Jump to content


Джамбазки шокира Европарламента с "нацистки поздрав" по време на дебати


Препоръчани коментари

zx860y484_4313264.jpg

 

Вълна от възмущение и остри критики предизвика евродепутатът Ангел Джамбазки, след като вдигна ръка като за нацистки поздрав в пленарната зала на Европейския парламент.


Това стана по време на дебат за върховенството на правото в ЕС веднага след окончателното решение на Съда на ЕС в Люксембург, отхвърлил опита на Унгария и Полша да блокират обвързването на достъпа до еврофондове със спазването на принципите на демокрацията и законността.


Кратък видеозапис с жест, който много прилича на поздрава на фашистите, разпространи френска група евродепутати. Осъдителни са реакциите на председателката на Европарламента Роберта Мецола, на групата на Европейската народна партия, има и публикации в западни издания като сп. "Шпигел".


До момента официална реакция на Джамбазки няма. Единствено, че е написал под туита с видеото, че ставало дума за "обикновено махване с ръка", което някой е сбъркал с нацистки поздрав, и "това, че някой не е съгласен с теб, не означава, че си нацист". "Извинявам се, ако невинното ми помахване (целта му беше извинение) е обидило някого, но това е сериозен случай на довеждане на нещо до абсурд."


Той пише още, че реакцията на случилото се била пример за Закона на Годуин. Така наричат израз на американския адвокат Майк Годуин от зората на интернет, според който колкото повече продължава една онлайн дискусия, толкова по-голяма е вероятността в нея да започнат сравнения или примери с Хитлер и нацизма. В наши дни самият Годуин каза, че с въпросния "закон" се злоупотребява за псевдонаучни цели, че не е вярно, че разговорът за "фашисти" по принцип излиза извън контрол.

 

За инцидента върви проверка в Европейския парламент и още днес може да бъде наложено наказание на евродепутата, включително забрана да участва в заседания и спиране на средства за дейността му. В правилника на ЕП е записано, че депутатите трябва да се въздържат от "непристойно поведение" и от "всякакви обидни нападки".


Пред "Нова нюз" днес Ангел Джамбазки коментира, че след проверката ще му дължат извинение, защото иначе ще ги осъди. "Това е глупост, тези хора няма за какво да се хванат и припознават призраци и жестове там, където ги няма. Спорихме в залата, аз изразих своето мнение в защита на Полша и Унгария. На излизане, чух, че председателстващата (Пина Пичерно от групата на социалисти и демократи - бел. ред.) призова да се изключат микрофоните и аз й помахах, че съм я чул и приемам каквото казва", обясни Джамбазки.


Не е вярно, че Пичерно е казала да се изключат микрофоните. В края на изказването на Джабазки от залата започнаха дюдюкания и той отвърна: "А, викайте У!", и продължи да се разправя с колегите си, докато излизаше от залата, а на трибуната вече бе застанал друг депутат. "Мога ли да ви помоля да се успокоите, да избягвате коментари в залата и да проявите уважение към колегите си", каза председателстващата. В този момент камерата показа Джамбазки да се изкачва по стълбите, да се обръща към трибуната и да вдига ръка.


Не е заела позиция и партия ВМРО, на която той единодушно стана един от тримата председатели буквално преди дни.

 

"Фашистки поздрав в Европейския е неприемливо за мен - винаги и навсякъде", написа Роберта Мецола. "Това е обидно за мен и за всеки в Европа. Ние защитаваме точно противоположното. Ние сме дом на демокрацията. Този жест идва от най-мрачната глава в нашата история и трябва да остане там."


"От името на групата на Европейската народна партия осъждаме случилото се по възможно най-категоричен начин. Това е точно обратното на позицията на Европейския парламент и призоваваме за незабавно санкциониране", написа в "Туитър" Манфред Вебер, председател на групата на ЕНП.


Джамбазки, който е член на евроскептичната Група на европейските консерватори и реформисти, нарече в изказването си от трибуната решението на Съда на ЕС "позорно, защото няма нищо общо с правото, нито с върховенството на закона". Според него ставало дума "за вашата ненавист и омраза към националните държави, към идеята за национална държава и вътрешен ред".


Краткото си (толкова му отделя регламентът) и объркано слово той започна с ирония към еврокомисар Йоханес Хан, че се надявал да е буден и да не проспи предполагаемото руско нападение над Украйна. За по-малко от 2 минути Джамбазки нарече канадския премиер "любимото ви зайче", обвини евродепутатите, че следвали "дневния ред на НПО-та", които разрушавали Европа и му налагали какво да мисли, прави и говори и завърши с призиви "Да живее!" за Орбан и партията "Фидес", Качински и "Право и справедливост", България и "Европа на нациите".

https://www.dnevnik.bg/evropa/2022/02/17/4313251_djambazki_shokira_evroparlamenta_s_nacistki_pozdrav_po/

Link to comment
Сподели в други сайтове

Човекът махна на хората от трибуната - нищо общо с нацистки поздрав! Но пък що да спираме инерцията за излагация - нека полаят малко.

