Jump to content


Къде отиде българското?


Препоръчани коментари

 От няколко дни се каня да направя тази тема, но, по една или друга причина, нещо ме спира. Преди се озовах на тема в раздел "Поп фолк" за новата книга на Цонев, разкриваща "Истините за Империята "Пайнер". Веднага умът ми почна да се бонтува. Къде отиде българското?  Значи, народът може да чете истините за мафията /включително и аз/, но не може да си направи труда да преполови някоя българска класика. Имам чувството, че хората повече се вълнуват от мафията, чалга звездите и други, а загърбва своето минало, историята си. Това е така, защото се водим по ума на американците, за които развлечението им е да си купят списание и да видят голия гъз на Бритни Спиърс, да речем. Да, но американците имат ли нашата вековна история, имат ли нашите 500 години мъка, имат ли разделена България? Не! Защо, защо не ми го побира умът. Защо днешният младеж не иска да прочете "Под игото", а предпочита да даде 1.50лв. за курвенското "Нов фолк"? Е, това не мога да си го обясня. Защо възрастният, здравомислещ българин, дава парите си за тоалетна хартия от сорта на "Шок", "Папарак"? Демокрацийо, до къде ни доведе? Някой на възраст 17-20, въобще чувал ли е за Великата четирилогия на Талев - "Железният светилник", "Преспанските камбани", "Илинден" и "Гласовете ви чувам". Някой въобще чул ли ги е, не да ги чете. Знае ли този някой, че това е четирилогия, която родителите му, дедите му, са прочели и пресъздали по свой собствен начин. Някой знае ли какво богатство е да прочетеш разказите на Елин Пелин, Йордан Йовков, да видиш селското страдание, бит и култура? Защо ли питам? Много ясно, че не е. Та той - младежът, дори не е прочел най-великата наша книга, разказваща за куража на българина-революционер - "Под игото". Каазвал съм го, и ще продължавам да го твърдя - който не е прочел "Под игото", за мен не може да се нарече БЪЛГАРИН.

 

Едва ли някой ще си взема поука от думите ми. Явно аз ще продължавам да си се ядосвам, естествено напразно, защото нищо няма да се проомени, НИЩО.

Че то хората не знаят да пишат правилно на българския си език, а аз съм тръгнал да обяснявам за грамотност, начетеност и българска класическа литература.

Къде отиде българското, народе?! 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Защо всичко се поставя под общ знаменател не мога да разбера ?

Аз съм чувал за четирилогията на Талев ... Даже сега ше те шокирам - оня ден почнах "Илинден".Чел съм и "Под игото",и разказите на Йовков,Хайтов и Елин Пелин.Не е нужно всички да се приравняват към едно.

 

Питаш къде отиде българското ... Еми отиде си,да.Ама само днешната младеж ли е виновна?

Да не би случайно да остана някой,който държи на българското,че да има от кого да гледаме? Колко учители има в тия наще училища дето си вършат работата съвестно,а не само да си избълват урока и да напишат 5 оценки в часа.И аз ако бях учител,и аз щях да преподавам така...За тия пари - толкова.Или някакъв въшльо в 7-и клас да не може да му се обадиш понеже майка му и баща му са някои си...От къде на къде после аз ще го уча на каквото и да било качествено,камоли на българщина.А семейството? То къде остава?

Не трябва ли родителите да са тези,които да държат децата им да четът ? Какво гледаме всеки ден по телевизията-Мадона,Риана,Анджелина Джоли,Брад Пит ... Хващам бас,че повечето ми връстници знаят повече за Дженифър Анистън,отколкото за Стоянка Мутафова или Татяна Лолова.Да не би да се прави някаква качествена българска продукция,че да хване окото на младите?

 

И не мога да разбера защо всички обвиняват нас младите за това...Къде са тези,"големите",които трябва да ни учат на родолюбие,българско и морал? :angry:

Link to comment
Сподели в други сайтове

къде отиде ли ..

Oтиде до съседната кръчма..поръча си една шопска и 100 ракия и прекара ноща слушайки най-великите чалга "творения" от нашите "любими" чалга "звезди" :wacko:

Link to comment
Сподели в други сайтове

Защо всичко се поставя под общ знаменател не мога да разбера ?

