Jump to content


Атаката срещу Република Еквадор. Какво става в Лондон и защо?


Препоръчани коментари

Атаката срещу Република Еквадор. Какво става в Лондон и защо?


Сега ще говорим за геополитика и за свободната информация в мрежата.

Всичко, случващо се днес, технически (в смисъл „политически") започва на 12 декември 2008 г. Според някои, започва през септември същата година. Но бяха нужни 4 години, преди вълната да удари Европа и САЩ.

Може би е по-добре да започнем от самото начало, за да обясним случващото се.
Всъщност е по-добре да започнем от края.
С някой конкретен въпрос, който – доста е възможно – малко хора в Европа си задават.

Имам предвид случая с Джулиан Асанж, Уикилийкс и Република Еквадор.
Защо случаят избухна днес?
Защо Джулиан Асанж избра една малка, тиха южноамериканска държавица с почти никакво значение?
Как така се случи, че короната на британската империя побесня и бе ошамаросана пред целия свят от някакъв си г-н Патино, външен министър на Еквадор, според европейците и американците един истински Господин Никой, позволил си да отговори на световния суперелит (разбирай Foreign Office на Нейно Величество) по начин, който допреди 5 години би предизвикал само насмешка със съжаление и презрение, а днес този Господин Никой ги принуждава да се отдръпнат и извинят пред целия свят?

Защо Еквадор? И защо сега?

Всичко бе предвидимо и повече от ясно.

Да уточня: това бе ясно за целия американски континент, за Австралия, Нова Зеландия, Дания, скандинавските страни. Но Европа и Вашингтон мислеха, че светът е същият като преди 10 години. Защото Европа – и, естествено, Италия – е 100% евроцентристка (1), живее под постоянни медийни полудиктаторски бомбардировки, няма никаква представа какво се случва в останалия свят, но – и това е най-важното – мисли още като през 1812 година, тоест: „ако Европа се срине, ще се срине целият свят; ако еврото се срине и Европа се разпадне, ще изчезне световната цивилизация" и не променя колониалното си мислене. Но в света съвсем не е така. В Италия, например, никой не знае за битката (която скоро ще се превърне в открит бой) между Бразилия и ООН, зле водена от Кристин Лагард, президентката на Международния валутен фонд, относно една формална, банална, почти глупава концепция, но която би могла да има огромни психо-символични последствия: Италия официално е изпаднала. Вече не е осмата сила в света, а девета. Задмината е от Бразилия. Затова на следващата среща на групата Г8 Италия няма да бъде поканена, а ще отиде Бразилия. Оттук и решението да се премахне Г8 и да бъде превърната в Г10. Хванали са се за гърлата.

Първата Истинска новина (за който иска да получи истинска информация за истинския свят) е следната:

Европа, водена от Англия и Германия, не може (не иска) да признае триумфа на кейнсианството (2) в южноамериканските държави и тяхната поява на историческата сцена като автономни политически герои. За Европа важи принципът „да си стоят у дома, да не ни притесняват и да ни благодарят, че сме ги оставили да преживяват, както правим с африканските държави. В противен случай там един след друг ще свършат като Кадафи". В общи линии, идеята е тази.

В последните 40 дни от Южна Америка пристигнаха три силни отговора: а в Европа нищо не се каза. Абсолютно нищо за последния (най-важния) от 3-ти август, макар че бе излъчен директно от нюйоркското седалище на Международния валутен фонд. Никой не го излъчи в Европа, с изключение на Кралство Дания. И така, давайки си сметка, че съществува всеобща световна медийна цензура, и давайки си сметка, че ако телевизията не го излъчи, не се намира в интернет и по въпроса не пише нищо в Уикипедия, то това значи, че не съществува. Южна Америка избра възможно най-интелигентно следната световна медийна сцена: сърцето на олигархичния финансов сектор на планетата – лондонското Сити.

Сега, нека да пристъпим към фактите.

Джулиан Асанж на 15 юни 2012 г. разбира, че с него е свършено. Намира се в Лондон. Английските агенти ще го арестуват следващата седмица, ще го отведат в Стокхолм, където на летището няма да го посрещне полицията на Нейно Величество шведската кралица, а двама офицери от ЦРУ и един американски дипломат, които на базата на специални официални договори, подписани от двете страни, ще приложат „правото за военна опция в случай на деклариран военен конфликт", твърдейки, че Джулиан Асанж „активно се е намесил" във войната НАТО-Ирак, докато войната е била в действие.

