човек, който гледа научнопопулярни предавания! :ad:

А като си толкова отворена защо ти не отидеш да работиш в някоя мина?

Link to comment
Сподели в други сайтове

Булшит. Докато не ми покажеш жени, копаещи в мината с кирки наравно с мъжете, не ми се пиши никва фениминимиска, промиваща си мозъка с научнопопулярни филми, натворени от еврогейските учени, пишещи учебници по биология за 7ми клас, и аргументити са неадекватни.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Напълно за равноправието съм и се радвам, че виждаме все повече жени в университетите и в мениджърски и шефски позиции.

 

Дразни ме обаче двуличието на някои жени - от една страна претендират да са изцяло равноправни, а от друга очакват мъжете да им отварят вратат, плащат сметката или някаква друга проява на "джентълменство". Тези две неща просто не могат да се съчетаят - изберете на коя срана ще сте.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Като кажете жена и работа в мина се сещам за един брутален филм с Чарлийз Терон, Северната страна.

 

Айде сега като с такава феминистка кажи какво мислиш за Лесбианизма, една от многото форми на феминизма?

 

 

image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Напълно за равноправието съм и се радвам, че виждаме все повече жени в университетите и в мениджърски и шефски позиции.

 

Дразни ме обаче двуличието на някои жени - от една страна претендират да са изцяло равноправни, а от друга очакват мъжете да им отварят вратат, плащат сметката или някаква друга проява на "джентълменство". Тези две неща просто не могат да се съчетаят - изберете на коя срана ще сте.

 

Тези неща са различни, защо ги сравняваш така? Това да отвориш вратата на жена примерно или да й подариш цвете, е жест. Жест на уважение и внимание към дамата, та ако ще да е трактористка или миньорка. Все пак всяка жена има нужда да се чувства такава в определени моменти.

 

Иначе не съм феминистка. За равноправие между половете съм до такава степен, колкото не съм съгласна да се подценяват жените като качества и възможности. Не мога да се съглася обаче, че тежкият физически труд е женска работа. Не мога да се съглася също, че една жена трябва да се справя с всичко сама и да разчита изцяло на себе си. На моменти съм слаба и лабилна, има случаи, в които не мога да се справя с някои неща... и ни най-малко не ме е срам от това. Не се срамувам и от факта, че не желая да работя нещо, свързано с физическо натоварване, риск, стрес и т.н.

image.jpg 116.jpg image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Кити, историята с кончето е гадна, ти си проявила агресия. Замисли се, че ако го беше помолила, целият този цирк след това нямаше да бъде нужен! Що се отнася до темата - да, и аз съм за равноправие между половете.

Доброто отношение е нещо, задължително и към двата пола според мен. Това с отварянето на врати е абсурдно, разбира се, че бих отворил врата на жена, това е уважение.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Тези неща са различни, защо ги сравняваш така? Това да отвориш вратата на жена примерно или да й подариш цвете, е жест. Жест на уважение и внимание към дамата, та ако ще да е трактористка или миньорка. Все пак всяка жена има нужда да се чувства такава в определени моменти.

 

Иначе не съм феминистка. За равноправие между половете съм до такава степен, колкото не съм съгласна да се подценяват жените като качества и възможности. Не мога да се съглася обаче, че тежкият физически труд е женска работа. Не мога да се съглася също, че една жена трябва да се справя с всичко сама и да разчита изцяло на себе си. На моменти съм слаба и лабилна, има случаи, в които не мога да се справя с някои неща... и ни най-малко не ме е срам от това. Не се срамувам и от факта, че не желая да работя нещо, свързано с физическо натоварване, риск, стрес и т.н.

 

Жест са, когато мъжът реши, че жената е дама и заслужава тези уважение и внимание. А ги сравняваме, защоти точно има много такива фенининимининимиски, които хем не желаят да работят в мина, хем се цупят, как нямало жентълмени да им отварят вратите.

 

Така че ако ша сме сириозни, то хубуу се борим за равни права на двата пола, ама жените да решават какво искат всъщност, кирки или китки.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз не бих се нарекла феминистка, а и в 21ви век не мисля, че е особено актуална тази тема.