Аз съм чувал за четирилогията на Талев ... Даже сега ше те шокирам - оня ден почнах "Илинден".Чел съм и "Под игото",и разказите на Йовков,Хайтов и Елин Пелин.Не е нужно всички да се приравняват към едно.

 

Питаш къде отиде българското ... Еми отиде си,да.Ама само днешната младеж ли е виновна?

Да не би случайно да остана някой,който държи на българското,че да има от кого да гледаме? Колко учители има в тия наще училища дето си вършат работата съвестно,а не само да си избълват урока и да напишат 5 оценки в часа.И аз ако бях учител,и аз щях да преподавам така...За тия пари - толкова.Или някакъв въшльо в 7-и клас да не може да му се обадиш понеже майка му и баща му са някои си...От къде на къде после аз ще го уча на каквото и да било качествено,камоли на българщина.А семейството? То къде остава?

Не трябва ли родителите да са тези,които да държат децата им да четът ? Какво гледаме всеки ден по телевизията-Мадона,Риана,Анджелина Джоли,Брад Пит ... Хващам бас,че повечето ми връстници знаят повече за Дженифър Анистън,отколкото за Стоянка Мутафова или Татяна Лолова.Да не би да се прави някаква качествена българска продукция,че да хване окото на младите?

 

И не мога да разбера защо всички обвиняват нас младите за това...Къде са тези,"големите",които трябва да ни учат на родолюбие,българско и морал? :angry:

Естествено, че не поставям всички под общ знаменател. Дори аз бях неук преди 2-3 години, не правех разлика от "кой" и "кои", постоянно бърках кратък и пълен член, а за запетайките да не говорим... Ако случайно съм те обидил с думите си, то те моля да ме извиниш. Просто ми падна пердето, защото от дни, месеци, години следя как пише на собствения си език той - младежът. 

Да те поздравя, че четеш тази книга /"Илинден"/, защото има какво да научиш от нея. Надявам се да не са само празни приказки, защото то си е за теб.

Колко учители има в тия наще училища дето си вършат работата съвестно,а не само да си избълват урока и да напишат 5 оценки в часа.И аз ако бях учител,и аз щях да преподавам така...За тия пари - толкова.

Ще ти разкажа една история.

Беше 16 септември 2006г, втори час. Разбрахме, че от 11 клас ще ни преподава злодеят на училището - г-н Кьосев. Влезе той, представи ни се и ни зададе следния въпрос: Кога Христо Ботев написва "Под игото" - преди да се качи на кораба "Радетски", по време на пътуването с караба "Радетски", или като слиза от кораба "Радетски". В стаята настъпии тишина.  Глупаците почнахме да вдигаме ръце за преди качването, по време на пътуването и слизането от кораба. Тоя човек се хвана за главата, не знаеше къде се намира. Побесня, как ли не ни нарече - иидиоти, олигофрени, кокошки, петли изкукоригали... Ние - 17 годишните не знаехме, че тази книга е написана от Иван Вазов, дори отличничките не се обадиха. Помня следните му думи: "Така... днес е 16 септември, на 16 октомври всички с книжката под ръка и от корица до корица!" 

От тогава аз се взех в ръце, осъзнах какво е да четеш българското, истинското. Прочел съм стотици книги, разкази, стихове. И, ако не беше този човек, то аз едва ли щях да съм това, което съм. Благодарен съм на "страшилището" на училището. Убедих се, че в България все още има свестни учители. Когато бяхме на маса с него той беше различен, влязохме ли в час - променяше се. Като ти каже: "За утре "Майце си", "Към брата си" и "Хаджи Димитър" наизуст... Няма как да се измъкнеш, цял следобет четеш и наизустяваш, защото иначе три 2ки те очакват, а при него три 2ки не се поправят лесно. Въпреки всичко аз успях при "злодея" да изкарам отлични оценки, даже и 6 за годината, защото просто заобичах литературата ии съм чел с удоволствие.

И не мога да разбера защо всички обвиняват нас младите за това...Къде са тези,"големите",които трябва да ни учат на родолюбие,българско и морал?

Тези - "големите", си отидоха още през 1885г. след Съединението. Малцина са тези, които успяват да запазят българското, традициите, историята, литературата. Може би някои ще си кажат, че трябва да живеем в нашия си, старинен свят. Не, не там е целта, а просто да опазим малкото, което ни остана. 