Ще го отведат директно в САЩ, в щата Тексас, където ще бъде изправен пред съд за терористичните си действия, и ще апелират за смъртна присъда на базата на закона Патриот акт. Асанж се консултира с групата си и взимат правилното решение след 3 дни трескава размяна на съобщения из цялата планета. „Отивай в посолството на Еквадор, пеша, с метрото, и остани там". В 9 сутринта на 19 юни влиза в посолството на Еквадор. Никакви новини, никой не го знае. Групата му започва преговори с английските агенти в Лондон, с шведите в Стокхолм и с американските дипломати в Рио де Жанейро. Уговарят се: „да избегнем риска от атентати и да изчакаме да мине Олимпиадата, на 13-ти август ще може да замине за Южна Америка, ще направим всичко тихомълком, само да не се разчуе". Неговите хора се съгласяват, но в същото време не вярват (и с право) на англо-американците. Разтичват се и правят два страхотни удара. Първият на 3-ти, вторият на 4-ти август.

На 3 август 2012 г., 16 месеца по-рано от очакваното, президентката на Република Аржентина Кристина Киршнер, се представя във филиала на Международния валутен фонд в Манхатън, съпроводена от своя икономически министър и от външния министър на Еквадор, Патино, като представители на ALBA(акроним на Боливарския алианс на Америките) - икономически съюз, включващ Еквадор, Боливия и Венецуела. Възползвайки се от случая, Киршнер се оставя да бъде фотографирана и заснета от телевизиите с един огромен плакат, на който е изобразен чек за 12 милиарда евро за Международния валутен фонд, с дата за осребряване 31 декември 2013 година, издаден от аржентинското правителство няколко часа по-рано.

„С тази вноска Република Аржентина доказва, че е способна да плати, че е отговорна и надеждна държава за всеки, желаещ да инвестира парите си.През 2003-та година обявихме фалит, но отказахме да поискаме изтриване на дълга: просто избрахме да обявим официално банкрут и поискахме 10-годишна отсрочка, за да върнем парите на всички, включително и лихвите. 10 дълги години живяхме в изолация. 10 дълги години протестирахме, оспорвахме и се борихме срещу решенията на Международния валутен фонд, който искаше да ни наложи рестриктивни икономически мерки, твърдейки, че това е единственият път. Ние последвахме един различен път, точно противоположния: този на кейнсианството, базиращо се върху социални разходи, върху честна и устойчива подкрепа за населението. И върху инвестиции в инфраструктурата, изследванията, иновациите, инвестирайки, вместо орязвайки бюджета. Разрешихме своите проблеми. Оправихме се. Не само. Днес сме способни да обявим плащането на последната вноска 16 месеца предварително. Идеите на Международния валутен фонд и на Световната банка по икономическите въпроси са грешни, неправилни. И тогава бяха такива, и сега. Който иска да работи, да създава работни места и богатство, е добре дошъл в Аржентина: ние сме нация, която доказа, че е сигурна, затова претендираме уважение и спазване на принципите и правилата от страна на всички, имайки предвид, че ние първи демонстрирахме, че спазваме международните закони…"

Веднага след това (15 минути по-късно) Киршнер представя официална жалба срещу Великобритания и САЩ пред СТО (Световната търговска организация), най-важната асоциация на планетата за търговски отношения, включвайки в жалбата и Международния валутен фонд, благодарение на файловете, предоставени от Уикилийкс, ще рече, от Асанж. Аржентина връща дълга си, но сега иска да й бъдат заплатени щетите. Със съответните лихви. „Искаха това, добре, получиха го. Време е да си платят". Това е битка между Киршнер и Лагард. Двете Кристини се дуелират безпощадно от година. Благодарение (или по вина) на Асанж, чиято група държи всички записи от редица разговори между различни правителства на планетата, включващи САЩ, Великобритания, Италия, Германия, Ватикана, в които се говори предимно за икономика. Осама бин Ладен е изпратен в небитието и сега е заменен от Джон Мейнард Кейнс – той се е превърнал във враг номер едно на големите сили. В тези дълги записи се говори как да се поставят на колене южноамериканските икономики, как да им бъдат отнети енергийните ресурси, как да им се попречи да се съвземат и да се развиват, как да се попречи на техните правителства да следват кейнсиански икономически планове и да бъдат принудени да следват нарежданията на Международния валутен фонд, чиято единствена цел е да се наложи неоколониална политика в полза на Испания, Италия и Германия чрез английски капитали. Голяма част от файловете вече са публикувани в интернет. Повечето от тях са предоставени с удоволствие от Асанж на посланика във Великобритания на държавата Еквадор, която – все още говорим за случващото се на 3-ти август в Ню Йорк – напомня коя е и какво е направила.