Джентълменството няма общо. То, както и да се държиш като дама, са повече въпрос на възпитание, етикет, усещане дори. И не съм съгласна, че са "жест, когато мъжът реши, че жената е дама и ги заслужава...". Ако един мъж има обноски някакви елементарни и уважение към жените като цяло, няма значение с дама ли общува или с простачка. Аз примерно в ежедневието си съм винаги учтива и възпитана без значение отсреща дали ми отвръщат със същото.

image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Жест са, когато мъжът реши, че жената е дама и заслужава тези уважение и внимание. А ги сравняваме, защоти точно има много такива фенининимининимиски, които хем не желаят да работят в мина, хем се цупят, как нямало жентълмени да им отварят вратите.

 

Така че ако ша сме сириозни, то хубуу се борим за равни права на двата пола, ама жените да решават какво искат всъщност, кирки или китки.

 

 

И не съм съгласна, че са "жест, когато мъжът реши, че жената е дама и ги заслужава...". Ако един мъж има обноски някакви елементарни и уважение към жените като цяло, няма значение с дама ли общува или с простачка.

 

Взе ми думите :)

image.jpg 116.jpg image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз също смятам, че е до уважение и възпитание. Ала, заразлика от вас аз с най-големите простаци и простачки не мога да се държа уважително и на ниво, просто не смятам, че е етично спрямо мен самия. Не е редно да отвръщам на простотията и неуважението с доброта и уважение, така не ценя нито себе си, нито качествата си!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Не бъркайте уважението и възпитанието с джентълменството, което е конструкт на едно друго време, в което равноправие между половете съвсем не е имало. Уважение е да поздравиш някого, да бъдеш навреме, да се поинтересуваш от състоянието на човека. Отварянето на вратата, целуването на ръка, дърпането на стола и т.н. произлизат от виждането, че жените са нежни цветенца, които не могат дори да се помръднат, защото ще се счупят. Плащането на сметката произлиза от времето, когато жените не са работили (не им е било и позволено) и не са можели да си плащат сами.

 

Всъщност фундаменталният проблем с гореизброенто поведение (което нито една истинска феминистка не би трябвало да приема) е, че всички тези жестове са едностранни. Самото отваряне на вратата не е проблемно - ако просто човекът, който стигне до вратат първи, я отвори за другия. Но някоя жена да е отваряла вратата на мъж? Не е прието. Ето ви го сексизмът.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Прави си, но все пак някой трябва да те е научил да разсъждаваш така, да уважаваш жените и прочие и всичко се свежда до възпитанието.

image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Не бъркайте уважението и възпитанието с джентълменството, което е конструкт на едно друго време, в което равноправие между половете съвсем не е имало. Уважение е да поздравиш някого, да бъдеш навреме, да се поинтересуваш от състоянието на човека. Отварянето на вратата, целуването на ръка, дърпането на стола и т.н. произлизат от виждането, че жените са нежни цветенца, които не могат дори да се помръднат, защото ще се счупят. Плащането на сметката произлиза от времето, когато жените не са работили (не им е било и позволено) и не са можели да си плащат сами.

 

Всъщност фундаменталният проблем с гореизброенто поведение (което нито една истинска феминистка не би трябвало да приема) е, че всички тези жестове са едностранни. Самото отваряне на вратата не е проблемно - ако просто човекът, който стигне до вратат първи, я отвори за другия. Но някоя жена да е отваряла вратата на мъж? Не е прието. Ето ви го сексизмът.

 

Усещам някакъв хейт в поста ти, едва ли не "С какво сте по-специални, че ще ви слугувам и ще ви плащам сметките?". Не мога да се съглася с подобни твърдения, но явно твоето виждане за нещата е такова.

image.jpg 116.jpg image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Усещам някакъв хейт в поста ти, едва ли не "С какво сте по-специални, че ще ви слугувам и ще ви плащам сметките?". Не мога да се съглася с подобни твърдения, но явно твоето виждане за нещата е такова.

Не, не, напротив, хейтът е по-скоро към системата, която е толкова против жените - защото с векове ни е насаждано, че жените не могат да се справят сами, не могат да работят, не могат да печелят пари, не могат да са успешни - и чак ни е трудно да се оттърсим от тези старомодни "джентълменски" навици.