 

И все пак, ние сме тези, които трябва да продължим традициите си, а не да слушаме Линкин парк, Металика, Глория, Азис, ДесиСлава, Мадона. Разбира се, ние няма да престанем, те са изпълнители, които ни радват. Те не са виновни за упадъка на българщината, а медиите. Какво гледаме в момента по телевизията? Хора с изкривено мислене /да не използвам правилните думи, за да не обидя някого/, които изкривяват нашето. Само се моля за едно - българската народна песен да бъде запазена. Нека нашите певици я опазят, защото няма нищо по-велико от народната музика, която влиза в сърцето ти. Не искам да сме като "националистичните" сърби, които загърбиха своята народна музика. Не искам да сме като македонците, чиито болни мозъци бяха пропити от "братската" им Сърбия. Някога тези македонци не се наричаха с това прозвище, те се биеха в гърдите, че са българи, а сега...

Нека българското да продължи отново своя възход, нека младежът бъде нещото, което ще поддържа българския дух жив.  

Редактирано от GiorgioCalla
Link to comment
Сподели в други сайтове

"Тези - "големите", си отидоха още през 1885г. след Съединението."

 

да бе да

 

.... тези "големите", си отидоха .. през 1989г. ...

Link to comment
Сподели в други сайтове

"Тези - "големите", си отидоха още през 1885г. след Съединението."

 

да бе да

 

.... тези "големите", си отидоха .. през 1989г. ...

Да, това беше връхната точка, а началото тръгна от 1885г.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Да, това беше връхната точка, а началото тръгна от 1885г.

 

 

Хм.. не мога да се съглася, че тогава е началото ... дори и да приемем, че е било се е развивало доста бавно за сметка на сега... 89 - 08 и отива на все по - зле и зле...

 

"българското у хората" - мит или реалност <_<

Link to comment
Сподели в други сайтове

Всички сте в грешка..Упадъкът на българската култура, упадакът на обществото започнаха на 9 септември 1944 година и продължават и до днес...

 За мен 1944 си е степен от упадъка на културата ни.

Спорът е безсмислен. Нито сме историци, нито толкова вещи в това отношение, за да спорим. Всеки има собствено твърдение и си държи на него. До консенсус няма да стигнем!

Link to comment
Сподели в други сайтове

За мен 1944 си е степен от упадъка на културата ни.

Спорът е безсмислен. Нито сме историци, нито толкова вещи в това отношение, за да спорим. Всеки има собствено твърдение и си държи на него. До консенсус няма да стигнем!

 

 

Не е степен..А прелом. Дата след която всеки един истински интелектуалец, творец бива подложен на страховити репресии, дата след която всеки индивидуалец бива пречупен и приравнен със стадото. Комунистите са зло, по-голямо дори и от турците.

image.jpgimage.jpgimage.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Тези - "големите", си отидоха още през 1885г. след Съединението.

 

Не е вярно. До Балканската война България е във фантастичен икономически разцвет, София от 30 хилядно кално градче се превръща в модерен европейски град само за няколко десетилетия.

Съгласен съм с Борис. Само Белене знае колко интелектуалци и крепители на бългрщината са умрели на него. А лагерите в страната са десетки.

 

Какво вълнува съвременния млад българин?

 

Мода, коли, чалготеки, алкохол, цигари, клюки, реалити шоута, GSM-и, секс, простотии, комплексарщина - и съответно избиването й и подобни.

 

За себе си - от мода, коли, реалита и клюки не се интересувам.

 

Пия, пуша и на чалготеки ходя, но това не ми е повлияло на умствения капацитет ни най-малко.

qp3wk4.jpg

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Айде стига глупости бе! :girl_cry2: Да, интелигенцията ни е избита през първата половина на миналия век и това се отразява и днес. Но, не е нужно човек да знае всичко и да е прочел всичко, по-важно е да е добър професионалист, в това което върши. Хората не трябва да живеят с миналото, а само да се учат от него и да не повтарят стари грешки. Всяко поколение има нужда от свои герои. Да, сега героите са други и по-добре. Тези в миналото виреят в трудни времена и там изпъкват качествата им. В страдание се раждат и по-хубави песни и по-хубави стихове и т.н. Но за мен е по-добре хората да живеят добре(нали това е била и целта на героите ни) и да се кефят на глупости, отколкото да настава глад и мизерия(например война) и много хора да страдат, само и само някой талант да напише безсмъртно произведение или да блесне някой нов герой.