По-точно, тя е първата страна от южноамериканския континент, и първата нация в света от 1948-ма година насам, приложила концепцията за „омразен дълг" (3) и по-точно „политически и технически отказ да върне на международната общност държавните си дългове, тъй като те са поети от предишните правителства чрез корупция, нарушаване на законите и нарушаване на конституцията". На 12 декември 2008 г. новоизбраният президент на Еквадор Рафаел Кореа (БВП около 50 милиарда евро, 30 пъти по-малък от Италия) официално декларира в директно излъчване по телевизията на целия американски континент, че „изтрива националния дълг, считайки го за „омразен", тъй като е неморален; създаден е в разрез с конституцията, подтискайки народа, чрез измама. Убеждават ни, че което е закон, тоест е легитимирано, значи е правилно. Не е така: от днес в земята на Еквадор важи новият конституционен принцип, според който само което е правилно за населението може да бъде закон".

Дългът е 11 милиарда евро. Международният валутен фонд изтрива Еквадор от списъка с цивилизованите нации: няма да получи никога повече каквато и да е помощ от никой. „Страната трябва да се изолира", заявява Доминик Строс-Кан, тогава изпълнителен директор на валутния фонд. Страната е на колене. На другия ден Уго Чавес обявява официално, че ще даде своя принос, доставяйки гратис петрол и газ на Еквадор за 10 години. Четири часа по-късно бразилският президент Лула обявява по телевизията, че ще предостави гратис 100 тона дневно пшеница, ориз, соя и плодове за прехраната на населението, докато страната не си стъпи на краката. Вечерта Аржентина обявява, че ще предостави на Еквадор гратис 3% от своята продукция на телешко месо първо качество, за да гарантира количеството протеини за населението. На другата сутрин в Боливия Ево Моралес легализира националната продукция на растението кока и го обявява за колективно благо. Налага данък на производителите на листа от кока и предлага на Еквадор заем от 5 милиарда евро с нулева лихва, който да се върне за 10 години чрез 120 вноски. Два дни по-късно Еквадор подава официална жалба срещу Юнайтед фрут къмпани (Чикита) и Дел Монте за „робовладелчество и престъпления срещу човечеството", национализира банановата индустрия (Еквадор е най-големият производител на банани в света) и лансира национален план за инвестиции в чистото био и екоземеделие. Десет дни по-късно, баварските Зелени, Зелените от Schleswig Holstein, в Италия Conad и в Дания Haagen Daaz, декларират интереса си за незабавно подписване на 10-годишни договори за изкупуване на произведените банани по официални финансови пътища и в евро-валута на Чикагската търговска борса.
На 20 декември 2008 г., реагирайки на зова за помощ на Юнайтед фрут къмпани, президентът Джордж Буш (с изтичащ мандат, но все още официално на власт до 17 януари 2009 г.) обявява „решението на Еквадор за нулево и криминално" и претендира за изключване на страната от ООН: „готови сме дори на военна намеса, за да защитим интересите на САЩ". На следващата сутрин мощното адвокатско студио от Ню Йорк „Голдбърг и Голдбърг" представя защитна записка, твърдейки, че съществува юридически прецедент. Шест часа по-късно САЩ се предават и налагат на международната общност приемането и легитимирането на понятието за „омразен дълг". Доказва се, че Юнайтед фрут къмпани е „мултинационална компания, систематично прилагаща политическа корупция" и е осъдена да заплати щети за 6 милиарда евро.

Обръщам внимание, че „юридическият прецедент" (до ден днешен неизвестен за повечето европейци) е с дата 4 януари 2003 г. и носи подписа на Джордж Буш. Да, точно. Случва се в Ирак, който тогава „технически" е американско владение, тъй като е окупиран от пехотинците и е с временно правителство, непризнато от ООН. Саддам Хюсеин е оставил заеми за 250 милиарда евро (от които 40 милиарда са към Италия, благодарение на маневрите на Тарик Азиз, вице на Саддам и човек на Опус дей, верен на Ватикана), който САЩ изтриват, използвайки концепцията за „омразен дълг" и създавайки по този начин исторически пресен прецедент.

