Jump to content


Песните с послание в поп-фолка


Препоръчани коментари

Здравейте! 

Доста време не бях влизал във форума, то и като цяло интересът ми към жанра е изключително спаднал, чак замисляйки се ми става смешно на самия себе си, как от такъв "чалгар" допреди 10-12-на години, постепенно се стигна дотам да се дразня на някого, случайно решил да пусне за малко "Планета" вкъщи. А имайте предвид, че части от текста на химна на телевизията, напълно се отнасяха до мен като дете, като например "Гледат малки и големи, всеки ден, по всяко време". Хаха 😂

Винаги в жанра е имало простотии, като се започне от зората му, където имаше брутални изцепки, мине се през една, така да се каже "жанрова революция" в периода от около 2000-та г., когато се забелязваше вече много по-качествен подход като цяло към поп-фолка, изчистването му от откровените простотии (разбира се, тук-таме някой пак си пусше кенефното "творчество", но то беше вече пренебрежимо малко), и стигайки се накрая пак до нещо, близко до онова от началото, само че сега лайното е опаковано в целуфан, та поне на пръв поглед да не е толкова противно, макар че в същността си си остава все така миризливо, отблъскващо, непотребно и изпразнено от съдържание. 

С настоящата тема искам да се обърне внимание на една друга част от поп-фолка, където е вложена някаква по-особена мисъл, навярно и емоция, и най-вече, с която се е целяло да се постигне някакъв добър ефект у слушателите, давайки им я повод за размисъл, я кураж и надежда, я нещо, което да ги одухотвори - песните с послания. 

Има не малко примери за такива. Моля, всеки, който се сети за подобна песен, да я постне тук! :)

Ето една, за която на прима виста се сетих, и която много харесвам:

 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Ето една и от мен:

 

Цитат

asylumКаймакът на чалгаобществото слуша именно Джена. Дори и ние все още не сме дорасли, но уверено вървим към Истината! 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

И друг път съм го казвал, но за мен най-многопластовата песен е Ламборгини. Мога да напиша 50 есета на темите по песента. Засегнати са толкова много теми: Любовта към материалното, женската ревност, мъжкото трудолюбие, разхищението, гневът, изкупуване на вината чрез стоки.

Link to comment
Сподели в други сайтове

Нужно ли беше да се правите на интересни дори и тук? Или нарочно искате да развалите на човека темата?

Зор да не остане нещо читаво ... всичко трябва да е "насрано" с псевдо хумора и псевдо вкусовете на определени групички.

По темата, сещам се за това аз:

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Това да намираш послание и смисъл в нещо е много субективно, едни го намират в Екстра Нина, други в Ариа и Ламборгини. За мен пък Екстра Нина е всичко друго, но не и смислена, но не съм тръгнал да се заяждам.

Цитат

asylumКаймакът на чалгаобществото слуша именно Джена. Дори и ние все още не сме дорасли, но уверено вървим към Истината! 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Елементарни хора намират смисъл в повърхностни, високопарни псевдоморални текстове, в които и без друго няма кво да се дълбае. 

Ма то критичната мисъл си е умение, което не всеки е отделил времето да развие. Друго си е да разшифроваш посланието в истинските хитове, а по-голям хит, а дори още повече по-смислен, тази година още не е имало! 

 

Link to comment
Сподели в други сайтове

Няма послания каквито търсите. Единствените послания в чалгата са, че селските пръчки са богини, а лошите мутри ги бият, кръшйат им, и им дават само коли, апартаменти, но не й моменти.

Link to comment
Сподели в други сайтове

То вече няма песни с логичен текст, камо ли със смислен. Пее се само за любов, с основни подтеми: "бившия е боклук и ще го хейтя", "бившия е боклук, ама го обичам" и "новата на бившия е к**ва". 

Гледам, че нашите чалгарки редовно харесват снимки на Ариана Гранде, Били Айлиш, Тейлър Суифт... няма да им се сърдя особено, ако краднат някоя идея за текст. Обичам песни с идея и послание, не държа да е литературен шедьовър, просто да има смисъл от началото до края.

Link to comment
Сподели в други сайтове

От 16.08.2020 г. от 21:48, Blueberry каза:

То вече няма песни с логичен текст, камо ли със смислен. Пее се само за любов, с основни подтеми: "бившия е боклук и ще го хейтя", "бившия е боклук, ама го обичам" и "новата на бившия е к**ва". 

Гледам, че нашите чалгарки редовно харесват снимки на Ариана Гранде, Били Айлиш, Тейлър Суифт... няма да им се сърдя особено, ако краднат някоя идея за текст. Обичам песни с идея и послание, не държа да е литературен шедьовър, просто да има смисъл от началото до края.

И аз, освен това да вкарат малко метафора или символика:

1. Затова ли всичко е било, да обяздя твоето цвекло

2. Той не е като теб, държи ме ьа краката, смуче ми гърдата, купи ми колата, чука ме в устата.

Не е трудно.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, WindWalkerMonk каза:

И аз, освен това да вкарат малко метафора или символика:

1. Затова ли всичко е било, да обяздя твоето цвекло

2. Той не е като теб, държи ме ьа краката, смуче ми гърдата, купи ми колата, чука ме в устата.

Не е трудно.

Любимец си ми ❤️

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 1 час, THE IIconic каза:

Любимец си ми ❤️

И ти на мен си ми в топа на конопа. Кама бтв беше тръгнала в пеавилна посока с помня казваше ти, че отзад не боли.

Link to comment
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, WindWalkerMonk каза:

И ти на мен си ми в топа на конопа. Кама бтв беше тръгнала в пеавилна посока с помня казваше ти, че отзад не боли.

 

IMG_20200818_163443.jpg

Link to comment
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Включи се в дискусията

Може да отговорите сега и по-късно да се регистрирате. Ако имате профил, впишете се сега за да публикувате с вашия акаунт.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Отговори на темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Последно видели темата   0 Потребители

    • Няма регистрирани потребители, които да гледат страницата в момента.
×
×
  • Create New...