Цитат

До момента официална реакция на Джамбазки няма. Единствено, че е написал под туита с видеото, че ставало дума за "обикновено махване с ръка", което някой е сбъркал с нацистки поздрав, и "това, че някой не е съгласен с теб, не означава, че си нацист". "Извинявам се, ако невинното ми помахване (целта му беше извинение) е обидило някого, но това е сериозен случай на довеждане на нещо до абсурд."


Той пише още, че реакцията на случилото се била пример за Закона на Годуин. Така наричат израз на американския адвокат Майк Годуин от зората на интернет, според който колкото повече продължава една онлайн дискусия, толкова по-голяма е вероятността в нея да започнат сравнения или примери с Хитлер и нацизма. В наши дни самият Годуин каза, че с въпросния "закон" се злоупотребява за псевдонаучни цели, че не е вярно, че разговорът за "фашисти" по принцип излиза извън контрол.

Аз сега осъзнавам що ми махат по улиците като дам път с колата - то било чист фашизъм, пък аз благодарност мисля.

6590227P.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Това е един от най крайнодесните политици в страната. Направил е поздрава непосредствено след като е изнесъл реч за "Европа на нациите" . Знаел е отлично какво е искал да символизира.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Fast каза:

Това е един от най крайнодесните политици в страната. Направил е поздрава непосредствено след като е изнесъл реч за "Европа на нациите" . Знаел е отлично какво е искал да символизира.

Ти не знам кога започна да четеш мисли, ама само да ти напомня, че в ръководството на ВМРО има човек с фамилия Сиди - не знам с каква смелост би отправил нацистки поздрав и след това ще гледа в очите хората, които го издигнаха за кандидат-евродепутат.

6590227P.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, asylum каза:

Просто е помахал човекът. Всеки ден поздравявам колегите си така. Не знаех, че съм нацист. 

Айде стига сте го оправдавали този психар. Нацисткия поздрав е дистинктивен. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Fast каза:

Айде стига сте го оправдавали този психар. Нацисткия поздрав е дистинктивен. 

Дори не знам кой е и не ме интересува, но рекох да дам шанс. От снимката ми се стори, че няма нищо нередно, но понеже продължи да споделяш, отворих клипчето и видях, че просто маха. Много хора го правят ежедневно, аз вкбючително. Точно по този начин. 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, asylum каза:

Дори не знам кой е и не ме интересува, но рекох да дам шанс. От снимката ми се стори, че няма нищо нередно, но понеже продължи да споделяш, отворих клипчето и видях, че просто маха. Много хора го правят ежедневно, аз вкбючително. Точно по този начин. 

Един от идеолозите на ВМРО. Известен със своите крайно десни позиции, и участието си в многобройни координирани атаки над малцинствени групи, както и с пиянските си изпълнения. Не е просто махане. Не си ли виждал нацистки поздрав преди?
2303986_081317-wls-nazi-salute-generic-i

Или както казват в Twitter. "Ако върви като патица, кряка като патица, значи вероятно е патица"

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 12 часа , Lelqtian каза:

Джамбазки, сър. Ма да се беше маскирал и с тава мусака, как може да не брани тази родна рецепта от лапите на брюкселската диктатура! 

Тя мусаката не е българска :)

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Джамбазки за скандала с нацистки поздрав: Това е абсолютна глупост, помахах на председателката

По думите му не може да го накажат защото ще ги осъди

Евродепутатът и новоизбран лидер на ВМРО Ангел Джамбазки бе обвинен, че е направил подобие на хитлеристки поздрав в пленарната зала на Европарламента в Страсбург. Затова бе предупреден от председателката на ЕП Роберта Мецола, че след проверка може да бъде наказан строго. 

"Ще направят проверка и ще ми дължат строго извинение. Това е абсолютна глупост, чудят се за какво да се хванат. Измислят си причина и припознават призраци и жестове там където ги няма", коментира Джамбазки.

Той разказа и какво се е случило. "Изразих подкрепата си към правата на европейските граждани. Започнах спора си с колегите в залата. На излизане чух, че председателстващата ни призова да не говорим в залата, защото й пречим да води заседанието. Чух я обърнах се и просто й помахах в знак на това, че съм я чул и се извинявам. Вместо да се съгласи, че съм я чул и разбрал, си измисли тази глупост", обясни Джамбазки.

По думите му не може да го накажат защото ще ги осъди.

 

https://www.vbox7.com/play:11f4bd1207

 

На печелившите честито!

6590227P.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...