Нюйоркските адвокати на Еквадор предлагат на американското правителство следния избор: или приемат и си замълчават, или ако се анулира решението на Еквадор, тогава се анулира и решението относно Ирак и американската хазна трябва веднага да върне на всички 250-те милиарда евро, включително с лихвите за 4 години. Обама, все още не встъпил в длъжност, но вече избран, задължава Буш да се откаже. Дебелата сметка на нюйоркските адвокати я плаща правителството на Бразилия.

Тогава се ражда модерната Южна Америка.

И легендата за Рафаел Кореа, избраният президент в Еквадор, расте и се разпространява. Не е местен селянин като Моралес, синдикалист като Лула, военен като Чавес. Съвсем различен е. Произлиза от семейство на висшата карибска аристокрация и е католик- интелектуалец. Завършил икономика и планиране в Харвард, вярващ католик, той се самоопределя като „християнин-социалист като Христос, винаги на страната на нуждаещите и страдащите". Първото му официално действие се състои в замразяването на всички сметки на IOR в католическите банки в Кито, като сумата се насочва към една социална програма в помощ на най-бедните слоеве. Арестува цялата политическа класа от предходното правителство, която е изправена пред съда с редовен процес. Всички влизат в затвора със средни присъди от по 10 години при строг режим.

Конфискувано е богатството им, национализира се собствеността им и се преразпределя към екологичните земеделски кооперативи. Кореа изпраща писмо на папа Рацингер, и обявявайки се за „ винаги покорен слуга на Негово Светейшество" официално иска от Ватикана да изпраща в Еквадор само „религиозни деятели с дълбока духовност и които желаят да помагат на нуждаещите се, да избягва търсещите да правят бизнес, които ще попаднат под ударите на Човешкия закон".

Всичко това днес можем да го разкажем, благодарение на полудялото Външно министерство на Англия. Днес по цялата планета Земя се говори за Рафаел Кореа, за Еквадор, за „омразния дълг", за новата Южна Америка, опълчила се срещу колониализма и робството на европейските и американските мултинационални корпорации.

В Италия го правя аз, надявайки се да бъда един от многото.

Дотук обяснихме „защо Еквадор".

Един ясен сигнал, изпратен от групата на Асанж към тези, които искат да видят и да осъзнаят, че НяНА (Няма Никаква Алтернатива) е просто лъжа. Не е вярно, че няма никаква алтернатива. От 400 години, откакто европейците откриват богатите на калий банани, еквадорците живеят в бедност, експлоатация, мизерия, докато стотици години наред една група брутални олигарси богатее на техен гръб. Вече не е така. И никога вече няма да е така. Освен, ако не победят Мит Ромни, Марио Драги, Марио Монти, Дейвид Камерън и финансовата олигархия. Примерът на Еквадор е жив и може да бъде повторен във всяка африканска или азиатска нация в света.
Дори и в Европа.

Затова Джулиан Асанж избра Еквадор.

Но историята не свършва тук.

Решаващият удар срещу системата идва от една новина, разпространена (не случайно) на 4 август 2012 г. „Джулиан Асанж упълномощява испанския съдия Балдасар Гарсон, за да го представлява пред закона във всяка страна на планетата".

Но кой е Гарсон?
Той е обществен враг номер едно на организираната престъпност.
Той е обществен враг номер едно на Опус дей.
Той е най-жестокият противник на Берлускони.
Той е безспорно най-опасният враг на световната банкова система.

Испанският съдия с 35-годишна практика и опит зад гърба си, е водил най-важните испански процеси през последните 25 години. Експерт по „медии и финанси" и най-вече експерт по проследяване на акции и финансови сделки, през 1993 г. излиза на международната сцена, представяйки жалба срещу Силвио Берлускони и Феделе Конфалониери (с искане да бъдат арестувани), заради аферите им с Телесинко, Пентафилм, Фининвест, Рете Италия и Ле синя, от които става ясно, че Пентафилм (съсобственост на Берлускони и Чеки Гори, тоест на десницата и левицата заедно) например купува за 100 долара правата върху един филм от Колумбия Пикчърс, продава ги за 500 долара на Телесинко. Тя от своя страна ги препродава за 1000 на Рете Италия и накрая – ги продава на RAI в 142 случая по три пъти: на RAI1, RAI2 и RAI3. Един и същи филм. Тоест RAI (ще рече – ние!) плаща правата на един филм 20 пъти над тяхната пазарна стойност и го купува 3 пъти, и в това са замесени всички партии. Когато в крайна сметка се стига до ядрото на тази история, Берлускони е министър-председател, затова Гарсон е спрян от Европейския съюз. Постига само половин победа. Затваря Телесинко и изпраща в затвора испанските й мениджъри. Но Берлускони през 2003 г. пак се появява чрез Медиасет. Битката се подновява, Гарсон чака в засада. През 2006-та смята, че най-накрая е успял, но тогавашното италианско правителство (на Проди) помага на Берлускони да се измъкне.

