Jump to content



Одобрявате ли новите COVID мерки в страната?


FikLena

Одобрявате ли новите COVID мерки в страната?  

52 потребители гласуваха

Нямате права да гласувате или да виждате резултатите от тази анкета. Ако искате да дадете своя глас, абонирайте се за клуба или темата. Моля, впишете се в сайта или се регистрирайте, за да гласувате в анкетата.

Препоръчани коментари

Само да отбележа нещо немаловажно, което подкрепя донякъде тезата ми, че политици и медици всяват смут и раздор. Бях един от първите, които преболедуваха... и имах време, докато пристигнат ваксините, да мисля. След карантината направих всичко възможно да се изчистя и от самия ковид, и от имуностимулаторите, понеже бях предозирал... и моят момент да се ваксинирам дойде през март. Опитах се да послушам и разум, и сърце.

Тогава още нямаше коридори и свободна ваксинация, все още се чакаше ред и приоритетни групи. Хората имаха надежда. Почнаха разни приятели да ми пишат: "Как си, що си" и като им обяснявах, че съм ок, даже ме и питаха: "Дай, намери връзки да ме ваксинират, че кой знае колко ще чакам"... после същите тези хора, слушайки този и онзи, а не себе си, взеха един по един да се отказват. Пак страх.

Аз разбирам да ми кажеш, подкрепен с научни доводи, защо не искаш да го правиш, но да се говори постоянно за опитни зайчета и експерименталки, идва в повече. Да, опитен заек съм, мой си е проблемът. Ваксиниран съм вече, мога ли да върна времето? Ако съм сгрешил, няма да ми пречи да си го призная. Продължавам да се осведомявам по темата. Значи може едно време една снимка на Елвис Пресли с поставена уж ваксина да накара хиляди хора да последват примера му, но не може те самите да решат за себе си? Аз понасям отговорността за себе си, само че тука в случая има и колективна отговорност и границите почват да се размиват.

  • Love 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Отговори 55
  • Създадена
  • Последен отговор

Топ коментиращи в тази тема

преди 14 минути, adorable каза:

Само да отбележа нещо немаловажно, което подкрепя донякъде тезата ми, че политици и медици всяват смут и раздор. Бях един от първите, които преболедуваха... и имах време, докато пристигнат ваксините, да мисля. След карантината направих всичко възможно да се изчистя и от самия ковид, и от имуностимулаторите, понеже бях предозирал... и моят момент да се ваксинирам дойде през март. Опитах се да послушам и разум, и сърце.

Тогава още нямаше коридори и свободна ваксинация, все още се чакаше ред и приоритетни групи. Хората имаха надежда. Почнаха разни приятели да ми пишат: "Как си, що си" и като им обяснявах, че съм ок, даже ме и питаха: "Дай, намери връзки да ме ваксинират, че кой знае колко ще чакам"... после същите тези хора, слушайки този и онзи, а не себе си, взеха един по един да се отказват. Пак страх.

Аз разбирам да ми кажеш, подкрепен с научни доводи, защо не искаш да го правиш, но да се говори постоянно за опитни зайчета и експерименталки, идва в повече. Да, опитен заек съм, мой си е проблемът. Ваксиниран съм вече, мога ли да върна времето? Ако съм сгрешил, няма да ми пречи да си го призная. Продължавам да се осведомявам по темата. Значи може едно време една снимка на Елвис Пресли с поставена уж ваксина да накара хиляди хора да последват примера му, но не може те самите да решат за себе си? Аз понасям отговорността за себе си, само че тука в случая има и колективна отговорност и границите почват да се размиват.

Тук съм съгласен. В началото сякаш имаше по-голямо доверие към ваксините. Не мога да посоча точно в кой момент това се промени, честно казано.

А за колективната отговорност - и нея я имаше. Хората искаха да предпазят възрастните и тн., но в даден момент всичко пропадна. 