Що се отнася до живота сега, проблемите са по-скоро в нас и точно в "българското". Точно типично българско е да те тъпчат и ти да си траеш и само в кръчмата на чашка, да ставаш много смел. Трябва ни силно "гражданско общество" и точно българското в нас май е проблема........ <_<

Link to comment
Сподели в други сайтове

Не е степен..А прелом. Дата след която всеки един истински интелектуалец, творец бива подложен на страховити репресии, дата след която всеки индивидуалец бива пречупен и приравнен със стадото. Комунистите са зло, по-голямо дори и от турците.

 

 

Не е вярно. До Балканската война България е във фантастичен икономически разцвет, София от 30 хилядно кално градче се превръща в модерен европейски град само за няколко десетилетия.

Съгласен съм с Борис. Само Белене знае колко интелектуалци и крепители на бългрщината са умрели на него. А лагерите в страната са десетки.

 

Какво вълнува съвременния млад българин?

 

Мода, коли, чалготеки, алкохол, цигари, клюки, реалити шоута, GSM-и, секс, простотии, комплексарщина - и съответно избиването й и подобни.

 

За себе си - от мода, коли, реалита и клюки не се интересувам.

 

Пия, пуша и на чалготеки ходя, но това не ми е повлияло на умствения капацитет ни най-малко.

Да, прави сте! Бях изключил за комунизма, не съм вещ в него. Чувал съм разни неща, но не толкова, че да споря на тази тема. Все пак 3-те последователни войни, в които участваме и 2-те национални кризи след тях, оказват влияние върху българина и мисленето му.

Оставам това на вас - висшите интелекти. Темата ми е със съвсем друга целеустременост.

Редактирано от GiorgioCalla
Link to comment
Сподели в други сайтове

Ох, хора...
Да не мислите,че преди 100 години всички са чели примерно Ботев? А и да са - са го чели, защото е отразявал действителността тогава!
А днес, на всеки му е писнало да чете българската класика, понеже всичко се свежда до робството, бедността и др.
Днес най-важната тема е мафията, фолкът, политиката. Това е най-интересното за четене, защото е актуално в наши дни. Според мен, след 50 години на мода ще е нещо друго. Литературата, която ще се чете, няма да е тази.
Не мисля,че като прочетеш например "Под игото" си по-голям патриот и българин.
Има къде, къде по-важни фактори и ценности, за да се самоопределиш като българин!
Link to comment
Сподели в други сайтове

Не мисля,че като прочетеш например "Под игото" си по-голям патриот и българин.

Има къде, къде по-важни фактори и ценности, за да се самоопределиш като българин!

:blink: А ти прочете ли го? Какво е мнението ти?

Link to comment
Сподели в други сайтове

:blink: А ти прочете ли го? Какво е мнението ти?

Да, преди 4-5-6 години...в 6-ти клас. Не ми хареса изобщо като цяло! Това ми е мнението!

И това,че някой си решил,че ако не си чел "Под игото" не си българин най-много ме дразни.

Това, което се разбира от самата книга се учи по история.

Смятам,че себепознаването и самоопределянето към определена нация е нещо лично и опира до съответния човек. Ти ако не си по душа патриот, ако ще и да прочетеш 200 тома патриотични книги - няма да станеш!

Ахахаха...от др тема стана ясно,че губим доста мозъчни клетки четейки книги. А някой беше казал,че било полезно1000%20(29).gif

Link to comment
Сподели в други сайтове

Първо - отвратително написан първи пост - син, та даже и подчертан да изнерви четящия още повече.

 

Второ - не смятам, че тази тема е за Образователния раздел и мисля да я преместя в Общи дискусии ;)

 

Трето - вече по темата:

 

Първо сравнението с американците е повече от глупаво и неправилно. Няма база за сравнение между нас и тях. Колкото и да се опитват да ги изкарват глупави ше ти кажем, че на 99% от къщите се вее постоянно американското знаме (което всеки го слага доброволно), но има санкция за мръсно, разпокъсано и мърляво знаме - наказанието е парична глоба, при втора - общественополезен труд, защото това се води гавра с националното знаме ;) Повечето американци може да не знаят къде се намира Украйна или Индонезия, но ще ти кажат 2/3 от американските президенти от раз, ще ти кажат и всичко 50 щата (тука едва ли някой може да изброи всички областни на България градове ;). Така че подобно сравнение не е на мястото си.