През 2004 г. Гарсон започва разследване срещу папа Войтила и срещу управителите на ватиканската банка IOR в Испания и Аржентина, свързано с финансирането и подкрепата от страна на Ватикана на военните хунти на Пиночет и Видела в Южна Америка. През 2010 г. Гарсон отваря студио по международно право, занимаващо се специално с дела, свързани с „медии и финанси" със седалище в Хага, Холандия. Той е съдията, завирал носа си в най-парещите случаи от медийната сфера на Европа през последните 20 години. Като официален адвокат на Асанж, съдия Гарсон има достъп до 145 000 файла от ръцете на Асанж, които все още не са публикувани. Вече обяви, че неговото студио е готово да подведе под отговорност различни държавни глави на западни държави пред Международния съд в Хага. Обвиненията ще бъдат „престъпления срещу човечеството, престъпления срещу личността".

Битката продължава.
И това е от основно значение преди всичко за бъдещето на свободата в интернет.

САЩ не крият, че искат смъртта му. Англичаните също.
Но ще имат доста проблеми, защото в същото време, въпреки че е твърде параноичен (и има пълното право да е такъв), Асанж успя да създаде група, разпръсната из цялата планета, която се занимава с контра-информация (истинска, не като италианската). Нейните членове са анонимни. Никой не знае кои са. Нямат сайт, който да ги идентифицира. Просто публикуват в мрежата данни, новини, информация, събития. После, който иска да види, знае къде да ги търси и който иска да разбере, разбира.

Когато температурата се покачва, всичко излиза на повърхността.
И тогава всички подскачат.
В Южна Америка го наричат „Английски танц".
Да се надяваме само, че няма да има болезнени и кървави последствия.

Ето защо Асанж е в посолството на Еквадор.
Ето защо Гарсон го защитава.
Ето защо тази история за Южна Америка трябва да бъде разказана.
Ето защо Британската империя е полудяла и го иска мъртъв.
Защото Асанж има достъп до материали от директен източник.

И само фактът, че ги казва и разпространява, изкарва наяве картите на управляващите и напомня на хората, че живеем в Невидима Медийна Война.
Не знаят какво да направят, за да спрат това разпространение на информация за случващото се в света.
Досега нямаха никакви проблеми, затъпявайки и успивайки човечеството.
Но в случай, че то се събуди, властта ще изпадне в неудобно положение.

Уикилийкс не бива да се чете като жълто вестниче.
Не е такова.
Има хора, които, за да публикуват една информация от интернет клуб в Канбера, Богота или Сен Тропе, рискуват кожата си.
Тези анонимни заслужават нашето уважение.
И освен това ни напомнят, че утре не можем да кажем „Ама ние не знаехме".

Днес, който иска да знае, всичко му е поднесено. Стига да потърси.

Ако после, с цялото това Знание, един сърфиращ из нета, не направи нищо, си е негов личен избор.
Което ще рече: докато не изгоним вонящата политическа класа, която не представлява нашите интереси, просто плямпаме напразно. Защото вече всички знаем как стоят нещата.

Не можем да се оплакваме и учудваме, че в Италия никой никога не е говорил за Еквадор, за Рафаел Кореа, за случващото се в Южна Америка, за страшната битка, която се води между аржентинската и бразилската президентки от една страна, и Кристин Лагард и Меркел, от друга.

Защо се учудваме тогава, че англичаните искат да нападнат посолството на Еквадор в Лондон?
Не се е случвало дори и в най-горещите периоди на Студената война.

Какво казват в Южна Америка, когато някой попита, „ама какво става в Европа, какво се случва там?"
Вече навсякъде отговорът е един и същ: „В Европа спят. Не знаят, че животът съществува".



(1) Евроцентризмът е геополитическа доктрина, според която Европа е „центърът" на света.Бел.прев.