Дали разнопосочните послания? На хората ли им кипна от пандемията. Не знам. 

  • Like 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, meleto каза:

Не говорим за твоето решение, а за разсъжденията ти.

Хем политиците са виновни за слабата ваксинация, хем се учудваш защо този твой приятел не се доверява на политиците. Не намираш ли връзката? Грешни политически сигнали - недоволни граждани и много антиваксъри. Както вече споменах сертификатът е политически акт, а не научен или здравен. И тук идва желанието за протест, за отхвърляне. Честно казано, при това брутално разделение в елита - не мисля, че който и да беше на власт - щеше да извърши пълна ваксинация. Българинът не вярва на политиците (и това е важно, пак подчертавам, защото е политическо решение да се наложи сертификат). 

Не си твърдял, че си интелектуалец, но забелязваш най-вече необразовани антиваксъри. Тоест, ако антиваксърите са прости, значи останалите са интелектуалци. Подсъзнателно го мислиш.

Ето, че излезе, че ако мотивът на някого да се ваксинира са кръчмите и го е направил, считаме ли го за интелектуалец ? Май не! Даже не е ли по-логично и по-нормално да се ваксинираш след като си напълно убеден от научна гледна точка? В този ред на мисли, може да излезе, че и антиваксърската позиция на твоя приятел е по-смислена (нищо, че и от нея прозира неувереност - казва, че го е страх и т.н).

Не, двете възможности са: или пълен локдаун или задължително ваксиниране за всички. Но тук е късно за втория модел. Някъде по-напред бях споделил, че проблемът е в мотивацията, защото в БГ не бяхме затворени, както в останалата част на Европа. Което бе ОК за живота ни по време на пандемия, но пък в дългосрочен план уби мотивацията за масова ваксинация.

Скачам срещу двойния аршин, а не в полза на ББ. Да виждаш да пиша, че по негово време всичко е било ОК за пандемията. Всъщност е странно, че си се захванал за ББ, при положение, че сигурно е единственият дето пропагандира задължителното ваксиниране и ясно го е заявил. Последното му участие - май по НОВА от петък. 

Не налагам на никого политическите си убеждения, освен това. Просто ми направи впечатление, че беше пропуснал Кацаров. Но сам си се коригирал - и си достигнал до извода, че вина имат всички, управлявали кризата. 

 

 

 

Не знам какво да ти кажа, имаш добри попадения в разсъжденията си, но ще ти кажа мен какво ме влудява. Не кой се е или не се е ваксинирал дори, колкото, че хората, които ми казват, че ги е страх, тайничко си викат: "Я па тоя, да не съм луд да правя като него, да си умира там". В смисъл никой антиваксър, щото е много убеден в позицията си, не е дошъл да ме спре да се боцна. В погледа им се чете: "Чакай сега да видя Вуте и Пена дали да няма да умрат след 2 години - ако не пукясат, и аз ще го направя". Но ако имат неопровержимото доказателство, че Вуте и Пена правят правилен избор, ще ги изпреварят да се боцнат преди тях. Пак от страх. Както и да го въртя, все страх е причината. Е добре, нека спрем да живеем тогава от страх и готово. Да спрем да се храним, щото има пестициди и ГМО. Като цяло даже след 1986 що са ни раждали изобщо, сигурно всички сме с девиации... Ами така е - на един ще повлияе радиацията, на друг ще повлияе ваксината, на трети ще повлияе друго. Пена ще почине от катастрофа, Гана - от карцином.

Меле, аз нямах даже и спешната нужда да се ваксинирам, след като съм го преболедувал. Но просто се сетих какви последици чистя от самия Ковид и си казах така: "Ваксинирам се, защото втори път не искам да го карам по този начин или по-тежко". От ваксина усложнения не получих, но от короната - да. Сега си мечтая да има хора, които, макар и ваксинирани, да могат да си имат здраво поколение, за да се разсее още едно съмнение, това за стерилитета. Е дано тогава много хора бъдат опровергани. Защото повтарям, че наскоро чух, че от детските ваксини по-късно в годините хващаме рак. Но никога не чух: "Аз хванах рак, защото ядох и пих боклуци... защото имаме наследствена обремененост... защото живях под стрес... или просто защото така ми беше писано".

