Jump to content


Войната във Виетнам


Препоръчани коментари

Информацията е взета от wikipedia.

 

Виетнамската война се води от 1957 г. до 1975 г. между САЩ и Южен Виетнам (Република Виетнам) от една страна и Северен Виетнам (Демократична Република Виетнам) и Народния фронт за освобождение на Виетнам (Виет Конг) от друга.

 

Причини и подготовка за избухване на войната

След Втората световна война на картата на света се появяват няколко разделени държави - разделена Германия, двете Кореи и Виетнам. Виетнам е френска колония и води тежка колониална война за отделяне, която води до формална независимост през 1945 г., но не и до оттегляне на французите от Виетнам.

 

През 1954 г. избухва нова колониална война, която завършва с разгром на Франция. Предводител на виетнамците е Хо Ши Мин. Виетнам е разделен на две части - Северен Виетнам и Южен Виетнам. В срок от една година е трябвало да се проведат избори, с което двете виетнамски държави да се обединят (виж Женевските споразумения). САЩ се намесват за да отменят евентуалните избори, поради опасения, че на изборите ще спечели партията на Хо Ши Мин, която е комунистическа партия. Отменят се президентските избори и разделението на две виетнамски държави става факт (след намесата на Дуайт Айзенхауер).

 

 

 

Развитие на войната

В Южен Виетнам започва война срещу американското присъствие. По времето на Джон Фитцджералд Кенеди. През 1963 г. се решава да се изпратят военни съветници – 400-500 души в Южен Виетнам. След убийството на Кенеди(23.11.1963 г.), президент става неговият вицепрезидент Линдън Джонсън след което войната във Виетнам се ожесточава.

 

През август 1964 г. е иницииран т. нар. Тонкински инцидент, при който американската страна обвинява Северен Виетнам, че нейни морски съдове са атакували американски флотски единици в залива Тонкин (Северен Виетнам). Въпреки недоказаността на тези обвинения, чрез резолюция издействана от Конгреса, Линдън Джонсън започва широкомащабна война в Южен Виетнам и масирани бомбардировки над Сев. Виетнам. Присъствието на Американската армия достига до огромната за Виетнам стойност от 549 000 души. Съединените щати затъват в тази война, защото съпротивата в Южен Виетнам е много силна, а и СССР чрез Северен Виетнам помага на бунтовниците по тайни пътища. Увеличаването на сухопътните сили показва, че стратегическото въздушно настъпление не дава желаните резултати. Неограничената въздушна война и масовите разрушения подтикват Джонсън да обяви нещо като "План Маршал" за възстановяване на Югоизточна Азия. Тази маневра цели успокояване на вътрешната пацифистка съпротива и европейските съюзници, както и азиатските партньори, които са ужасени от конфликта. (Разбира се нищо подобно не се случва.) Отделните инициативи в тази насока служат в качеството на извинение, че САЩ ще възстановят щетите на страните от региона след военната си победа и че изтърпяването на самата война ще се окаже цената на бъдещия гарантиран (от американците) икономически просперитет. Паралелните на конфликта обещания за бъдеща икономическа помощ не са нищо повече от една политико-икономическа маскировка, целяща отклоняването на критиките от въздушните и наземни операции.

 

САЩ оправдават намесата си във Виетнам чрез "теорията на доминото" (част от "доктрината за гъвкавата реакция") – САЩ смятат, че ако не се намесят да предотвратят падането на Южен Виетнам под комунистическа власт, под комунистическа власт ще попаднат всички държави в Индокитайския полуостров - Индокитай ,Камбоджа,Лаос и т.н. Опасенията по-късно се оправдават.

 

Въпреки положителната роля на САЩ в сдържането на комунизма в Индокитай, американската армия извършва множество жестокости спрямо цивилното население на Виетнам, а във военните действия срещу Виетконг и Северновиетнамските въоръжени сили употребява и химическо оръжие. Броят на жертвите от виетнамска страна надхвърля 2 милиона души.

 

Войната във Виетнам е най-голямата травма в американското съзнание. Формира се "виетнамски синдром" – нежелание на американското общество да се участва в далечни войни и войни с неясен край. През 1972 г. Хенри Кисинджър решава САЩ да излезе от войната, но се опитва това да изглежда като почетно сключен мир, а не като поражение.