(2) Кейнсианство – икономическа доктрина от смесен тип. По името на създателя й Джон Мейнард Кейнс, английски икономист. Предвижда капиталистически начин на производство, придружен от силно държавно участие в икономиката с цел смекчаване на крайностите на капитализма. Предвижда социалистически тип образование, здравеопазване и социална политика, както и контрол върху основните отрасли на икономиката. Кейнсианството е икономическата доктрина, приложена в света след срива на чистата капиталистическа икономика през 30-те години и води до превръщането на западните държави в социални. След кризата на кейнсианската икономика през 70-те години започва завръщане към доктрината на чистия капитализъм под името „неолиберизъм", който днес е основната икономическа доктрина в западните държави, както и в страните от бившия социалистически блок. За допълнителна информация, виж книгата „Шоковата доктрина" на Нейоми Клайн, изд. Изток-Запад, 2011 г. бел.прев.


(3) Омразен дълг - Три са нужните условия, за да може един дълг да се определи като „омразен": 1. Правителството трябва да е сключило дълга без знанието и одобрението на гражданите. 2. Парите трябва да са използвани за дейности, от които гражданите не са се възползвали. 3. Кредиторите трябва да са знаели за тази ситуация, но да не ги е интересувало. Допълнително по темата, виж документалния филм „Дългокрация" на адресhttp://www.dokumentalni.com/?p=1018 бел.прев.



автор: Серджо ди Кори Модилиани
превод: Даниела Пенкова

източник: dokumentalni.blog.bg

http://www.saprotiva.com/atakata-sreshtu-r...ondon-i-zashto/
Link to comment
Сподели в други сайтове

Дълго е, но е интересно и важно да се пеочете. Надявам се не сте забравили да четете и не ви мързи да си "обременявате мозъците с глупости, които не ви вълнуват или не можете да направите нищо".

 

Надявам се повече хора да го прочетат!

Link to comment
Сподели в други сайтове

Статията е интересна безспорно. Европейците и американците трябва биха били много наивни ако продължават да игнорират Южна Америка и процесите, които се случват там. Разбира се, че клоуни като Уго Чавес и Ево Моралез не могат да бъдат пример за добро управление, корпуцията все още е движеща сила на целия континент, но има светлина в тунела. Нещата ще станат още по-видими межди 2014 и 2016, когато една от новите световни суперсили - Бразилия ще домакинства 2-те най-важни спортни събития в световен мащаб - Световното по футбол и Олимпиадата, като по този начин ще демонстрира по най-категоричен начин, че светът е променен.

 

 

И все пак, от чисто европатриотични чувства аз се надявам Европа да намери своя път и в близко или далечно бъдеще отново да стане водещият от културна и икономическа гледна точка континент на света.

 

 

А давайки малко по-професионално мнение, смея да кажа, че със сигурност симпатизирам повече на Кейнсианството за сметка на неолиберализма. Разбира се, намесата на държавата трябва да става много внимателно и само с цел да защити интересът на обществото, а не за да прокарва лобистки интереси на свои хора.

image.jpgimage.jpgimage.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

А давайки малко по-професионално мнение, смея да кажа, че със сигурност симпатизирам повече на Кейнсианството за сметка на неолиберализма. Разбира се, намесата на държавата трябва да става много внимателно и само с цел да защити интересът на обществото, а не за да прокарва лобистки интереси на свои хора.

Аз винаги съм искал да има система която да е взела най-доброто от комунизма и капитализма. Не знаех за съществуването на кейнсианството и ми беше много хубаво да прочета че наистина съществува такова нещо.

 

Доколкото знам управлението на Беларус е по този начин, с малко повече пристрастия към социализма, но все пак.... Сега разбирам, че и Аржентина, Бразилия, Китай, Еквадор и т.н... също по този начин действат и както се вижда е най-правилния.

 

 

Иначе според мен в света НЕ ТРЯБВА да има една или две или три суперсили и те да господстват и да командват всички останали държави. Нито САЩ, нито СССР нито никой...

 

Иначе Уго Чавес не е смешник, защото от идването си на власт човека е променил огромно много неща и то в положителен аспект във Венецуела.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Венецуела е типичен пример за псевдонародно управление биещо на диктатура. Като забраняваш чужди компании и национализираш цели отрасли не значи, че вършиш добро за страната си. Отдавна е доказано, че държавата независимо в какъв строй НЕ Е добър стопанин и частната инициатива е от ключово значение за развитието на икономиката и обществото.

 

Уго Чавес и сродните му са слаби икономисти, заклети популисти, които с подобни лесни за изпълнения действия просто хвърлят прах в очите на хората. Ако бяха добри политици щяха да проведат икономически реформи, с които да гарантират, че частните компании освен за своя ще работят и за обществения интерес. Ако във Венецуела имаше независима съдебна система, независими и вършещи работа контролни органи нямаше големи чужди корпорации да си правят каквото искат.