Прав си за това, че винаги ще има противоречия. Объркани сме. Това е както при колите - от една и съща серия едни и същи модели 10-ят модел може да сдаде багажа заради някаква частица, която е била несъвършено произведена". Всеки трябва да открие за себе си слабите места, а виждаш, че дори и за хора с автоимунни и имунодефицитни заболявания се спори да се ваксинират или не.

  • Thanks 1
Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, adorable каза:

 

Не знам какво да ти кажа, имаш добри попадения в разсъжденията си, но ще ти кажа мен какво ме влудява. Не кой се е или не се е ваксинирал дори, колкото, че хората, които ми казват, че ги е страх, тайничко си викат: "Я па тоя, да не съм луд да правя като него, да си умира там". В смисъл никой антиваксър, щото е много убеден в позицията си, не е дошъл да ме спре да се боцна. В погледа им се чете: "Чакай сега да видя Вуте и Пена дали да няма да умрат след 2 години - ако не пукясат, и аз ще го направя". Но ако имат неопровержимото доказателство, че Вуте и Пена правят правилен избор, ще ги изпреварят да се боцнат преди тях. Пак от страх. Както и да го въртя, все страх е причината. Е добре, нека спрем да живеем тогава от страх и готово. Да спрем да се храним, щото има пестициди и ГМО. Като цяло даже след 1986 що са ни раждали изобщо, сигурно всички сме с девиации... Ами така е - на един ще повлияе радиацията, на друг ще повлияе ваксината, на трети ще повлияе друго. Пена ще почине от катастрофа, Гана - от карцином.

Меле, аз нямах даже и спешната нужда да се ваксинирам, след като съм го преболедувал. Но просто се сетих какви последици чистя от самия Ковид и си казах така: "Ваксинирам се, защото втори път не искам да го карам по този начин или по-тежко". От ваксина усложнения не получих, но от короната - да. Сега си мечтая да има хора, които, макар и ваксинирани, да могат да си имат здраво поколение, за да се разсее още едно съмнение, това за стерилитета. Е дано тогава много хора бъдат опровергани. Защото повтарям, че наскоро чух, че от детските ваксини по-късно в годините хващаме рак. Но никога не чух: "Аз хванах рак, защото ядох и пих боклуци... защото имаме наследствена обремененост... защото живях под стрес... или просто защото така ми беше писано".

Прав си за това, че винаги ще има противоречия. Объркани сме. Това е както при колите - от една и съща серия едни и същи модели 10-ят модел може да сдаде багажа заради някаква частица, която е била несъвършено произведена". Всеки трябва да открие за себе си слабите места, а виждаш, че дори и за хора с автоимунни и имунодефицитни заболявания се спори да се ваксинират или не.

Да. Виждам, че и от двата лагера ги влудява нещо в противоположния. А докато има това противопоставяне - няма да стигнем до никъде. Мангъров е ужасът на ваксърите, а ваксърите са ужасът на антиваксърите (защото осъзнато или не - като че ли натискът за ваксиниране идва от вече миналите по тоя процес). Ваксърите обиждат антиваксърите, че са тъпи, прости и необразовани. Антиваксърите пък на инат, на протест, на инак - казват "Всеки сам си преценява". Освен политиците, вина имат и агресивните послания на ваксинираните (които не го правят нарочно, но все пак има обратен ефект). 

Сравнението с опасностите не е съвсем коректно, защото при ваксинация от Ковид - ти знаеш какво си инжектираш, а в другите случаи е непоискано и често - неочаквано зло. По-скоро примерът може да се приравни със задължителния имунизационен календар, но пък ковид ваксината не е тествана достатъчно, за да влезе в него.

