Jump to content


Какъв беше фолка през 1990-1994?


Препоръчани коментари

Здравейте, може би това ще издаде възрастта ми но аз лично не помня в периода 1992-1994 да е имало много попфолк хитове. Дори през 1995-1997 бяха сравнително малко, а като че ли вече по-масова популярност жанрът набра през 1998-1999-та с албумите на Петра, Луна, Глория и др. За Радо Шишарката пише че е в Пайнер от 1993 г. и един от първите им изпълнители, но първият му истински голям хит излиза чак през 1996-та - Тигре-тигре. Други, смятани за певици от едно време като Бони и Рени са започнали едва през 1998-ма да записват.

Май преди 1995 единствено Глория има големи хитове - още от 1994-та. Интересно ми е ако някой е по-голям или паметлив от мен тук как е изглеждал поп-фолка в годините 1990-1995? Тогава повече сръбско и поп ли се е слушало? И с какво свързвате бума след 1996-та и особено през 1998-ма, с някакви политически промени ли, що ли? Аз помня, че 1992-1995 бяха много по-добри години от 1996-2001, въпреки че при Костов уж имаше повече пари и икономиката вървеше по-добре.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ей ти нагледен пример как е изглеждал. На мен също ми е мътно, но реално в този период дори не може да се говори за фолк - то не се е наричало така и никой не се е сещал май, че може да му се вика така.

Било си е чалга и оркестрите са били основните изпълнители на такава музика.  Единствено Хисарският поп, Мустафа Чаушев и Кичка Бодурова са били нещо по-самостоятелно и са давали някакви наченки на нещо по-различно. Тодор Колев пропуснах - макар че при него е по-скоро част от актьорски образ тази музика. Дори Слави и бенда в този период го играят пънкари още докато не виждат какво постигат с Рома ТВ през 94-та.

 

 

6590227P.jpg
Link to comment
Сподели в други сайтове

Пирин фолк течеше и от чешмата. "Сине, сине" беше тотален хит, помня и другата им песен от същото издание "Дъще моя" май се казваше. 

Изпълнители като дует Спасови, Васко Лазаров, Йорданка Варджийска бяха супер слушани, наред с Кристал, разбира се. А, и Баровеца тогава някъде се пръкна. 

Формация Фаворит също се слушаше, не е било като да не е имало фолк хитове. 

Фолка набра страшна инерция доста преди 98-ма-99-та:

Посочените горе + Глория, Луна, Румяна, Сашо Роман, Орхан Мурад, Диана... Каналето също си бяха чиста чалга. 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час, HIStory каза:

Пирин фолк течеше и от чешмата. "Сине, сине" беше тотален хит, помня и другата им песен от същото издание "Дъще моя" май се казваше. 

Изпълнители като дует Спасови, Васко Лазаров, Йорданка Варджийска бяха супер слушани, наред с Кристал, разбира се. А, и Баровеца тогава някъде се пръкна. 

Формация Фаворит също се слушаше, не е било като да не е имало фолк хитове. 

Фолка набра страшна инерция доста преди 98-ма-99-та:

Посочените горе + Глория, Луна, Румяна, Сашо Роман, Орхан Мурад, Диана... Каналето също си бяха чиста чалга. 

И Сашка Васева направи фурор с Георги на Пирин Фолк. После Левовете в марки. 

Володя Стоянов - Пирамиди, фараони

Радка Пиратка, Камъните падат.

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час, asylum каза:

И Сашка Васева направи фурор с Георги на Пирин Фолк. После Левовете в марки. 

Володя Стоянов - Пирамиди, фараони

Радка Пиратка, Камъните падат.

Все качествени песни 😅

Ей това е друга бира:

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Фолк си се наричаше, най-много кръчмарска музика. Чалга го нарекоха естрададжиите. Оркестрите ги наричаха сватбарски. Пирин фолк беше голяма сила, но като цяло жанра се разви не без голямата подкрепа на БНТ, които организираха концерти и снимаха клипове на чалгари. Ти роден дом е яка, бях я забравил

Тони си беше топ, ама първия супер масов хит е Ратка пиратка, преди това повечето хитове бяха регионални. Докато пиратката течеше от чешмата навсякъде повече от година.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, asylum каза:

Аз обожавах Тики-так. 

Голям хит беше Тики-так. Бил съм им на концерт 😅

А тази помниш ли, много ми беше любима:

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, HIStory каза:

Голям хит беше Тики-так. Бил съм им на концерт 😅

А тази помниш ли, много ми беше любима:

 

Не, аз тогава слушах чалга няколко седмици само и прекъснах за години, но помнех знаковите песни! Обичах бързите и весели песни, на балади сменях канала! 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Току що, asylum каза:

Не, аз тогава слушах чалга няколко седмици само и прекъснах за години, но помнех знаковите песни! Обичах бързите и весели песни, на балади сменях канала! 

Че тя тая е бърза 😅

Бойка Дангова и Илиян Михов също бяха много вървежни иначе:

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 22 часа , HIStory каза:

Че тя тая е бърза 😅

Бойка Дангова и Илиян Михов също бяха много вървежни иначе:

 

Да, но с това заглавие подвежда - после я чух. :D

Бойка много ми беше лелченска, но се кльопаше с Баровеца. Имаха и трио с Тони ни Дачева. 

Гърмеж!

image.jpeg.f4e0b042037ac6e3cf69046d2bdfaa66.jpeg

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравейте! Случайно попаднах на тази тема и форум. Нищо, че е на около половин година тая тема.

ПС: Гледам, че сте споменали и Бойка Дангова. Познавам я лично. Приятен човек е :) 

ПС 2:  Във youtube има един профил "Lost Chalga", където качват всякакви ретро албуми, че и такива, за които не съм чувал :)

 

Та ето няколко известни изпълнители, за които се сещам 1990-1994

Еми Стамболова
Глория
Тони Дачева
Нелина
Радо Шишарката
Руси Русев
Сашка Васева
Таня Боева (първата й песен "Тежко ранена" е пусната през 1994, а първия албум през 1997)
Володя Стоянов
Кирил Котрулев - Участва в първия албум от 1994 г. на Володя Стоянов "Далавера". А, по-късно през 1996 Кирил Котрулев със сестра му Величка Котрулева създават първия албум на добре известния дует "Южен Вятър". Албумът "Далавера" със Володя Стоянов е със същото звучене като песните на "Южен Вятър". Имам го и този албум с дисково качество.


Оркестър Кристали
орк Димитровград
Румяна
Валдес
Илиян Михов (Баровеца)
Велчо Велев
Диана
Софи Маринова
 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...