 

На света НЯМА държава, която да е преуспяла с управление тип Чавес или Лукашенко. И основната причина е, че зад видимо загриженото за хората лице на тези лидери всъщност се крият умели бизнесмени с натрупани милиарди в чужди банки. Такъв беше Кадафи, такъв беше Мубарак, такъв е Ахмадинеджад, такъв е Чавес, Моралез и сие... А да не говорим колко още по-страшно е положението в централната и южната част на Африка. Трябва да стане ясно, че демокрацията и свободите следва да са изконни човешки права и, че авторитарни управления нямат място в модерния свят.

image.jpgimage.jpgimage.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Венецуела е типичен пример за псевдонародно управление биещо на диктатура. Като забраняваш чужди компании и национализираш цели отрасли не значи, че вършиш добро за страната си. Отдавна е доказано, че държавата независимо в какъв строй НЕ Е добър стопанин и частната инициатива е от ключово значение за развитието на икономиката и обществото.

 

Уго Чавес и сродните му са слаби икономисти, заклети популисти, които с подобни лесни за изпълнения действия просто хвърлят прах в очите на хората. Ако бяха добри политици щяха да проведат икономически реформи, с които да гарантират, че частните компании освен за своя ще работят и за обществения интерес. Ако във Венецуела имаше независима съдебна система, независими и вършещи работа контролни органи нямаше големи чужди корпорации да си правят каквото искат.

 

На света НЯМА държава, която да е преуспяла с управление тип Чавес или Лукашенко. И основната причина е, че зад видимо загриженото за хората лице на тези лидери всъщност се крият умели бизнесмени с натрупани милиарди в чужди банки. Такъв беше Кадафи, такъв беше Мубарак, такъв е Ахмадинеджад, такъв е Чавес, Моралез и сие... А да не говорим колко още по-страшно е положението в централната и южната част на Африка. Трябва да стане ясно, че демокрацията и свободите следва да са изконни човешки права и, че авторитарни управления нямат място в модерния свят.

 

Абсолютни глупости дрънкаш пак. Та кой е по-добър собственик на родни заводи, земи, ресурси и имоти от държавата бе? Някой дошъл от майната си единствено и само да експлоатира и да краде ли??? Тва ли е хубавото. Аман от такива "чужди инвестиции" вече. Да си даваме РОДНОТО злато за без пари на някви корпорации които го добиват....

 

Че благодарение на Уго Чавес Венецуела в момента е под номер 3 в света по добив на нефт. Че благодарение на него е образовано 99% от населението, а допреди това са ги държали в невидение... Че на всеки пакет ориз, фасул и кафе който си купуваш от магазина ти е написан абзац от конституцията на Венецуела в който пише какви права имаш. Че е изгонил чуждите корпорации от страната си и е дал на населението да обработва земите си... Тва ли му е псевдо-управлението????

 

Ако Уго Чавес не беше добър политик нямаше САЩ да го мразят толкова, медиите във Венецуела нямаше да го плюят постоянно и нямаше да го отвлекат и да направят преврат и да медиите да инсцинират по отвратителен начин чрез монтажи американските политически ку*венски игрички.... И нямаше да се съберат МИЛИОНИ хора в негова подкрепа искайки да нахлуят в Президентството и да линчуват новосформралата се политическа мафия в страната им, която за щастие успяват да изгонят, а Уго Чавес е освободен и ХОРАТА го връщат на власт.

 

Освен всичко Венецуела и Куба са страните номер едно в света които помагат на страни от третия свят.

 

Видял съм кво е построено по времето на комунизма тук, видял съм и кво е построено преди и след него - абсолютно нищо...

 

ВИНАГИ по време на диктатура една държава преуспява. Примерите са милиони - като се почне от управлението на Кан Крум и се стигне до династията Мин.

 

И под диктатура нямам предвид нарушаване на човекши права и експлоатация.

 

И тия банкови сметки са само в пропагандните материали на чуждите корпоративни колонизатори. Колкото Тодор Живков е имал милиони в чужди банки, толкова и Уго Чавес... Че човека който построи България през 20 век си отиде със скъсани чорапи....

 

Айде да не разводняваме пак темата със споровете ни с теб. Да се придържаме към заглавието.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ето ви линк за един страхотен документален филм на американец който показва ТЕРОРА и ПОРОБИТЕЛСТВОТО на САЩ над много от латиноамериканските държави... Еквадор, Боливия, Гватемала, Венецуела, Чили, Перу,...