Според мен е глупаво да се твърди за стерилилитет. Едва ли ще се допусне милиарди да се ваксинират и да не могат да се възпроизведат. Това би било скандално.  Иначе си прав, че тия психо конспирации идват в повече. 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, meleto каза:

Да. Виждам, че и от двата лагера ги влудява нещо в противоположния. А докато има това противопоставяне - няма да стигнем до никъде. Мангъров е ужасът на ваксърите, а ваксърите са ужасът на антиваксърите (защото осъзнато или не - като че ли натискът за ваксиниране идва от вече миналите по тоя процес). Ваксърите обиждат антиваксърите, че са тъпи, прости и необразовани. Антиваксърите пък на инат, на протест, на инак - казват "Всеки сам си преценява". Освен политиците, вина имат и агресивните послания на ваксинираните (които не го правят нарочно, но все пак има обратен ефект). 

Сравнението с опасностите не е съвсем коректно, защото при ваксинация от Ковид - ти знаеш какво си инжектираш, а в другите случаи е непоискано и често - неочаквано зло. По-скоро примерът може да се приравни със задължителния имунизационен календар, но пък ковид ваксината не е тествана достатъчно, за да влезе в него.

Според мен е глупаво да се твърди за стерилилитет. Едва ли ще се допусне милиарди да се ваксинират и да не могат да се възпроизведат. Това би било скандално.  Иначе си прав, че тия психо конспирации идват в повече. 

 

Мангърчето преди години беше проваксър, но след Ковид някой му плати или нещо друго реши - стана антиваксър. Така че на него не му вярвам. На хора, които си сменят мнението, няма как да им вярвам. Уважавам доста антиваксъри като хора и позиция. Важно е как я защитаваш. Мангъров и Чорбанов не знаят на кой свят са. Чорбанов уж ни пробутва бг ваксината си, а не се е ваксинирал. Вярно, той го е изкарал, но... все пак, попитан защо да сме ЗА и кои са преимуществата - и той не може да отговори. Като цяло такива като него избягват да дават категорични мнения, защото после могат да носят отговорност, но точно такива хора са най-опасни и хлъзгави. Не знам, човек, цялата тема е изтъкана от колизии.

За сравнението с опасностите - може и да не е съвсем коректно, но го давам, защото сме болнави общество, с множество рискови фактори и не си даваме сметка, че Ковид ни довършва просто защото имаме много слаби места вследствие на куп причини, за които е време да почне да се говори. Така че не знам доколко е неочаквано, след като може да се предвиди. Ето, например, баба ми почина от Тумор на Клацкин - изключително рядък вид рак, 2% от онкоболните го имат и гастроентерологът ни каза да сме спокойни, няма риск от наследствена обремененост с този карцином. Ако имаше, гарантирам ти, че щях да побъркам майка ми и себе си да си следим жлъчки, черен дроб, туморни маркери, билирубин. Има варианти човек да се снаблюдава - томография, пълна кръвна картина. Баба поначало си имаше проблеми с жлъчката. Но самият рак протича така, че симптомите се появяват в терминалния стадий. Каквито и мерки да вземеш, не можеш да избегнеш неизбежното. Но в някои случаи има превенция.

Колко българи си обръщат адекватно внимание? Остави парите. Чисто информативно. И после - ми той умря от това и от онова. Иначе най-голямата тъпотия на нашето здравеопазване е, че накараха хората да неглижират вируса най-вече заради това, че много от смъртните случаи ги приписват на Ковид. Хората разбраха шашмата и почнаха да подценяват вируса още повече. А реално Ковид е тежък и убива слабите имунни системи, но това не значи, че в интензивните отделения няма и хора с всякакви други заболявания. Затова казах - всеки от нас ще си отиде по различна причина. Едва ли всички ще ни убие Ковид или ваксината.

  • Like 2
Link to comment
Сподели в други сайтове

  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...