 

 

Край на войната

Равновесното положение, в което навлиза войната, става ясно на Вашингтон в началото на 1968 г. след офанзивата „Тет" (виетнамската нова година), когато изключително дръзко и предизвикателно комунистическите партизани завладяват по-голямата част от провинциалните столици на страната и оперират в района на американското посолство в Сайгон. Въпреки, че американците успяват да си върнат частичния контрол върху загубените територии от чисто психологическа гледна точка става ясно, че трябва да се върви към преговори. Американската стратегия за измъкване от конфликта се реализира от новия американски президент Ричард Никсън. Американското командване решава като последно средство да засили въздушните операции, като в същото време предприеме масирано изтегляне на сухопътните войски. За три години Никсън намалява американските сили от 550 000 на 20 000 души и с това успява да намали загубите, които наброяват 150 американски войници на седмица.

 

През 1969 г. започват преговори с южновиетнамската левица за окончателно споразумение. През 1973 г. в разговорите се включва и Северен Виетнам. На мирната конференция в Париж от 26 февруари до 2 март 1973 г. южновиетнамското население получава правото на самоопределение, като американците се задължават да напуснат Южен Виетнам. След мощна офанзива на комунистическата партизанска армия през пролетта на 1975 г. сайгонския режим е свален със падането на Сайгон на 1 май 1975 г. и се установява Временно революционно правителство. През 1976 г. Северен и Южен Виетнам се обединяват в една държава под комунистическо управление. Ляворадикални режими се установяват в Лаос и Камбоджа.

 

 

Последици от войната

Първата пукнатина между съюзниците на САЩ в НАТО датира от времето на виетнамската война. Особенно остра е реакцията на Франция, която предупреждава САЩ да не заема нейното място в Индокитай.

 

Виетнамската война, заедно със Корейската война и Карибската криза са трите критични точки по време на студената война.

 

От средата на 60-те години се утвърждава идеята, че трябва да се върви към намаляване на напрежението между Запада и Изтока. По времето на Кенеди се подписва първия договор за ограничаване на въоръжението за забрана на ядрените оръжия. Смята се че в края на 1969 г. има определено променена атмосфера между Изтока и Запада (виж Разведряване и Мирно съвместно съществуване).

 

Виетнамската война е най-тежкото поражение на външната политика на САЩ и най-блестящата външнополитическа победа на СССР. След нея СССР и социалистическият лагер постепенно губят Студената война поради икономически причини.

 

След войната Виентам се обединява и става комунистическа държава, и остава по форма такъв и до днес, макар и бързо да се развива по пътя на капитализма.

 

 

Статистика

Анти-комунисти:

22px-Flag_of_South_Vietnam.svg.png Южен Виетнам

22px-Flag_of_the_United_States.svg.png САЩ

22px-Flag_of_South_Korea.svg.png Южна Корея

22px-Flag_of_Australia.svg.png Австралия

22px-Flag_of_the_Philippines_(navy_blue).svg.png Филипини

22px-Flag_of_New_Zealand.svg.png Нова Зенландия

22px-Flag_of_the_Khmer_Republic.svg.png Кхмер (Камбоджа)

22px-Flag_of_Thailand.svg.png Тайланд

22px-Flag_of_Laos_(1952-1975).svg.png Лаос

 

Комунисти:

22px-Flag_of_North_Vietnam.svg.png Северен Виетнам

22px-FNL_Flag.svg.png Виет Конг

Подкрепени от

22px-Flag_of_Democratic_Kampuchea.svg.png Khmer Rouge

22px-Flag_of_Laos.svg.png Патет Лао (Лаос)

Flag_of_the_People Китай

22px-Flag_of_the_Soviet_Union_1955.svg.png СССР

broken_link.gif Северна Корея

 

Ето едно интересно нещо на което попаднах, касаещо участието на СССР във войната:

СССР подкрепя Северен Виетнам с лекарства, оръжия, танкове, самолети, хеликоптери, артилерия, ПВО и др. След разпадането на Съветския Съюз през 1991, руснаците декларират, че Съветският Съюз е изпратил общо 3000 войници във Виетнам по време на войната.

 

/Темата е взаимствана от форума на дата.бг/

IMG2-1547558596.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...