 

Как са избивали хора, как са им отровили природата, как са ги разстрелвали на стадионите, как ЦРУ е провеждало геноцид... Тва което ни се случва в България е нищо в сравнение с това, което са преживели тия хора...

 

Заради болните мозъци на близкородствени изроди...

 

http://www.youtube.com/watch?v=oeHzc1h8k7o...feature=related (може да си го пуснете и с български субтитри)

Link to comment
Сподели в други сайтове

Защо за бога спориш с мен на тема икономика. За разлика от теб, аз това уча и много по-добре знам от теб както различните икономически теории, така и какво е добро и лошо на всяка от тях. За религия, философия, илюминати ако искаш спори, там и не претендирам да разбирам, но за икономика съм много по-компетентен от теб, така че се въздържай от оценки на моите коментари.

Пределно ясно е, че държавата не е добър стопанин, защото това не й е ролята. Това, което държавата трябва да прави е да осигури условията за развитието на частна инициатива като едновременно с това да гарантира обществения интерес.

image.jpgimage.jpgimage.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Защо за бога спориш с мен на тема икономика. За разлика от теб, аз това уча и много по-добре знам от теб както различните икономически теории, така и какво е добро и лошо на всяка от тях. За религия, философия, илюминати ако искаш спори, там и не претендирам да разбирам, но за икономика съм много по-компетентен от теб, така че се въздържай от оценки на моите коментари.

Пределно ясно е, че държавата не е добър стопанин, защото това не й е ролята. Това, което държавата трябва да прави е да осигури условията за развитието на частна инициатива като едновременно с това да гарантира обществения интерес.

 

А тая икономика която учиш ти защо си мислиш че е правилната и истинската ;) Знаеш ли кои са създали тая икономика - евреите. И знаеш ли тя кой обслужва? Всеки случай не е населението. Ако беше така в момента аз като частно лице което иска да си построи завод (примерно) щях да мога да го направя. Да обаче не мога.

 

И нали се сещаш Боби, че ако учеше икономика преди 30 години (примерно) в България щеше да учиш коренно различни неща в учебниците си ;)

 

Гледай филма който публикувах. Надявам се да ти даде малко яснота и светлина в заблудата ти. Струва си да го гледаш!!!

Link to comment
Сподели в други сайтове

А тая икономика която учиш ти защо си мислиш че е правилната и истинската ;) Знаеш ли кои са създали тая икономика - евреите. И знаеш ли тя кой обслужва? Всеки случай не е населението. Ако беше така в момента аз като частно лице което иска да си построи завод (примерно) щях да мога да го направя. Да обаче не мога.

 

И нали се сещаш Боби, че ако учеше икономика преди 30 години (примерно) в България щеше да учиш коренно различни неща в учебниците си ;)

 

Гледай филма който публикувах. Надявам се да ти даде малко яснота и светлина в заблудата ти. Струва си да го гледаш!!!

:mf_surrender: :mf_surrender:

 

За разлика от теб, който си си наумил, че истината е едностранчива, аз имам способността да гледам всички гледни точки и да търся баланс.

Докато ти просто мразиш нещо, като евреите например, аз харесвам добрите им страни и не харесвам лошите им страни. Докато ти възхваляваш режима в Иран, аз харесвам добрите му страни и не харесвам лошите му страни.

Би било чудесно за способността ти да общуваш да се научиш, че нещата не са само черни или само бели.

 

И междудругото, аз поне съм учил икономика..а ти и това не си, и въпреки това спориш с мен на тема икономика.. :1000 (29): :1000 (10):

image.jpgimage.jpgimage.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

:mf_surrender: :mf_surrender:

 

За разлика от теб, който си си наумил, че истината е едностранчива, аз имам способността да гледам всички гледни точки и да търся баланс.

Докато ти просто мразиш нещо, като евреите например, аз харесвам добрите им страни и не харесвам лошите им страни. Докато ти възхваляваш режима в Иран, аз харесвам добрите му страни и не харесвам лошите му страни.

Би било чудесно за способността ти да общуваш да се научиш, че нещата не са само черни или само бели.

 

И междудругото, аз поне съм учил икономика..а ти и това не си, и въпреки това спориш с мен на тема икономика.. :1000 (29): :1000 (10):

 

Кажи го това на милионите избити, умрели и страдащи от тая икономика и тия икономисти.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...