 

А тва къде е българското - комунизма го затри. Защото когато идват комунистите правят "чистка" на умните, кадърни и талантливи хора. Е*ават майката на култура, религия, празници и т.н. и налагат свои измислени такива. Та за къв к*р ми е да чета "Пролет в завода", "Железния светилник", за разни партийни "герои" и т.н...

 

Обаче съм съгласен, че съвременните българи повечето не се интересуват от нищо - нито от история, нито от ограмотяване на общата си култура - тва е т.нар. Хляб и зрелища - да има за кафета, ядене и цигари и да има сеир и простотия. Тва е в момента мисленето на повечето българи ;) Аз обаче не съм от тях. И никога няма да бъда първо защото съм възпитаван в семейство което винаги е тачело историята (не само българската), ценностите, празниците и т.н. и никога не се е поддавало на комунистическата пропаганда въпреки всичко.

 

А тва за "Под игото" който не я бил чел не бил българин е повече от смешно и глупаво също. Как ще ми докажеш, че не съм истински българин щото не съм прочел книгата? Ми брато аз съм вярващ, ама не вярвам на тва което пише в Библията и не искам да я чета ;) Позволи ми да познавам добре българската история и събитията ставали през турското робство без да прочитам романа на Вазов ;) Той човека го е написал за тези които не знаят или не помнят събитията. Същата е работата с "Епопея на забравените" и "О неразумний юроде" на Паисий Хилендарски ;) Тва е да пробуди заспалите ;) Иван Вазов и моя пра дядо са били най-добри приятели. Това не значи че трябва Вазов да ми е любимия писател и да съм прочел всичко негово ;) Че е Българин - Българин е, това никой не го оспорва.

Link to comment
Сподели в други сайтове

А тва за "Под игото" който не я бил чел не бил българин е повече от смешно и глупаво също. Как ще ми докажеш, че не съм истински българин щото не съм прочел книгата? Ми брато аз съм вярващ, ама не вярвам на тва което пише в Библията и не искам да я чета ;) Позволи ми да познавам добре българската история и събитията ставали през турското робство без да прочитам романа на Вазов ;) Той човека го е написал за тези които не знаят или не помнят събитията. Същата е работата с "Епопея на забравените" и "О неразумний юроде" на Паисий Хилендарски ;) Тва е да пробуди заспалите ;) Иван Вазов и моя пра дядо са били най-добри приятели. Това не значи че трябва Вазов да ми е любимия писател и да съм прочел всичко негово ;) Че е Българин - Българин е, това никой не го оспорва.

Ти мислиш по един начин, аз по друг. Никой не може да ме убеди, че като е прочел "Под игото", не му е светнала малка искра патриотизъм в сърцето. 

За американците и знамето - не го знаех. Дано е така, както казваш. Преди дни, на 22 септември, бях във Велико Търново и имаше страшно много знамена по терасите на хората. Само дето при нас тези знамена ги слагаме по празници. 

"Епопея на забравените" е от Вазов!

Link to comment
Сподели в други сайтове

"Епопея на забравените" е от Вазов!

 

Черния дракон не е твърдял обратното, като чета поста му ... :mf_surrender:

qp3wk4.jpg

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ох, хора...

Да не мислите,че преди 100 години всички са чели примерно Ботев? А и да са - са го чели, защото е отразявал действителността тогава!

А днес, на всеки му е писнало да чете българската класика, понеже всичко се свежда до робството, бедността и др.

Днес най-важната тема е мафията, фолкът, политиката. Това е най-интересното за четене, защото е актуално в наши дни. Според мен, след 50 години на мода ще е нещо друго. Литературата, която ще се чете, няма да е тази.

Не мисля,че като прочетеш например "Под игото" си по-голям патриот и българин.

Има къде, къде по-важни фактори и ценности, за да се самоопределиш като българин!

 

Може да има, но е срамно да не знаеш произведнията на класиците на българската литература... За да си патриот е необходимо да си вникнал в живота и културата на народа си, в манталитета му... Не само в съвермието, но и в миналото - а това става с книжки... Много от тези книги са актуални и за времето, в което живеем, така че всичко е в органична връзка.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...