 

Но иначе аз се старая да не отварям врати на жени, защото е глупаво - наистина можете сами да си отворите вратата. :1000 (29): По-добре да ме помислят за неучтив, отколкото за сексист. Ти си казваш, че не си феминистка - в такъв случай няма нищо лошо да си обичаш по-традиционното поведение, в което мъжът "ухажва" жената :1000 (6):

Link to comment
Сподели в други сайтове

Не, не, напротив, хейтът е по-скоро към системата, която е толкова против жените - защото с векове ни е насаждано, че жените не могат да се справят сами, не могат да работят, не могат да печелят пари, не могат да са успешни - и чак ни е трудно да се оттърсим от тези старомодни "джентълменски" навици.

 

Но иначе аз се старая да не отварям врати на жени, защото е глупаво - наистина можете сами да си отворите вратата. :1000 (29): По-добре да ме помислят за неучтив, отколкото за сексист. Ти си казваш, че не си феминистка - в такъв случай няма нищо лошо да си обичаш по-традиционното поведение, в което мъжът "ухажва" жената :1000 (6):

 

А защо поставяш въпроса дали могат или не могат да си отворят вратата. Естествено, че могат, както могат да си платят сметката, да си носят торбите от магазина или багажа, да си дръпнат стола и т.н. но не е там смисълът. По този начин показваш уважение и грижа към жената. Също показва и отношение, възпитание, начин на мислене... на мен изключително рядко ми се е случвало някой да ми отвори вратата или да ми дръпне стола примерно, но когато се е случвало ми е ставало приятно и автоматично този човек ми се е издигал в очите. :) (Е, после се е сгромолясвал също толкова бързо, но това е друг въпрос :1000 (29): )

image.jpg 116.jpg image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

А защо трябва мнението ми за някой да зависи от това дали ми е отворил вратата или не?

 

Лично аз, пак казвам, отварянето на вратата и прочее, е привилегия, която трябва да бъде заслужена. Ако някой иска да бъда жентълмен, нека и от другата страна да има дама. И какво общо имат образование, въпитание, начин на мислене и тн по темата? Актуалните течения в тази насока по света и у съседните измерения, заразлика от у нас, са за точно за равноправие, и дет се вика, ако седиш да държиш вратата на някоя може и да си отнесеш боя. Щот ще се окаже некое реджаващо феминаци.

 

Ама пак казвам, жените нещо и вие не знаете какво искате (като цяло) - хем нека сме равни, ама само докъдето ви изнася, и хем нека сте расли в саксии и няма лошо да ни глезят като такива.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Аз не казвам, че от това ми зависи мнението, а само, че прави добро впечатление. То може и най-големия кавалер да е кръгла нула като личност. А възпитанието, начина на мислене имат значение, защото е много важен примера на родителите в семейството и какво възприема и попива човек още от ранна детска възраст. Повечето, които са изразснали в проблемни семейства или в домове е нормално да нямат идея как да се държат или да не се сещат за най-елементарни жестове на внимание. Отношението и поведението говорят много за наличието или отсъствието на интелект, за това как разсъждава този човек. Имат връзка нещата.

 

И отново казвам, че за мен лично равноправието и джентълменството са коренно различни неща и няма база за сравнение. Това, че дамата Х работи професията Х и се оправя сама в живота, съвсем не означава, че не трябва към нея да бъде проявявано уважение и внимание като от мъж към жена.

image.jpg 116.jpg image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Мисля, че не ни разбрахте. И аз, и Ружето сме жени, които можем да се оправяме сами в живота, работим, изкарваме пари, можем да отваряме врати, да си дърпаме сами стола, не държим да ни засипват с комплименти, цветя и подаръци, да ни целуват ръка и прочие.... Просто е въпрос на възпитание да се държиш уважително с една жена, а и с другите хора като цяло.
image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Абе това го разбрахме, по скоро загубихме нишката с феминизма.

Аз още търся тази с кончето от разказа на Кити и равнопоставеността между половете, уви не я откривам!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Абе това го разбрахме, по скоро загубихме нишката с феминизма.

Еми, както казах и по-рано, в 21ви век не е много актуална темата за феминизма. Суфражистките движения са си постигнали целта. Това, което Кити иска е да получава всичко на готово, някой да я глези и гледа като писано яйце, което според мен е точно обратнотло на феминизъм, но както и да е.

image.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...