Jump to content


Над 617 терористични акта, извършени от българомохамедани!


Препоръчани коментари

Тази неделя, 23 ноември bTV излъчи втория епизод от поредицата "България: следите на терора" - "Възродителният процес". Филмът разказва за онези шест години на страх, в които общо 850 хиляди души получават нови имена, в България се говори за 617 терористични акта, извършени от българомохамедани, както и за актове на репресии на държавата срещу турското население.

 

За този период в архивите на МВР са записани 72 жертви на тероризъм и над 100 ранени. Зрителите на bTV ще се запознаят с нечувани досега истории и съдби на хора, на които преди 20 години т.нар. "Възродителен процес" променя живота изцяло.

 

Потърпевши от този процес споделят пред Канна Рачева и оператора Иван Филчев как са се опълчили срещу насилствената смяна на имената и какви наказания са получили. Филмът разкрива фактите около поредицата от бомбени атаки, които разтърсват България.

 

За първи път в bTV Документите

 

българските зрители ще видят автентични архивни кадри от разследвания и ще научат за някои неизвестни досега терористични актове, включително за атентата, смятан за най-драстичния в най-новата ни история. За реализацията на филма екипът на bTV Документите засне специални възстановки.

 

Във филма на Канна Рачева историци коментират политическите и международни причини за Възродителния процес, анализират подбудите за атентатите, както и тяхната реализация. Защо осъдените на смърт по време на Възродителния процес, които се възприемат като терористи от мнозинството, остават герои за друга част от обществото?

 

..................................................

 

Атентати на 30 август 1984 са извършените от турски терористи 2 бомбени експлозии: в чакалнята на жп гарата в Пловдив и на аерогара Варна. В този ден в двата града трябвало да дойде на посещение Тодор Живков.

 

През 1984 г. на тази дата в 17,30 ч. в чакалнята на железопътната гара в Пловдив избухва саморъчно направено взривно устройство. На място загива 50-годишната Добра Паслиева от Кърджали, а 13-годишно дете остава без око. Ранени са още 41 души. Атентатът е дело на турски терористи. Днес на гарата в Пловдив има скромна паметна плоча, поставена на мястото, където е било взривното устройство - в ъгъла до пейките за чакащи пътници, в кошче за боклук.

 

9 март 1985 г. - турски терористи взривяват вагон за майки с деца на гара Буново

 

юли-август 1985

Неджметин Хак, Касим Дал и Сали Ахмед от село Дръндар, Варненско, създават във Варна нелегалното Турско националноосвободително движение в България (ТНОДБ). Целите им са: съхраняване на единството и идентичността на турското малцинство; противопоставяне на асимилацията чрез протести; свободно изселване на турците от България. Средствата са ненасилствени, "борба без оръжие": стопански бойкот - да произвеждат малко и некачествено, да работят само за насъщните си нужди и да не поемат допълнителна работа, да произвеждат в личните стопанства само за собствените си нужди, да не работят безплатно за държавата в почивните дни на бригади и съботници; граждански бойкот - да не участват в избори или да задраскват имената в листите, да не участват в манифестациите, да не участват в събрания, да не подписват никакви документи, да не практикуват новоизмислените "социалистически ритуали", да не се абонират за български издания; правозащитна дейност: събиране на данни и снимков материал за репресии и за затворени джамии и изпращането им на международни политически и правозащитни организации. Първите членове са петима души от с. Дръндар, един от Провадия, двама от Шуменско и 11 от тогавашния Толбухински окръг. В ТНОДБ членуват около 200 души. Организацията има централно, областни, окръжни, регионални и местни ръководства и включва три района: Добруджа - Варна, Толбухин (Добрич), Силистра; Южна България - Кърджали, Хасково, Пловдив, Бургас, Сливен; Делиорман - Разград, Шумен, Търговище, Русе. През декември 1985 програмата на ТНОДБ е окончателно разработена с участието на научния сътрудник от Института по философия към БАН - Ахмед Доган, който като добре образован е избран за ръководител на ТНОДБ през 1986. През март 1986 г. програмата е разпространена в страната.

 

януари и март 1986

Турското национално-освободително движение в България (ТНОДБ) разпространява във Варненски и Толбухински окръзи листовки с призив за протести. Окръжните управления на МВР във Варна и Толбухин, координирани от Шесто управление на ДС, издирват авторите на позивите. Второ главно управление на ДС получава данни, че програмната декларация на ТНОДБ е била предадена в края на март на служител в турското консулство в Пловдив с цел да се предизвика външна намеса, да се "дискредитира политиката на НРБ пред световната общественост" и да се афишира създаването на нелегално движение от "лица с възстановени имена".

 

март 1986

Турция прекратява вноса на българска електроенергия като протест срещу смяната на имената на турците в България.

 

31 май 1986

ТНОДБ разпространява във Варненски и Толбухински окръзи листовки с призив за бойкот на предстоящите на 8 юни избори. Листовките са разлепени по стени, пуснати са в пощенски кутии или в дворовете на етнически турци и призовават да се гласува с недействителна бюлетина. На 5 юни е арестуван член на ТНОДБ и ДС стига до ръководителя на организацията Меди Доганов (Ахмед Доган). Той е арестуван на 12 юни и прави признания. На 16 юни са арестувани още 22 души с ръководни функции в нелегалната организация. В процеси във Варна, Шумен и Толбухин са осъдени 18 души. Ахмед Доган е осъден на 10 години, останалите от 2 до 10 години лишаване от свобода.

 

юли 1987

Трима български турци отвличат две деца в гр. Толбухин (Добрич) и ги отвеждат в Златни пясъци. Там правят изявление, че няма да убият заложниците, но демонстрират твърдостта на намеренията си като хвърлят гранати пред хотел "Интернационал". Искането им е да бъдат пропуснати в Турция. Според МВР близо до границата части на Червените барети застрелват единия от терористите, колата се блъска в друг автомобил, гранатите експлодират и колата се запалва. Двама от похитителите загиват на място, третият умира в болницата. Децата са ранени, но остават живи. Според съграждани на похитителите те са били сътрудници на Държавна сигурност, на които е възложено да взривят училище. Изплашени, те са искали да напуснат по този начин страната. В резултат на разследване на гл. редактор на сп. "Правен свят" Гергина Банкова, което показва съществени неответствия в разследването, през лятото на 2007 главният прокурор възложи проверка на делото.

 

13 август 1987

Арестувани са трима български турци, обвинени в извършването на терористичните актове през 1984 и през 1985 по-късно екзекутирани !!

 

 

Коментара е излишен ........ след това което видях в кадрите излъчени по БТВ ... ми идва да се изплюя на всеки които има смелост да се нарече турчин .......

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...